Jedynym sposobem utrzymania zdrowia jest jedzenie tego, czego nie lubisz, picie tego, czego nie chcesz i robienie tego, na co nie masz ochoty. (Mark Twain)
Profilaktyka, z ekonomicznego punktu widzenia, należy do najskuteczniejszych i najbardziej korzystnych metod zwalczania chorób. Wiadomo, że wydana dziś na profilaktykę jedna złotówka oznacza zaoszczędzenia w przyszłości dziesięciu złotych. Mimo to rozwój profilaktyki w naszym kraju jest bardzo powolny.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Niewątpliwie jedną z głównych jest brak odpowiedniej świadomości zarówno u pacjentów, jak i u pracowników ochrony zdrowia. Społeczeństwo amerykańskie osiągnęło 20-procentowy spadek umieralności z powodu chorób układu krążenia na przestrzeni lat 1970-90, co w 50% było następstwem zmian stylu życia. Trzy podstawowe filary tych zmian to: zaprzestanie palenia papierosów, właściwe odżywianie oraz wysiłek fizyczny. Są to jednocześnie trzy główne, poddające się kontroli czynniki ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca.
Prognoza sporządzona przez ekspertów Harvard School of Public Health w Bostonie na potrzeby Światowej Organizacji Zdrowia przewiduje następujące zmiany w częstości występowania chorób (prognoza dotyczy całej kuli ziemskiej, patrz tabela).
Zważywszy na fakt, że widoczne efekty postępowania profilaktycznego występują po 10-20 latach, powyższa prognoza może być wskazówką, na jakie dyscypliny medyczne należy skierować najbardziej energiczne działania profilaktyczne.
W 1990 r. na całym świecie z powodu zawału serca i udaru mózgu zmarło 10,7 mln ludzi, podczas gdy na raka płuc 0,9 mln ludzi *.
Szczególną uwagę należy więc zwrócić na zwalczanie czynników ryzyka choroby wieńcowej, zawału serca oraz udaru mózgu. Największy sukces można odnieść, gdy postępowanie profilaktyczne zostanie skierowane do młodych osób o wysokim poziomie ryzyka tych trzech chorób.
Najważniejszym zadaniem prawidłowo prowadzonej profilaktyki powinno być wyszukanie osób o wysokim ryzyku. Z trzech grup przyczynowych chorób odnaczyniowych (czynnik genetyczny, czynnik środowiskowy, czynniki regulacyjne) stały jest czynnik genetyczny. Jest to zatem najlepszy klucz do wyszukiwania osób o podwyższonym ryzyku. Ponadto czynnik ten ma silniejsze negatywne oddziaływanie niż czynnik środowiskowy. Potwierdzają to kanadyjskie badania nad rodzinami nadciśnieniowymi, które wychowywały dzieci rodzone i adoptowane. Ciśnienie krwi u dzieci rodzonych było znamiennie wyższe niż u dzieci adoptowanych, wychowywanych w tych samych warunkach środowiskowych.
Skuteczne postępowanie celowane na grupy wysokiego ryzyka można osiągnąć rozpoczynając szacowanie tego ryzyka u dorosłych dzieci (mężczyźni od 35. roku życia, kobiety od 40. roku życia) chorych, którzy przeszli zawał serca lub udar mózgu albo obecnie są chorzy.
Do konkursu ofert 2000 w BKChSM na programy profilaktyczne przystąpiło 56 ośrodków. Po szczegółowej ocenie ofert i negocjacjach komisja konkursowa zakwalifikowała do realizacji 29 programów z 17 ośrodków zarówno branżowych, jak i regionalnych. Środki kasy na ten cel w 42% przeznaczono na programy profilaktyczne u dzieci i młodzieży, a w 58% u dorosłych.
Programy dla dzieci i młodzieży to: promocja zdrowego stylu życia, profilaktyka wad postawy, edukacja w zakresie profilaktyki uzależnień od alkoholu, narkotyków i substancji psychoaktywnych. Ponadto zapewniono finansowanie badań przesiewowych u noworodków w kierunku fenyloketonurii, hipotyreozy i hipertyreozy.
Wśród programów profilaktycznych dla dorosłych najwięcej środków budżetowych skierowano na programy profilaktyczne zapobiegające chorobie wieńcowej, zawałowi serca oraz udarowi mózgu.
Programy te przewidują warsztaty edukacyjne dla pacjentów oraz wyszukiwanie osób z grup wysokiego ryzyka. Szczególny nacisk położono na profilaktykę rodzinną. Na wykłady z zakresu prawidłowego żywienia będą zapraszani nie tylko chorzy, ale również ich współmałżonkowie oraz dzieci. Niektóre programy szczegółowo ocenią stopień ryzyka zagrożenia u dorosłych dzieci osób, które przeszły zawał serca i udar mózgu lub obecnie są chore. Dorosłe dzieci takich osób nie zawsze są ubezpieczone w BKChSM. Przewidzieliśmy, że 5% dorosłych dzieci będzie zaproszone na koszt BKChSM do udziału w programach.
Byłoby wielce pożyteczne dla ubezpieczonych, gdyby kasy regionalne zdecydowały się na współuczestnictwo finansowe w programach profilaktyki przeciwzawałowej i przeciwudarowej. W profilaktyce tej zadania są tak olbrzymie, że tylko współdziałanie z kasami regionalnymi może przynieść oczekiwane rezultaty.
Nasze programy profilaktyczne zostały opracowane przez wybitnych specjalistów (niektórych z nich przedstawimy niebawem, programy mają bowiem charakter autorski). Pierwsi chorzy w jednym z programów zostali przebadani już na początku stycznia 2000 r.
W budżecie BKChSM przewidziano również odpowiednie środki na programy z zakresu profilaktyki nowotworów. Poza profilaktyką nowotworów gruczołu piersiowego rozpoczęliśmy też dwa inne programy (opracowane wg światowych standardów): profilaktyki raka jądra oraz profilaktyki nowotworów jelita grubego. Chorzy na cukrzycę mogą wziąć udział w naszych programach edukacyjnych.
Pamiętaliśmy również o tym, że ciągłe kształcenie jest obowiązkiem każdego pracownika ochrony zdrowia. Nasi oferenci mogą odbyć szkolenie (w części naukowej na koszt BKChSM) w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie, na kursie "Wdrażanie zasad prawidłowego żywienia w grupach ryzyka chorób układu krążenia". Planujemy trzy edycje kursu w Warszawie oraz siedem edycji terenowych.
Mamy również w planie trzy ogólnodostępne akcje profilaktyczne dla ubezpieczonych. Jedna z nich, "Jesienny spacer po zdrowie", odbyła się w ubiegłym roku i zgromadziła ponad 10 tysięcy zainteresowanych. Zachęca to do jej powtórzenia oraz zaprojektowania innych akcji.
Częstość występowania chorób na świecie wg Murray'a i Lopeza | |
---|---|
Rok 1990 | Rok 2020 |
1. Choroby infekcyjne dróg oddechowych 2. Choroby biegunkowe 3. Urazy okołoporodowe 4. Depresja 5. Choroba wieńcowa 6. Choroby odnaczyniowe mózgu (udary) 7. Gruźlica 8. Odra 9. Wypadki drogowe 10. Choroby wrodzone | 1. Choroba wieńcowa 2. Depresja 3. Wypadki drogowe 4. Choroby odnaczyniowe mózgu (udary) 5. Zaporowa choroba dróg oddechowych 6. Choroby zakaźne dolnych dróg oddechowych 7. Gruźlica 8. Urazy wojenne 9. Choroby biegunkowe 10. Zespół zmniejszonej odporności |