Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 85–92/2015
z 5 listopada 2015 r.


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Antidotum na szczepionkową histerię

Małgorzata Solecka

Umiejętność poprowadzenia rozmowy z rodzicami zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko opuści gabinet lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zaszczepione. Pediatrzy i lekarze rodzinni coraz częściej stykają się z rodzicami, którzy albo mają wątpliwości wobec szczepień, albo są do nich wręcz wrogo nastawieni.

Jeszcze kilka lat temu nieszczepienie dzieci miało swoje podłoże przede wszystkim w biedzie czy patologii: nie szczepili rodzice niemający świadomości, że istnieje obowiązek szczepień, ci którzy nie mieli pieniędzy na dojazd do gabinetu lekarskiego czy wreszcie – rodziny patologiczne. Dziś, jak wynika z danych Sanepidu, największy odsetek nieszczepionych dzieci notowany jest w wielkich miastach. Nie szczepią „młodzi, znani i zamożni” – jak w jednym z wywiadów mówił doc. Wojciech Feleszko, warszawski pediatra i immunolog – „dziennikarki i artystki”. Nieszczepienie dzieci stało się modne, wpisuje się ono w trendy rodzicielstwa świadomego, rodzicielstwa eko, fit i glamour. Informacje pozyskane w Internecie od zwolenników ruchów antyszczepionkowych, w programach radiowych i telewizyjnych, ale też w gabinetach medycyny niekonwencjonalnej, od specjalistów leczących przy użyciu homeopatii, stają się dla rodziców inspiracją do kwestionowania zasadności szczepień. – Zdecydowana większość osób sceptycznie nastawionych do szczepień to rodzice, którym dobro dziecka leży głęboko na sercu, którzy chcą dla niego jak najlepiej – tłumaczyła dr n. med. Hanna Czajka z WSS Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie podczas niedawnej konferencji zorganizowanej przez Fundację Watch Health Care.

Tym większa staje się rola lekarza w doprowadzeniu do pożądanego finału wizyty dziecka w gabinecie – czyli zaszczepienia go. Konieczna jest rozmowa z rodzicami, do której lekarz musi być przygotowany, merytorycznie i mentalnie. – Chcąc rozwiązać problem, należy dążyć do wyjaśnienia źródeł obaw opiekunów dziecka, a do tego niezbędne jest pozytywne nastawienie lekarza do rodziców – podkreślała dr Czajka.


Jak rozmawiać, by przekonać

Nie ze wszystkimi rozmawia się jednakowo. Część rodziców po prostu obawia się o bezpieczeństwo dziecka. Nie są przekonani co do argumentów antyszczepionkowców, niekiedy nawet ich nie znają zbyt dokładnie, ale wyczytali w Internecie, lub słyszeli od znajomych, że „szczepionki powodują autyzm”, albo że u jakiegoś dziecka po szczepieniu pojawiły się poważne problemy neurologiczne. Lekarz powinien być „uzbojony” w argumenty, przedstawić wyniki badań, pokazać statystyki zachorowalności, możliwe konsekwencje nieszczepienia dziecka (powikłania po chorobie), zestawić z liczbą niepożądanych odczynów poszczepiennych i ich skalą. Zdarzają się jednak i tacy rodzice, którzy przychodzą do gabinetu już z podjętą decyzją, że szczepić nie będą. To nie jest jednak powód, by z nimi nie rozmawiać! – Trzeba ich wysłuchać i rzeczowo przedstawić argumenty za szczepieniami – mówiła dr Czajka.

Coraz częściej się zdarza, że rodzice deklarują chęć szczepienia dziecka, ale na swoich warunkach – nie zgodnie z kalendarzem szczepień, ale np. z liczonym w miesiącach (latach) opóźnieniem (najbardziej powszechne jest odwlekanie szczepienia MMR). Część rodziców nie chce się zgodzić na jedno konkretne szczepienie. Co wtedy powinien zrobić lekarz? – Trzeba szczepić tak, jak wyrażają zgodę, ale jednocześnie wyraźnie podkreślać, że to nie jest wspólna decyzja lekarza i rodziców, tylko samych rodziców – przypominała dr Hanna Czajka podkreślając, że lekarz w żadnej sytuacji nie może decyzji o odkładaniu lub ograniczaniu szczepień legitymizować, bo jeśli dziecko zachoruje zanim zostanie zaszczepione, to on poniesie odpowiedzialność za brak szczepienia. – Rodzice muszą wiedzieć, że to oni sami podjęli tę decyzję i biorą za nią pełną odpowiedzialność. Kwestia zniechęcania rodziców do szczepień (nierekomendowanie ich, sceptyczny stosunek do szczepień zalecanych, milcząca zgoda na modyfikacje kalendarza szczepień) powinna być rozpatrywana w kontekście tego, co wydarzyło się siedem lat temu w Warszawie, a w połowie października znalazło swój finał na sali sądowej, w postaci wyroku skazującego dla czworga lekarzy, zajmujących się w 2008 roku trzylatkiem, który zmarł na sepsę z powodu powikłań po ospie wietrznej. Na ławie oskarżonych zasiadło sześcioro lekarzy, którzy zajmowali się dzieckiem przez kilka dni od wizyt domowych po oddział intensywnej terapii. Każdemu z nich prokuratura zarzuciła narażenie chłopca na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Sąd dwoje lekarzy uniewinnił, czworo uznał za winnych – niedbalstwa, niefrasobliwości, zaniedbań.

