W chwili kiedy zamykamy ten numer kwartalnika, południowo-zachodnią Polskę zalewa wielka woda. Powódź porównywalna do tej z 1997 roku, nazywanej powodzią tysiąclecia, niszczy, czasem bezpowrotnie, wszystko, co napotka po drodze.
Kulminacyjna fala przepływa przez Odrę, kolejne miasta i wsie mierzą się z realnym zagrożeniem zalania. W wielu miejscach trwa jeszcze walka z żywiołem, w innych, gdzie woda już opadła, trwa liczenie strat. Zniszczone są domy, tysiące hektarów z uprawami jest pod wodą. Zdewastowana jest infrastruktura środowiskowa, oczyszczalnie ścieków, stacje paliw. Nie działają przepompownie ścieków. Kataklizm nie ominął infrastruktury ochrony zdrowia.
W Głuchołazach zalało 6 aptek na 7 istniejących, w Nysie 11 aptek jest zalanych lub podtopionych, kilkanaście aptek nie funkcjonuje także w woj. dolnośląskim. W Nysie, przy współudziale dyrekcji, lekarzy i pielęgniarek szpitala, który musiał być ewakuowany, rozwinięty został polowy szpital wojskowy. Nie tylko tam lekarze, którzy brali udział w akcji ratowniczej, sami potrzebują pomocy. Oni, jak tysiące Polaków, także znaleźli się w tragicznej sytuacji, potracili swoje domy i dorobek życia.
Naczelna Izba Lekarska włączyła się w pomoc lekarzom poszkodowanym wskutek powodzi. Akcje pomocowe prowadzi Fundacja Lekarze Lekarzom i Polska Misja Medyczna. Kiedy woda opadnie i minie zagrożenie, lekarze i personel medyczny z zalanych terenów, którzy dziś, pokonując trudności docierają do potrzebujących pacjentów, długo jeszcze będą musieli mierzyć się z warunkami pracy dalekimi od normalności. Zarówno oni, jak i pacjenci, nie poradzą sobie bez wsparcia instytucji państwa.
Teraz kiedy kryzys jeszcze trwa, NFZ wprowadza rozwiązania ułatwiające chorym dostęp do lekarzy POZ. Każdy lekarz może przyjąć pacjenta, także spoza tak zwanej listy aktywnej tego lekarza, NFZ zapłaci za taką wizytę, a Ministerstwo Zdrowia informuje, że podmioty lecznicze, które ucierpiały w wyniku powodzi, mogą występować o udzielenie pomocy w zakresie podstawowych i pilnych potrzeb (produktów leczniczych i wyrobów medycznych lub innych materiałów), które są niezbędne do zapewnienia ciągłości działania placówki i udzielenia świadczeń zdrowotnych.