Lekarz chcący się specjalizować może być dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie medycyny i tylko w jednym województwie – informuje resort zdrowia. To trzeba zmienić – uważa samorząd lekarski.
Lekarz może odbywać w tym samym czasie tylko jedno szkolenie specjalizacyjne. Kwalifikację przeprowadza wojewoda: od 1 marca do 31 marca oraz od 1 października do 31 października. Chcąc przystąpić do kwalifikacji, trzeba złożyć wniosek w formie elektronicznej, a potem dostarczyć go w formie papierowej do wojewody, gdzie zamierza się odbywać szkolenie w postępowaniu wiosennym do 28 lutego lub jesiennym do 30 września.
Tryb rezydencki
Rezydentura jest przyznawana i finansowana przez ministra zdrowia w ramach środków budżetu państwa na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów. Na 21 dni przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego minister ogłasza na stronie internetowej liczbę miejsc szkoleniowych poszczególnych specjalności w województwach dla lekarzy, którzy będą odbywać szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydenckim, tj. na podstawie umowy o pracę zawartej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne na czas określony w programie specjalizacji. W postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnia się wynik LEK, a w przypadku dentysty – wynik LDEK lub odpowiednio LEP albo LDEP.
Tryb pozarezydencki
Liczbę wolnych miejsc w trybie pozarezydenckim ogłasza wojewoda (na stronie internetowej) 14 dni przed rozpoczęciem postępowania. Lekarz może odbywać takie szkolenie na podstawie umowy o pracę z jednostką prowadzącą szkolenie specjalizacyjne lub robić je na umowie o pracę z inną jednostką, która zapewnia realizację części programu specjalizacji i płatne urlopy szkoleniowe na czas realizowania pozostałej części programu w podmiocie prowadzącym szkolenie specjalizacyjne. Tryb pozarezydencki można realizować również na podstawie umowy cywilnoprawnej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne, w której określa się szczegółowy tryb odbywania szkolenia i zakres wzajemnych zobowiązań na czas jego trwania. Lekarz może także odbywać szkolenie w ramach płatnego urlopu szkoleniowego udzielanego pracownikowi oraz poszerzenia zajęć programowych stacjonarnych studiów doktoranckich o program specjalizacji odbywanej w tej samej jednostce, w dziedzinie zgodnej z kierunkiem studiów i w ramach udzielonego urlopu szkoleniowego lub bezpłatnego.
Kwalifikacja do trybu
pozarezydenckiego
W postępowaniu konkursowym uwzględnia się wynik LEK/LDEK oraz punkty dodatkowe: za posiadanie stopnia naukowego doktora nauk medycznych – 5 punktów, co najmniej 3-letni okres zatrudnienia lub stosunku służbowego do dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego, w pełnym wymiarze czasu pracy w jednostce akredytowanej, zgodny z kierunkiem specjalizacji – 5 punktów, w przypadku nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach medycznych lub innych uczelniach prowadzących działalność w dziedzinie nauk medycznych – dodatkowe 5 punktów, publikacje w czasopismach naukowych zamieszczonych w wykazie czasopism sporządzonym przez ministra nauki dla potrzeb oceny parametrycznej jednostek naukowych – maksymalnie 5 punktów (po 0,5 punktu za udział w jednej publikacji). Jeżeli lekarz posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty pod uwagę bierze się wynik egzaminu w zakresie odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia albo PES, lub wynik LEK/LDEK oraz punkty dodatkowe jak w przypadku lekarzy bez specjalizacji.
Modułowy system
Obecnie część specjalizacji jest dwumodułowa. Składają się one z modułu podstawowego oraz modułu specjalistycznego. Podstawowe moduły robi się z chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, otolaryngologii, patomorfologii i pediatrii. Są też specjalizacje jednomodułowe. Ponadto osiem specjalizacji jest dostępnych wyłącznie dla lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, ze względu na specyfikę niektórych specjalności oraz ich wąski zakres.