W związku z realizacją "ustawy 203" mam pytanie. Czy podwyżki przysługują wszystkim pracownikom zakładu? Według jednego z dyrektorów SPZOZ-u podwyżki (jeżeli będą na nie środki) zostaną wypłacone tylko pracownikom posiadającym umowę na czas nieokreślony. Skoro byłem w grudniu ubiegłego roku zatrudniony na czas do kwietnia br., a obecnie otrzymałem nową umowę do grudnia 2001 r. – to czy podwyżka powinna mnie objąć?
(J.S.)
O przyroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (PMW) w wysokości nie niższej niż 203 zł miesięcznie mówi art. 4a ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz zmianie niektórych ustaw (NSW).
Zgodnie z zapisem, przyrost PMW przysługuje pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej zatrudniających powyżej 50 osób.
Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Na status pracownika nie ma więc wpływu czas, na jaki został nawiązany stosunek pracy, czyli nie ma znaczenia, czy np. umowa o pracę zawarta jest na czas określony, czy nieokreślony.
Jeżeli więc w dniu 1 stycznia 2001 spełniał Pan warunek określony w art. 2 Kodeksu pracy, to przysługuje Panu przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na warunkach określonych w ustawie o NSW. Ostateczna kwota przyrostu wynagrodzenia w indywidualnym przypadku będzie zależała od wymiaru czasu pracy, gdyż wspomniane 203 zł przysługuje w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, łącznie ze skutkami wzrostu wszystkich składników wynagrodzenia.