Ciąg niefrasobliwości był w tej sprawie znacznie dłuższy, niż wynika z orzeczenia sądu. Do tragedii mogło nie dojść, gdyby dziecko zostało zaszczepione, ale – zgodnie ze słowami matki – szczepienie przeciw ospie miała odradzić pediatra. – Szczepionka przeciw ospie to nie witamina C, nie mogłam wejść do apteki i ją kupić – przekonywała niejednokrotnie w mediach Anna Kęsicka, mama zmarłego Jasia. Matka jednak nie obarczyła winą lekarza, który nie zalecił szczepienia, a tych, którzy bezpośrednio zajmowali się chorym na ospę chłopcem. „Jasio, który błąkał się pomiędzy szpitalami, umarł na powikłania po ospie wietrznej. Myślę, że to wystarczy jako jedyny komentarz. To była posocznica paciorkowcowa jako powikłanie po ospie. Nie padło prawidłowe rozpoznanie właśnie dlatego, że uważano, że „Ospa, parę pęcherzyków, trywialna sprawa. Boli noga? Eee, boli po prostu. A to był pełzający już paciorkowiec” – mówił tymczasem w obszernym wywiadzie dla portalu eDziecko.pl doc. dr n. med. Wojciech Feleszko. „Kto ma gwarancję, że jak jego nieszczepione dziecko zachoruje, trafi akurat na lekarza, który pozna, co mu dolega?” – pytał.


Zmiany w kalendarzu szczepień

– Wiedza o szczepieniach musi być aktualna – przypominał podczas konferencji dr Paweł Grzesiowski, zachęcając pediatrów i pozostałych lekarzy POZ zarówno do uczestnictwa w kursach i konferencjach, jak i bycia na bieżąco z literaturą na temat szczepień. Niedługo, w 2017 roku, Polska jako jeden z ostatnich krajów w Unii Europejskiej zacznie szczepić dzieci nowoczesnymi szczepionkami skojarzonymi, powszechne mają być też szczepienia przeciw pneumokokom. Według prof. Andrzeja Radzikowskiego, pediatry i gastroenterologa, w polskim kalendarzu szczepień ochronnych najbardziej brakuje właśnie tych ostatnich szczepionek. Według WHO, pneumokoki wywołują najwięcej bakteryjnych chorób – zapalenie ucha, płuc, ale również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicę. Szczepienia przeciw pneumokokom są refundowane nie tylko w zamożnych krajach Unii Europejskiej, ale również w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii i na Węgrzech. – Od 2014 roku szczepienia te gwarantuje wszystkim dzieciom również Rosja! – mówił prof. Radzikowski podczas konferencji. W tej chwili w Polsce na bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom mogą liczyć tylko dzieci z grup ryzyka, programy profilaktyczne prowadzą też niektóre samorządy. Liderem są Kielce, w których udało się już w poważnym stopniu ograniczyć liczbę zachorowań dzieci na choroby wywoływane przez te bakterie. Posłanka Lidia Gądek (PO), która przeprowadziła przez sejm ustawę zmieniającą zasady finansowania szczepień (przeniesienie z budżetu Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia) apelowała do ekspertów zajmujących się szczepieniami, by nie zostawiali lekarzy samych na polu walki z przeciwnikami szczepień. – Musimy być obecni z wiedzą, z pozytywnym przekazem dotyczącym szczepień tam, gdzie jest najwięcej nieprawdziwych informacji, czyli w Internecie – mówiła. Odpowiedzią na ten apel może być na przykład akcja „Zaszczep się wiedzą” (www.zaszczepsiewiedza.pl) – pierwsza od lat kampania nie tylko promująca szczepienia, ale wprost nawiązująca w założeniach do rosnących w siłę ruchów antyszczepionkowych.

