W ciągu roku odbywa się wiele spotkań lekarzy rodzinnych. Jednym z największych, które zorganizowano już po raz ósmy, był Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej (PTMR), który w dniach 9–11 września zgromadził w Warszawie ponad 1500 uczestników. Organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia podjęła się Klinika Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. Kazimierza Wardyna.
Niezwykle interesujący wykład na temat roli podstawowych badań krwi wygłosił prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant ds. hematologii. Wybitny hematolog uświadamiał uczestnikom, jak wiele chorób można zdiagnozować dzięki dokładnie zebranemu wywiadowi i badaniu morfologii krwi. Mówił także o pierwszych objawach chorób limfoproliferacyjnych, z którymi można się spotkać w codziennej praktyce lekarskiej.
Zapadalność na chorobę niedokrwienną serca wynosi w Polsce średnio 620 przypadków na 100 tys. u mężczyzn i 220 na 100 tys. u kobiet, a 48% zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby serca.
– Możliwe jest skuteczne leczenie stabilnej choroby wieńcowej przez lekarzy rodzinnych – zapewniał prof. Tomasz Pasierski podczas sesji „Choroba wieńcowa. Migotanie przedsionków”. Przewodniczący sesji, prof. Grzegorz Opolski, kierownik Kliniki Kardiologii WUM, przedstawił trudności w leczeniu tego schorzenia w wieku podeszłym.
Równolegle z dyskusjami kardiologicznymi odbywały się wykłady z dziedziny chorób przewodu pokarmowego. Poszczególne badania biochemiczne oraz praktyczne wskazówki diagnostyczne chorób wątroby przydatne w codziennej praktyce poz omówił prof. Janusz Cianciara. Sesja zakończyła się żywą dyskusją nawiązującą do wykładów „Rak jelita grubego – rozpoznanie i badanie przesiewowe” prof. Jarosława Reguły oraz „Choroba uchyłkowa jelita grubego” prof. Witolda Bartnika. Uczestników najbardziej interesowały zalecenia dotyczące wykonywania badań przesiewowych oraz wytyczne dalszego postępowania w zależności od ich wyników.
Równie ożywioną dyskusję wywołał wykład prof. Krystyny Wąsowskiej-Królikowskiej na temat żywienia dzieci. Przytoczone w nim zostały najnowsze wytyczne dotyczące rozszerzania diety u dzieci, m.in. o mleko krowie i gluten. Padło wiele pytań na temat sposobu nawadniania doustnego i rodzaju płynów nawadniających zalecanych przez ESPGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition). Prof. Hanna Szajewska, sekretarz generalny towarzystwa, wyraźnie zaprzeczyła, jakoby znane i wciąż bardzo często stosowane płyny, jak napoje typu cola czy zupy (rosół), były rekomendowane w uzupełnieniu płynów w przebiegu ostrej biegunki u dzieci. Wskazała natomiast na wyraźną rolę probiotyków oraz doustnych płynów nawadniających w skróceniu czasu trwania nieżytów żołądkowo-jelitowych.