We wrześniu br. wystartowała innowacyjna platforma telemedyczna Medivio. To pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna umożliwiająca kontakt lekarza z pacjentem, dostępna dla każdego i w każdym miejscu. Jako pierwsi z jej funkcjonalnościami mogli zapoznać się uczestnicy tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nowatorskie narzędzie, usprawniające proces terapeutyczny, zostało opracowane w ramach współpracy firmy Silvermedia
oraz Grupy Adamed.
W dzisiejszych czasach możliwość uzyskania szybkiego kontaktu z pacjentem staje się równie cenna i niezbędna, jak zastosowanie nowoczesnej farmakoterapii czy przeprowadzenie skutecznego zabiegu przywracającego zdrowie. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi i nowych form komunikacji, nawiązanie zdalnej łączności pacjenta z diagnozującym lekarzem jest dziś nie tylko technicznie możliwe, ale i praktycznie stosowane. Przykładem wdrożenia takiego właśnie rozwiązania jest uruchomiona właśnie platforma telemedyczna Medivio. To pierwsza na polskim rynku certyfikowana przychodnia telemedyczna umożliwiająca zdalną komunikację lekarza z jego pacjentem z dowolnego miejsca na świecie oraz postawienie diagnozy i prowadzenie procesu leczniczego w taki sam sposób, jak w trakcie tradycyjnej wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim. Narzędzie ma status certyfikowanego wyrobu medycznego klasy 2A spełniającego rygorystyczne standardy jakościowe określone w ustawie z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 876, tekst jedn.). Spełnienie wymogów jakościowych przez platformę potwierdza przeprowadzona certyfikacja ISO 13485 oraz wynik pierwszego polskiego badania klinicznego w zakresie telemedycyny.
Platforma Medivio opiera się na koncepcji przychodni telemedycznej. Zbudowana jest z trzech komponentów: portalu lekarza, portalu pacjenta oraz aplikacji mobilnej dedykowanej pacjentom. Lekarzowi Medivio oferuje przede wszystkim szybki dostęp do elektronicznej dokumentacji pacjentów, możliwość współdzielenia kartotek pacjentów z innymi lekarzami zaangażowanymi w proces terapeutyczny, bieżący dostęp do wyników badań diagnostycznych pacjentów, funkcję e-kalendarza ułatwiającego ustalenie grafiku swojej dostępności dla pacjentów (zarówno na wizyty stacjonarne w gabinecie, jak i telekonsultacje, które w systemie są widoczne również dla pacjentów planujących swoje wizyty lekarskie), a także możliwość zarządzania swoimi gabinetami oraz utrzymywania stałego kontaktu ze swoimi pacjentami. To także aktualna baza leków i interakcji lekowych wraz z podglądem realizacji zaleceń lekarskich (compliance i persistence) pacjentów.
– W tej chwili nie ma w naszym kraju scentralizowanego rejestru pacjenta. Jednak w Medivio taka dokumentacja jest dostępna dla pacjenta i to on wyraża zgodę na udostępnienie jej innym lekarzom. Medivio umożliwia także wykonywanie telekonsultacji zgodnie z obowiązującym prawem, tj. lekarz będzie mógł przeprowadzić wywiad, diagnozować pacjenta i prowadzić proces terapeutyczny poprzez Medivio – certyfikowany wyrób medyczny klasy 2A – tłumaczy Mariusz Czerwiński, członek zarządu Telemedycyna Silvermedia. Według badania przeprowadzonego przez instytut Gfk Polonia („Kontakt z telemedycyną”, 2015 r.) 44 proc. badanych lekarzy zadeklarowało posiadanie zdalnego kontaktu ze swoimi pacjentami – najczęściej poprzez rozmowy telefoniczne, które nie dają możliwości zapisu przebiegu takiej konsultacji. Dzięki Medivio lekarz zyskuje możliwość zastosowania specjalnie przygotowanego, spersonalizowanego szablonu wywiadu z pacjentem, czy szybkiego wystawienia e-recepty na podstawie aktualnej bazy leków i interakcji lekowych. Platforma telemedyczna Medivio umożliwia świadczenie usług zdrowotnych przez lekarza z dowolnego miejsca, co zwiększa jego faktyczną dostępność dla pacjentów.
– Medivio przede wszystkim przybliża lekarza do pacjenta, dając możliwość świadczenia usług medycznych dla każdego, w każdym miejscu. Formuła przychodni telemedycznej zapewnia komfortową współpracę lekarza z pacjentem, optymalizuje także procesy zarządzania terapią – podsumowuje Jarosław Bułka, członek zarządu Telemedycyna Silvermedia.
Szybki, bezpieczny dostęp do dokumentacji medycznej oraz wyników badań diagnostycznych otrzymują nie tylko lekarze, ale również pacjenci korzystający z Medivio. Teleprzychodnia będzie im pomagać w kontroli regularnego przyjmowania leków, prowadzeniu dzienniczków badań pomiarowych oraz integrowaniu się z zewnętrznymi urządzeniami pomiarowymi, np. ciśnieniomierzami czy rejestratorami EKG. Oprócz funkcji monitorowania stanu zdrowia, dzięki nowo wdrożonemu rozwiązaniu, pacjenci uzyskują możliwość przeprowadzania telekonsultacji ze swoim lekarzem.
– W tej chwili kolejki, nawet w prywatnej służbie zdrowia, są olbrzymie. W Medivio pacjent ma dostęp do kalendarza swojego lekarza, może w łatwy i szybki sposób umówić wizytę w gabinecie bądź telekonsultację. Medivio daje możliwość nadzorowania procesu terapeutycznego pacjenta – dodaje Mariusz Czerwiński.
Na platformie telemedycznej pacjenci znajdą także profesjonalne materiały edukacyjne w formie videobooków przygotowanych przez lekarzy specjalistów.
Korzystanie z usług Medivio jest możliwe również za pomocą smartfona lub tabletu, przez co pacjenci w prosty sposób, w dowolnym miejscu i czasie mogą aktywnie zarządzać swoim zdrowiem.
– Pacjent ma możliwość wprowadzenia własnych badań pomiarowych, może także korzystać ze zintegrowanych z Platformą mobilnych urządzeń pomiarowych wspierających proces diagnostyki i terapii na linii pacjent – lekarz – zauważa J. Bułka. Jego zdaniem nowe rozwiązanie dostarczy również korzyści dla całego systemu opieki zdrowotnej. – Wierzymy, że system opieki zdrowotnej, korzystając z profesjonalnych, bezpiecznych narzędzi telemedycznych mógłby być beneficjentem wszystkich pozytywnych cech wynikających z optymalizacji wykorzystania zasobów. Z punktu widzenia ekonomicznego Medivio to źródło oszczędności – za jego pomocą likwidowane są bariery geograficzne, poprawiane są warunki, w których pacjent przechodzi cały proces diagnostyki, terapii i rehabilitacji – wylicza J. Bułka. – Wykorzystując tego typu rozwiązania, musimy cały czas myśleć o tym, jak lekarza przybliżyć do pacjenta, szczególnie tego starszego, który często ma kłopoty z poruszaniem się i aby dotrzeć do specjalisty musi angażować rodzinę. To wszystko są wymierne oszczędności, które jesteśmy w stanie wykazać, implementując platformę telemedyczną Medivio – dodaje.
Przykład uruchomionej pierwszej certyfikowanej platformy telemedycznej pokazuje, że nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne już dziś mogą zapewniać lepszy dostęp do skuteczniejszej terapii. Czy to znak, że rozpoczyna się właśnie era mobilnej opieki zdrowotnej?