– Decyzje, by nie poddawać dzieci szczepieniom, podejmowane są na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji – przekonują organizatorzy akcji, która odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Fundacji Rozwoju Pediatrii, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc i konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii. Liczba nieszczepionych dzieci gwałtownie rośnie – z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w 2014 r. nie zostało zaszczepionych przeszło 12 tys. osób, czyli ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Polska nadal ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników wyszczepialności na szczepienia określane jako „obowiązkowe” (choć wakcynolodzy wolą mówić o szczepieniach „powszechnych” lub „refundowanych”), ale tendencja jest niepokojąca. Rosnąca liczba osób, które odmawiają szczepień, niepokoi lekarzy.

– Zaniechanie szczepień jest równoznaczne z powrotem chorób zakaźnych, które dziesiątkowały ludzkość jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Pamiętajmy, że choroby zakaźne to nie tylko ryzyko śmierci, ale także poważnych powikłań – ostrzega krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Znaczenie szczepień – np. przeciw polio – wzrasta zwłaszcza teraz, w kontekście niepokojących informacji z Ukrainy, gdzie zanotowano kilka zachorowań wywołanych tym wirusem. Przed możliwym rozprzestrzenianiem wirusa polio przez grupy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki ostrzegali też już dwa lata temu naukowcy w publikacji „Lancetu”: ich zdaniem przed niebezpieczeństwem epidemii polio Europa może się stosunkowo łatwo bronić, pilnując wysokiej wyszczepialności (jako bezpieczny podawali poziom 95 proc.).




Najpopularniejsze artykuły

Fenomenalne organoidy

Organoidy to samoorganizujące się wielokomórkowe struktury trójwymiarowe, które w warunkach in vitro odzwierciedlają budowę organów lub guzów nowotworowych in vivo. Żywe modele części lub całości narządów ludzkich w 3D, w skali od mikrometrów do milimetrów, wyhodowane z tzw. indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych (ang. induced Pluripotent Stem Cells, iPSC) to nowe narzędzia badawcze w biologii i medycynie. Stanowią jedynie dostępny, niekontrowersyjny etycznie model wczesnego rozwoju organów człowieka o dużym potencjale do zastosowania klinicznego. Powstają w wielu laboratoriach na świecie, również w IMDiK PAN, gdzie badane są organoidy mózgu i nowotworowe. O twórcach i potencjale naukowym organoidów mówi prof. dr hab. n. med. Leonora Bużańska, kierownik Zakładu Bioinżynierii Komórek Macierzystych i dyrektor w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Warszawie im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk (IMDiK PAN).

10 000 kroków dziennie? To mit!

Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?

Cukrzyca: technologia pozwala pacjentom zapomnieć o barierach

Przejście od leczenia cukrzycy typu pierwszego opartego na analizie danych historycznych i wielokrotnych wstrzyknięciach insuliny do zaawansowanych algorytmów automatycznego jej podawania na podstawie ciągłego monitorowania glukozy w czasie rzeczywistym jest spełnieniem marzeń o sztucznej trzustce. Pozwala chorym uniknąć powikłań cukrzycy i żyć pełnią życia.

Zdrowa tarczyca, czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć o goitrogenach

Z dr. n. med. Markiem Derkaczem, specjalistą chorób wewnętrznych, diabetologiem oraz endokrynologiem, wieloletnim pracownikiem Kliniki Endokrynologii, a wcześniej Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozmawia Antoni Król.

Onkologia – organizacja, dostępność, terapie

Jak usprawnić profilaktykę raka piersi, opiekę nad chorymi i dostęp do innowacyjnych terapii? – zastanawiali się eksperci 4 września br. podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

2024 rok: od A do Z

Czym ochrona zdrowia będzie żyć do końca roku? Kto i co wywrze na system ochrony zdrowia największy – pozytywny i negatywny – wpływ? Do pełnej prognozy potrzeba byłoby zapewne stu, jeśli nie więcej, haseł. Przedstawiamy więc wersję, z konieczności – i dla dobra Czytelnika – skróconą.

Demencja i choroba Alzheimera – jak się przygotować do opieki?

