Z Maciejem Boguckim, przewodniczącym Zespołu Programowego Ochrona Zdrowia na Forum Ekonomicznym w Krynicy, rozmawia Renata Furman.
We wrześniu, w Krynicy-Zdroju już po raz 20. odbędzie się ważne, międzynarodowe wydarzenie – Forum Ekonomiczne. I choć rokrocznie Krynica jest miejscem dyskusji o najważniejszych dla Polski sprawach, nie tylko z dziedziny gospodarki i ekonomii, ale także społecznych i politycznych, dopiero w tym roku podjęto decyzję o debacie na temat ochrony zdrowia.
- I całe szczęście, że tak się stało. Nie ma pełnej dyskusji o gospodarce i ekonomii kraju bez tematów dotyczących takiej gałęzi, jak ochrona zdrowia. Obecnie jesteśmy na 20. no, może 21. miejscu wśród największych gospodarek świata i pretendujemy do grupy G20. Tymczasem, pod względem jakości w ochronie zdrowia, Polska zajmuje mniej więcej 25. miejsce w samej tylko Unii Europejskiej – praktycznie jest na końcu listy. Najwyższy czas na zmiany w organizacji i finansowaniu naszego systemu ochrony zdrowia.
O tym będą państwo rozmawiali w Krynicy?
- O tym też. W sesji plenarnej i 10 panelach dyskusyjnych chcemy umożliwić naszym gościom konstruktywną rozmowę o finansowaniu ochrony zdrowia, o znaczeniu e-Zdrowia dla gospodarki kraju, o tym, jak powinny przebiegać procesy integracyjne jednostek świadczących usługi opieki zdrowotnej, aby uzyskać efekt synergii na poziomie lokalnym i regionalnym. Porozmawiamy też o efektywności tego sektora czy wpływie technologii ICT na transformację systemu. Jest oczywiste, że wraz z zaawansowaniem technologii medycznych podnosi się jakość świadczeń zdrowotnych, pojawiają się nowe metody leczenia. To pociąga za sobą wzrost kosztów. Jak je ograniczyć? – jedną z metod jest wprowadzenie konkurencji między płatnikami. Jeśli chodzi o technologie ICT, to podczas debaty zostaną np. przeanalizowane następstwa gospodarcze i ekonomiczne informatyzacji w służbie zdrowia.
Wielu twierdzi, że naszego systemu nie da się zreformować bez wprowadzenia na rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.
- Zgadzam się z tym zdaniem. Uważam, że należy połączyć środki publiczne z dodatkowymi ubezpieczeniami oraz środkami prywatnymi w sposób umożliwiający efektywne zarządzanie tymi wszystkimi pieniędzmi. Ten temat będzie zresztą podjęty podczas panelu "Rola prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w finansowaniu ochrony zdrowia – opcje wyboru dla Polski". Ale odbędą się też panele poświęcone nowym terapiom w kontekście korzyści ekonomicznych i społecznych, poszukamy przykładów dobrej współpracy władz, pacjentów i przemysłu farmaceutycznego w Unii Europejskiej, jak również możliwości rozwoju dialogu i budowania sprzyjających mu warunków w naszym kraju. System ochrony zdrowia w Polsce wymaga decyzji odważnych, uzasadnionych ekonomicznie i społecznie. Podczas Forum postaramy się nakreślić nowe paradygmaty w podejściu do tego sektora naszego życia.
To wymaga merytorycznej dyskusji w gronie ekspertów. Kogo zaprosili państwo do Krynicy?
- Oczywiście, ekspertów z dziedziny ochrony zdrowia, zdrowia publicznego, ale także polityki, ekonomii, finansów. Są to osoby nie tylko z Polski, także z Europy i świata. Chcemy umożliwić im merytoryczną, a zarazem pozbawioną konfrontacji politycznych dyskusję najwyższej jakości.
Czy przewiduje się tzw. spotkanie na szczycie?
- Taki charakter będzie mieć sesja plenarna "Forum Europejskich Ministrów Zdrowia. Systemy ochrony zdrowia w Europie – wyzwania", w której do udziału zaprosiliśmy ministrów zdrowia naszego regionu i całej Europy, a gościem specjalnym będzie minister zdrowia Ewa Kopacz.
Zapowiada się ciekawie. Jakie tematy będą dominować?
- Chociażby – gorący ostatnio temat leczenia transgranicznego. Zapewniam, że wszystkie sesje naszej "ścieżki ochrony zdrowia" będą niezwykle interesujące. Dzięki wytężonej pracy i zaangażowaniu w organizację sesji i paneli kolegów Stefana Bogusławskiego z PCSM, Pawła Kalbarczyka z Polskiej Izby Ubezpieczeń, Marcina Matczaka z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, Konstantego Radziwiłła z Naczelnej Rady Lekarskiej, Pawła Sztwiertni z INFARMY, Łukasza Zalickiego z Ernst & Young i red. Mariusza Gujskiego z państwa gazety, którym serdecznie dziękuję za włożony trud – Forum Ekonomiczne w Krynicy staje się ekspercką platformą wyznaczającą kierunki zmian w ochronie zdrowia w naszym regionie Europy.