ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z 11 sierpnia 2005 r. w sprawie określenia grup produktów leczniczych oraz wymagań dotyczących dokumentacji wyników badań tych produktów.
§ 52. 1. Dokumentację badań klinicznych dotyczącą surowców homeopatycznych, roztworów macierzystych oraz produktów leczniczych wykonanych z surowców, które są znane i stosowane oraz są opisane w literaturze homeopatycznej, w szczególności wymienionej w § 51, i posiadają monografię w uznanych farmakopeach homeopatycznych, przygotowuje się na podstawie literatury fachowej.
2. Dokumentacja badań klinicznych może zawierać publikowane i niepublikowane doświadczenia kliniczne, takie jak próby patogenetyczne (Homeopatyczne Badanie Leku), zbiór pojedynczych przypadków pozwalający na ocenę naukową lub naukowo udokumentowany eksperyment medyczny. Badanie kliniczne i doświadczenia kliniczne ocenia się przy współudziale lekarza z udokumentowanym doświadczeniem homeopatycznym.
Halina Pilonis: Panie ministrze, prezes NRL twierdzi, że leczenie homeopatią jest niezgodne z etyką lekarską. Dlaczego więc nasze prawo na to zezwala?
- Nie podzielam w pełni poglądów prezesa Radziwiłła. Zdania na temat homeopatii są podzielone, dyskusja trwa, więc jest to sprawa otwarta. Wiadomo na pewno, że leki homeopatyczne nie szkodzą.
Kierując się zasadą, oby tylko nie szkodziło, można zarejestrować cudowną wodę, która leczy wszystkie choroby i wmawiać chorym, że to lekarstwo?
- Proszę bardzo, niech pani zarejestruje. Ale to Urząd Rejestracji Leków, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych decyduje, jakie preparaty mogą się znaleźć na wykazie zarejestrowanych leków. Specjaliści z Urzędu w oparciu o swoją wiedzę i obowiązujące przepisy oceniają, co można uznać za lek. Nasze regulacje prawne nie odbiegają w tym względzie od europejskich.
Czy zamierza pan zmienić polskie prawo, aby było bardziej restrykcyjne, jeśli chodzi o rejestrację leków?
- Nie przewiduję takich zmian.
Pobierz pełną wersję raportu "Homeopatia" w pliku PDF.