Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 26–33/2018
z 19 kwietnia 2018 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2018


Czy chcemy walczyć z bólem?

Renata Furman

Według szacunków WHO nawet u 80% pacjentów cierpiących z powodu nowotworu ból jest leczony nieprawidłowo. W Polsce z powodu bólu nowotworowego cierpi ok. 50 tys. chorych.


Co z tą debatą?

Małgorzata Solecka

Narodowa debata o zdrowiu to nowe yeti? Wszyscy o niej mówią, nikt (przynajmniej na razie) nie widział. Początek zapowiedziany najpierw na połowę marca, przesunięty na „po świętach” (5 kwietnia, zaplanowana konferencja prasowa), odwołany w ostatniej chwili z powodu… zmian w kalendarzu ministra. Tym razem, podobno nieodwołalnie, medialny start debaty odbędzie się około 20 kwietnia.


Maksymalne żądania w sprawie płac minimalnych

Małgorzata Solecka

Postulaty związków zawodowych dotyczące zmian w ustawie o wynagrodzeniach minimalnych pracowników wykonujących zawody medyczne są nie do spełnienia – ocenia Ministerstwo Zdrowia. Na początku kwietnia projekt nowelizacji ustawy, przygotowany w resorcie zdrowia, został oficjalnie skierowany na ścieżkę legislacyjną. Ale to dopiero początek dyskusji, czy w ogóle do jakiejkolwiek zmiany dojdzie.


Wola polityczna

Andrzej Sośnierz

Dlaczego nie upowszechniono na całą Polskę niektórych rozwiązań, które wprowadziliśmy na Śląsku? W szczególności systemu rejestrowania zdarzeń medycznych i elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego


Dysproporcja zasobów

Maciej Biardzki

W końcu marca odbyło się pierwsze spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych, które dotyczyło narastających problemów kadrowych w mniejszych szpitalach. Pośród, co zrozumiałe, wielu żalów i problemów zgłaszanych przez zarządzających szpitalami i przedstawicieli ich organów założycielskich, symptomatyczne było wystąpienie sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko.


Standardy na wagę porodu

Małgorzata Solecka

Bezpieczeństwo, komfort, dobry stan zdrowia matki i dziecka i ograniczenie interwencji medycznych do niezbędnego minimum – to główne założenia nowej wersji standardów organizacyjnych, jakie mają obowiązywać w opiece nad ciężarną i rodzącą kobietą. Choć na ostateczną wersję trzeba będzie jeszcze poczekać, już widać, że resort zdrowia dzięki nowym przepisom chce osiągnąć znacznie więcej.


Leczenie bólu: szykują się zmiany

Ewa Szarkowska

Minister zdrowia chce, by od 1 lipca 2018 r. w ramach świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej przewlekły ból leczono lekami dostępnymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Samorząd lekarski obawia się, że taki zapis w ministerialnym rozporządzeniu utrudni pacjentom dostęp do skutecznych, ale niezarejestrowanych w Polsce preparatów przeciw- bólowych. I nie jest w tej opinii osamotniony.


Rodzic nie zapłaci za czuwanie przy szpitalnym łóżku

Małgorzata Solecka

Szpitale nie będą mogły pobierać opłat za obecność rodziców przy hospitalizowanym dziecku. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą przepisów w taki sposób, by zagwarantować rodzicom bezpłatny, nawet 24-godzinny, pobyt przy dziecku.


Lekarze gorszego sortu

Krzysztof Boczek

Pracują na kasach marketów, są kelnerami, robią kebaby, wylewają asfalt, tyrają na budowach, tną deski w tartakach, zbierają truskawki, pilnują osiedli jako ochroniarze... Wykwalifikowani lekarze spoza UE tak zarabiają na utrzymanie w Polsce przez długie lata. Bo tyle zajmuje im uzyskanie prawa wykonywania zawodu nad Wisłą.


Nadchodzi nostrywolucja?

Krzysztof Boczek

Zdobycie w Polsce prawa wykonywania zawodu ma być znacznie łatwiejsze dla lekarzy spoza UE. Obecne 3–4 lata starań mają zostać skrócone do maksymalnie... 3–4 miesięcy.


