Naturalne wsparcie dla układu oddechowego: Plastry aromatyczne
Olejki eteryczny to naturalny i znany od lat sposób na dolegliwości ze strony układu oddechowego (i nie tylko). Jak skorzystać z ich cennych właściwości? Jedną z najprostszych i najwygodniejszych metod jest stosowanie plastrów aromatycznych nasączonych olejkami eterycznymi. Sprawdź, jakie składniki zawierają i jak używać ich w prawidłowy sposób?
Co zawierają plastry aromatyczne?
AMOLowe plastry aromatyczne zawierają starannie wyselekcjonowane olejki eteryczne, które redukują niedrożność nosa i ułatwiają swobodne oddychanie. Pozyskuje się je z różnych roślin, takich jak: mięta zielona, goździkowiec, limonka, cytryna zwyczajna, lawenda wąskolistna (zwyczajowo nazywana “lawendą lekarską), paczula, bylica davana, palczatka cytronelowa i cynamonowiec cejloński.
Jakie właściwości wykazują olejki pozyskiwane z tych roślin? Oto kilka przykładów!
- Lawendowy (łac. Lavandulae aetheroleum) – jego najcenniejszym składnikiem jest olejek eteryczny, który zawiera linalol. Wykazuje on działanie: przeciwbakteryjne, immunostymulujące, spazmolityczne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne.
- Cytronelowy (łac. Citronellae aetheroleum) – wyróżnia się orzeźwiającym zapachem (określanym jako trawiasty z lekko cytrusową nutą), który ułatwia oddychanie przy zatkanym nosie.
- Cytrynowy – jego wyjątkowy, świeży zapach pomaga przy niedrożności górnych dróg oddechowych.
- Goździkowy (łac. Caryophylli floris aetheroleum) – jest to olejek, który pozyskuje się z czapetki pachnącej – drzewa z rodzaju goździkowców. Charakteryzuje się unikalnym, intensywnym, korzennym zapachem, który okazuje się zbawienny przy zatkanym nosie.
- Cynamonowy (łac. Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum) – ma bardzo szerokie zastosowanie. Jego cenne właściwości wykorzystuje się m.in. przy dolegliwościach ze strony układu oddechowego.
Połączenie tych wyjątkowych olejków eterycznych sprawia, że
plastry aromatyczne są naturalnym sposobem na udrożnienie górnych dróg oddechowych. Zawarte w nich składniki ułatwiają swobodne oddychanie, a tym samym mają korzystny wpływ na codzienne funkcjonowanie i zasypianie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ sen to czas intensywnej regeneracji organizmu.
Jak używać plastrów aromatycznych?
Plastry nasączone naturalnymi olejkami są prostym i wygodnym sposobem na walkę z zatkanym nosem. Jednak, aby stosowanie plastrów było skuteczne i bezpieczne należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze należy pamiętać, że plastry na zatkany nos nie mogą być stosowane w każdym wieku. Są niewskazane dla dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia.
Po drugie trzeba wiedzieć, jak ich używać. Plastrów aromatycznych nie nakleja się na gołe ciało. Należy umocować je na suchym ubraniu w bezpiecznej odległości od twarzy (minimum 30 cm). W przypadku małych dzieci trzeba też zwrócić uwagę, czy plaster nie znajduje się w zasięgu rączek.
Kolejną ważną rzeczą jest czas stosowania jednego plastra. Zaleca się, aby pozostawić go na suchym ubraniu na maksymalnie 8 godzin. Po tym czasie trzeba wymienić go na nowy plaster, jeśli wciąż zachodzi taka potrzeba.
Najpopularniejsze artykuły
10 000 kroków dziennie? To mit!
Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?