SZ nr 67–76/2015
z 3 września 2015 r.
Gammakamera SPECT na Warmii
Realizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie projekt pt. „Budowa infrastruktury B+R do prowadzenia badań z zakresu medycyny nuklearnej” przyczyni się do zwiększenia działalności badawczo-rozwojowej wydziałów Nauk Medycznych i Medycyny Weterynaryjnej.
Projekt zakłada zakup gammakamery SPECT/CT z komorą gorącą z dozymetrią oraz systemem Gamma Detection oraz wykonanie prac budowlanych adaptacyjnych, niezbędnych do uruchomienia sprzętu w budynku przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.
Medycyna nuklearna jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem i diagnozowaniem chorób przy użyciu izotopów promieniotwórczych, której metodą obrazowania jest scyntygrafia. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu środków chemicznych (najczęściej farmaceutyków) znakowanych radioizotopami, cyfrowej rejestracji ich rozpadu i graficznym przedstawieniu ich rozmieszczenia.
Podstawą tej techniki jest znajomość zachowania się niektórych farmaceutyków w organizmie. Stosowane w śladowych koncentracjach, pełnią one rolę środka transportowego dla użytego radioizotopu. Znakowany farmaceutyk dobierany jest tak, aby gromadził się w narządzie, który ma zostać zbadany. Radioizotop emituje promieniowanie jonizujące (najczęściej gamma), które dzięki wysokiej energii (optimum 100 – 450 keV) przenika z organizmu pacjenta na zewnątrz jego ciała, gdzie zostaje zarejestrowane przez gammakamerę.
W ramach realizowanego projektu prowadzone będą prace badawcze w dziedzinach:
• przygotowanie radioznaczników do diagnostyki, w oparciu o antagonistów receptora somatostatynowego (SST), znakowanych 99mTc i terapii zaawansowanych procesów nowotworowych w oparciu o beta i gamma emitery, w szczególności 188Re, 90Y, 177Lu, wykonywanie badań za pomocą gamma kamery SPECT/CT,
• kontrola jakości radiofarmaceutyków, analiza dozymetryczna na podstawie badań fantomowych, badań eksperymentalnych oraz badań klinicznych, transfer danych i ich wykorzystanie kliniczne oraz naukowe wraz z analizą możliwości wykorzystania obrazów hybrydowych, łączonych badań strukturalnych, jak np. tomografia komputerowa (CT) oraz rezonansu magnetycznego (MR) z badaniami scyntygraficznymi SPECT (SPECT – ang. Single Photon Emission Computed Tomography: scyntygraficzne badanie tomograficzne),
• opracowanie i nadzór merytoryczny nad badaniami eksperymentalnymi, następnie badaniami klinicznymi, w szczególności wykonanie badań randomizowanych procedur diagnostyczno-terapeutycznych w celu wprowadzenia analizowanych procedur badawczo-rozwojowych do wykorzystania klinicznego oraz w dalszej kolejności komercjalizacja użytych procedur w codziennej praktyce klinicznej.
Dane beneficjenta: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, ul. Oczapowskiego 2, 10-719 Olsztyn,
tel. 89 524 52 53, fax 89 524 52 60,
www.uwm.edu.pl
Adresy stron internetowych instytucji zaangażowanych w proces wdrażania RPO WiM na lata 2007 – 2013:
rpo.warmia.mazury.pl
Najpopularniejsze artykuły
10 000 kroków dziennie? To mit!
Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?