Demencja i choroba Alzheimera to schorzenia, które dotykają coraz większą liczbę seniorów, a opieka nad osobą cierpiącą na te choroby wymaga nie tylko ogromnej empatii, ale także odpowiednich przygotowań i wiedzy. Choroby te powodują zmiany w funkcjonowaniu mózgu, co przekłada się na stopniową utratę pamięci, umiejętności komunikacji, a także zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Dla rodziny i bliskich opiekunów staje się to wielkim wyzwaniem, gdyż codzienność wymaga przystosowania się do zmieniających się potrzeb osoby z demencją. Jak skutecznie przygotować się do opieki nad seniorem i jakie działania podjąć, by zapewnić mu maksymalne wsparcie oraz godność?

Wygrać z sepsą

W Polsce wciąż nie ma powszechnej świadomości, co to jest sepsa. Brakuje jednolitych standardów jej diagnostyki i leczenia. Wiele do życzenia pozostawia dostęp do badań mikrobiologicznych, umożliwiających szybkie rozpoznnanie sespy i wdrożenie celowanej terapii. – Polska potrzebuje pilnie krajowego programu walki z sepsą. Jednym z jej kluczowych elementów powinien być elektroniczny rejestr, bo bez tego nie wiemy nawet, ile tak naprawdę osób w naszym kraju choruje i umiera na sepsę – alarmują specjaliści.

Jak cyfrowe bliźniaki wywrócą medycynę do góry nogami

Podobnie jak model pogody, który powstaje za pomocą komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej, można generować prognozy zdrowotne dotyczące tego, jak organizm za-reaguje na chorobę lub leczenie, niezależnie od tego, czy jest to lek, implant, czy operacja. Ilość danych potrzebnych do stworzenia modelu zależy od tego, czy modelujemy funkcjonowanie całego ciała, wybranego organu czy podsystemu molekularnego. Jednym słowem – na jakie pytanie szukamy odpowiedzi.

Budowanie marki pracodawcy w ochronie zdrowia

Z Anną Macnar – dyrektorem generalnym HRM Institute, ekspertką w obszarze employer brandingu, kształtowania i optymalizacji środowiska pracy, budowania strategii i komunikacji marki oraz zarządzania talentami HR – rozmawia Katarzyna Cichosz.

Testy wielogenowe pozwalają uniknąć niepotrzebnej chemioterapii

– Wiemy, że nawet do 85% pacjentek z wczesnym rakiem piersi w leczeniu uzupełniającym nie wymaga chemioterapii. Ale nie da się ich wytypować na podstawie stosowanych standardowo czynników kliniczno-patomorfologicznych. Taki test wielogenowy jak Oncotype DX pozwala nam wyłonić tę grupę – mówi onkolog, prof. Renata Duchnowska.

Aż 9,3 tys. medyków ze Wschodu ma pracę dzięki uproszczonemu trybowi

Już ponad 3 lata działają przepisy upraszczające uzyskiwanie PWZ, a 2 lata – ułatwiające jeszcze bardziej zdobywanie pracy medykom z Ukrainy. Dzięki nim zatrudnienie miało znaleźć ponad 9,3 tys. członków personelu służby zdrowia, głównie lekarzy. Ich praca ratuje szpitale powiatowe przed zamykaniem całych oddziałów. Ale od 1 lipca mają przestać obowiązywać duże ułatwienia dla medyków z Ukrainy.

Kongres Zdrowia Seniorów 2024

Zdrowy, sprawny – jak najdłużej – senior, to kwestia interesu społecznego, narodowego – mówili eksperci podczas I Kongresu Zdrowia Seniorów, który odbył się 1 lutego w Warszawie.

Najlepsze systemy opieki zdrowotnej na świecie

W jednych rankingach wygrywają europejskie systemy, w innych – zwłaszcza efektywności – dalekowschodnie tygrysy azjatyckie. Większość z tych najlepszych łączy współpłacenie za usługi przez pacjenta, zazwyczaj 30% kosztów. Opisujemy liderów. Polska zajmuje bardzo odległe miejsca w rankingach.

Ile trwają studia medyczne w Polsce? Podpowiadamy!

Studia medyczne są marzeniem wielu młodych ludzi, ale wymagają dużego poświęcenia i wielu lat intensywnej nauki. Od etapu licencjackiego po specjalizację – każda ścieżka w medycynie ma swoje wyzwania i nagrody. W poniższym artykule omówimy dokładnie, jak długo trwają studia medyczne w Polsce, jakie są wymagania, by się na nie dostać oraz jakie możliwości kariery otwierają się po ich ukończeniu.

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.




bot