Witamina D3 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W okresie jesienno-zimowym jak bumerang powraca temat jej suplementacji. A przecież organizm jest w stanie wytworzyć ją sobie sam. Dlaczego więc jesienią i zimą warto ją dodatkowo suplementować?
Witamina D należy do grupy prohormonów steroidowych, a jej podtyp, czyli witamina D3,(cholekalcyferol) jest syntetyzowana w ludzkiej skórze pod wpływem promieni UVB i procesu, określanego jako izomeryzacja cieplna (najpierw pod wpływem promieni UVB znajdujący się w organizmie 7-dehydrocholesterol przekształcany jest w prowitaminę D, a następnie na skutek temperatury, zmienia się w witaminę D3)3.
Aby skórna synteza była wystarczająca, trzeba co najmniej przez 15 minut dziennie wystawić co najmniej 18% procent ciała na działanie promieni słonecznych.
Niestety, długość fali promieniowania UVB musi mieścić się w zakresie od 290 do 315 nm, by doszło do procesów potrzebnych do wytworzenia witaminy D3, a w Polsce promienie słoneczne osiągają taką moc jedynie od kwietnia do września5.W pozostałych miesiącach promieniowanie jest niedostateczne, przez co nie ma możliwości syntezy tej witaminy w organizmie.
Zbyt niski poziom witaminy D3 w organizmie może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Jej niedobór może manifestować się na wiele sposobów. Najczęstszymi z nich są przewlekłe zmęczenie, brak energii, uczucie wyczerpania, które nie mijają nawet po długim odpoczynku.
Jeśli poziom witaminy D3 nie zostanie wyrównany, pojawią się kolejne symptomy1:
W ciężkich niedoborach witaminy D3 można zaobserwować spadek uwapnienia kości (u dzieci krzywicę, u dorosłych osteomalacje, powodujące łamliwość kości), a także zwiększone ryzyko występowania chorób autoimmunologicznych (SM, RZS, cukrzyca typu 1).
Najlepszym źródłem witaminy D3 w okresie jesienno zimowym jest zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca takie produkty, jak:
Witaminę tą można znaleźć również w grzybach shiitake i w algach morskich. Dodatkowym wsparciem zdrowej diety może być dodatkowa suplementacja.
Zalecana dawka dzienna witaminy D zależna jest od wieku i wynosi2:
Warto pamiętać, że witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, dlatego dla lepszego wchłaniania powinna być przyjmowana w trakcie lub tuż po posiłku.
Odpowiednie dawkowanie witaminy D jest zależne od poziomu jej niedoboru, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać badanie oznaczenia jej poziomu w organizmie.
Bibliografia: