SZ nr 33–48/2023
z 21 czerwca 2023 r.
Ruszyły szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw wirusowi HPV
– Polska dołącza do elity, do najbardziej rozwiniętych krajów, które objęły już szczepieniami przeciwko HPV znaczną część populacji – podkreśla prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dodaje, że szczepionki zostały dokładnie przebadane, redukują ryzyko zachorowania na raki wywołane przez te wirusy i nie powodują żadnych późnych odczynów poszczepiennych ani żadnych negatywnych skutków dla zdrowia.
Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to 2-walentna Cervarix oraz 9-walentna Gardasil 9, o różnym zakresie ochrony. Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Rodzic ma prawo i możliwość wybrać szczepionkę i skonsultować to z lekarzem. Obie są dobrze tolerowane i bezpieczne. Są powszechnie stosowane w 125 krajach.
Groźny wirus
Z ponad 200 typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV część jest silnie rakotwórcza. Z zakażeniem HPV przede wszystkim związany jest rak szyjki macicy, ale również rak sromu, pochwy, prącia, a także rak odbytu oraz nowotwory głowy i szyi (w tym rak krtani). Niektóre typy HPV powodują również nawracające uciążliwe kłykciny w miejscach intymnych, dlatego tak ważne są również szczepienia chłopców. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą płciową. Według raportu naukowców brytyjskich, opublikowanego w „British Medical Journal” (Mehanna H. i wsp., Oropharyngeal carcinoma related to human papillomavirus, BMJ, 340 DOI: 10.1136/bmj.c1439) liczba nowotworów złośliwych występujących w ustnej części gardła wzrosła w trakcie ostatnich 20 lat o około 50%. Naukowcy z Institute of Head and Neck Studies and Education w Coventry wskazują, że tak znaczny wzrost spowodowany jest poprzez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet o 90%.
Nie tylko dla dziewczynek
Szczepić bezpłatnie mogą się także chłopcy, bo wirus HPV nie powoduje tylko raka szyjki macicy, sromu i pochwy, ale i nowotwory odbytu, głowy i szyi. Najlepiej szczepić dziecko, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w latach 2010 i 2011).
Zapisy ruszyły
Od 27 maja br. można już zarejestrować dziecko na szczepienie. Wizytę umawia się pod numerem telefonu 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00), przez Internetowe Konto Pacjenta lub bezpośrednio w punkcie. Szczepienia ruszyły 1 czerwca br. Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Szczepienie warto również wykonać u starszych nastolatków, ale wówczas nie będzie to szczepienie bezpłatne.
Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV?
- Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
- Otwórz zakładkę „Uprawnienia” i dalej: „Konta Twoich dzieci”.
- Kliknij konto swojego dziecka, wybierz kolejno: „Profilaktyka” i dalej: „Szczepienie”.
- Wybierz opcję: „Umów na szczepienie”.
- W kolejnym kroku wybierz, czego dotyczy szczepienie, termin i miejsce szczepienia a na koniec rodzaj szczepionki (2- lub 9-walentna).
Najpopularniejsze artykuły
10 000 kroków dziennie? To mit!
Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?