Szczepionkowe last minute

Małgorzata Solecka

125 tysięcy dzieci urodzonych w latach 2013–2016 może skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom. Resort zdrowia uwolnił ćwierć miliona dawek szczepionki, zakupionej w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Ilu rodziców zdecyduje się ostatecznie zaszczepić dziecko i czy wszyscy chętni będą mieć szansę, będzie wiadomo pod koniec kwietnia. Lekarze POZ, którzy dostali od państwa dodatkowe zadanie, podkreślają, że jak zwykle, idea jest dobra, ale wykonanie – takie sobie.


20 lat temu

Marek Nowicki

Nie miałem żadnych kontaktów w środowisku ani wiedzy na temat procesów zachodzących w sektorze. A właśnie zbliżała się wielka reforma służby zdrowia. Wpadłem jak śliwka w kompot, od razu w wir wydarzeń, do pędzącego pociągu


Oswoić e-zwolnienia

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Czy informatyzacja przebiega zbyt szybko? Gdyby tak było, elektroniczna dokumentacja nie funkcjonowałaby tak dobrze w tak wielu placówkach. I to przy aprobacie personelu. Dlaczego część lekarzy stawia jej opór?


Czym będzie Narodowy Instytut Onkologii?

Halina Pilonis

– Skończył się czas gaszenia pożarów. Nie chcemy już mówić o „walce”, zamierzamy działać strategicznie – zapowiada prof. Piotr Czauderna, odpowiedzialny za powstanie Narodowego Instytutu Onkologii. Pytany o szczegóły, zasłania się tajemnicą. O finansowaniu przedsięwzięcia też nie chce mówić, a w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. nie zarezerwowano środków na Narodowy Instytut Onkologii.


Onkologiczna alternatywa bez wyjścia

Zuzanna Dąbrowska

– Czy mam do leczenia eksperymentalnego kierować pacjenta, wiedząc, że może to spowodować, w razie niepowodzenia terapii, utratę możliwości leczenia refundowanego? Z dr. n. med. Jakubem Żołnierkiem, onkologiem klinicznym z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie rozmawia Zuzanna Dąbrowska.


Iluzoryczna szansa na niestandardową terapię

Zuzanna Chromiec

Jedna z ubiegłorocznych nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadziła dwa mechanizmy, które
w teorii poprawić miały sytuację pacjentów, szczególnie tych zmagających się
z chorobami rzadkimi.


Walka z grypą – potrzebna zmiana taktyki

Ewa Szarkowska

Wyszczepialność pracowników ochrony zdrowia przeciw grypie jest w Polsce wyjątkowo niska. Żeby to zmienić, potrzebne jest powszechne zrozumienie zagrożeń, jakie stwarza grypa i jej powikłania, jak również rozwiązania systemowe – przekonują eksperci.


Szczepienia to obowiązek etyczny

Ewa Szarkowska

Z dr hab. n. med. Anetą Nitsch-Osuch, kierownikiem Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pediatrą, epidemiologiem i specjalistą zdrowia publicznego, członkiem Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rozmawia Ewa Szarkowska.


W cieniu bomby C

Krzysztof Boczek

Amerykański VX jest 2,5 tys. bardziej toksyczny niż słynny sarin. Użyte w Salisbury nowiczoki, mają podobną skuteczność do VX. O broni chemicznej mówi prof. dr hab. n. med. Marek Kowalczyk, specjalista neurolog i toksykolog z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.


Aksjomaty i hipotezy biologii molekularnej

Ewa Biernacka

Im bardziej zaglądamy do wnętrza komórki, tym bardziej widać złożony mechanizm jej działalności metabolicznej. Badamy małe trybiki, nie rozumiejąc działania całego mechanizmu.


SM: Dostęp wciąż nierówny

Halina Pilonis

W Polsce wciąż borykamy się z nierównym dostępem do leczenia stwardnienia rozsianego. Dysproporcje są ogromne – w województwie dolnośląskim na terapię czeka się niemal 12 miesięcy, a na Podlasiu dwa dni. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści, kolejka pozbawia chorego szans na powodzenie leczenia. Pacjenci z SM apelują więc do NFZ, aby w całym kraju byli traktowani jednakowo.


Wytyczne w otologii

"Służba Zdrowia"

Ponad pół tysiąca ekspertów i młodych specjalistów z całego świata pojawiło się na III konferencji „Wytyczne w Otologii” Towarzystwa Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich.






bot