Przyjrzyjmy się najpopularniejszemu lekowi homeopatycznemu, tj. Oscillococcinum. Firmy internetowe sprzedające ten lek – pod nazwą OscilloŽ – podają, że jest bezpieczny. Według nauki, trzeba się zgodzić z tą tezą. Brak jednak konsekwencji w tej wierze w bezpieczeństwo, gdyż tekst, jaki znajdujemy w opisie leku, informuje, że przed stosowaniem w ciąży lub podczas karmienia piersią należy spytać lekarza. Przestrzega się też, by lek przechowywać tak, by dzieci nie miały do niego dostępu.
Skoro lek homeopatyczny jest tak bezpieczny, po co te ostrzeżenia? Odpowiedź jest prosta: ostrzeżenia są wymagane przez prawo. Jeśli lek nie ma badań udowadniających bezpieczeństwo stosowania np. w ciąży, to ostrzeżenie musi być zawarte. Ostrzeżenie jest też świetnym chwytem psychologicznym, bo sugeruje pacjentom, że lek jest ściśle regulowany i to go upodabnia do leku konwencjonalnego. Leki homeopatyczne nie mają badań, więc dołączone do nich ulotki ostrzegają, a zarazem nie mając twardych danych, że działają, każą przyjąć na wiarę, że są także bardzo skuteczne.
Następnie napisano, że sprzedaż jest regulowana przez FDA – to wielka manipulacja, bo choć zdanie jest prawdziwe sprawia, że pacjenci utożsamiają regulację FDA z dowodem na skuteczność leku, co nie jest prawdą. Regulacja FDA w sprawie leków homeopatycznych polega na tym, że zostały one zakwalifikowane do grupy sprzedawanych bez recepty, a więc nie podlegają wymogom, by udowodnić ich skuteczność. Obowiązuje natomiast podanie składnika, przeznaczenia i ostrzeżeń.
Następnie napisano, że lek, dostępny bez recepty, jest stosowany w 43 krajach i jest numerem jeden wśród leków bez recepty we Francji w leczeniu przeziębień, a także numerem jeden wśród wszystkich leków w leczeniu przeziębień w USA. I chociaż to wszystko prawda, nie jest to dowód, że lek jest skuteczny.
Dalej podano, że w badaniach klinicznych, gdy został zastosowany przy pierwszych objawach przeziębienia, 63% pacjentom polepszyło się w ciągu 48 godzin. Nie napisano jednak, ilu pacjentom poprawi się w ciągu 48 godzin – jeśli nie biorą żadnych leków lub biorą inne. Metaanaliza badań nad tym lekiem wykazała, że istnieje statystyczna różnica, ale zbyt mała, by z pewnością stwierdzić skuteczność tego leku i wymagane są dalsze badania w celu weryfikacji.
dr Andrzej Kajetanowicz, pediatra z Kanady
Pobierz pełną wersję raportu "Homeopatia" w pliku PDF.