- Pierwszym tematem, który podjęli delegaci na XV Okręgowy Zjazd Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej – po bezproblemowym przyjęciu sprawozdania ORL i ubiegłorocznego budżetu – była nagonka przeciwko lekarzom, prowadzona przez Stowarzyszenie Praw Pacjenta i część mediów – mówi dr Wojciech Cieślik, sekretarz wielkopolskkiej ORL.
Zebrani przyjęli stanowisko, iż samorząd lekarski będzie zdecydowanie występował w obronie kolegów, na których media wydają wyroki, zanim sprawy zostały rozpatrzone przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej, sądy lekarskie i powszechne. Przytoczono konkretne sprawy, kiedy obwinieni lekarze, wymienieni z nazwiska przez autorów artykułów, wnieśli ostatnio pozwy do sądu. Z drugiej strony, coraz więcej jest spraw wnoszonych np. do rzecznika odpowiedzialności zawodowej: w 1988 r. było ich 106, rok później 126, a w 2000 r. – 205. W ub.r. sąd lekarski tylko w jednym przypadku zawiesił prawo wykonywania zawodu, ukarał upomnieniami 8 osób, naganami 4, zaś 10 osób uniewinnił.
Niemal połowę czasu zjazdu przeznaczono na dyskusję z zaproszonymi przedstawicielami Wielkopolskiej RKCh. Delegaci zadawali wiele pytań, dotyczących konkretnych sytuacji związanych z podpisywaniem i realizacją kontraktów. Na 11 maja ustalono zaś termin corocznego spotkania poświęconego strategii służby zdrowia w Wielkopolsce, w którym oprócz izby tradycyjnie wezmą udział Urzędy Marszałkowski oraz Wojewódzki. Spotkanie będzie miało charakter zebrania otwartego i jak co roku zgromadzi w Centrum Kongresowym Targów Poznańskich wielu uczestników.
Omówiono też sprawę wniosku złożonego w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez ORL, opracowanego przez wyłoniony przez Radę zespół, z pomocą kancelarii prawnej. Chodzi m.in. o zaniechanie ze strony WRKCh praktyk monopolistycznych, zaniżania liczby świadczeń, narzucania niskich cen i udzielania części podmiotom odmowy uczestnictwa w systemie. Na złożony niedawno wniosek UOKiK nie udzielił jeszcze odpowiedzi.
Poruszono też problemy związane z uzyskiwaniem specjalizacji, kształceniem podyplomowym i szkoleniami. Krytykowano Ministerstwo Zdrowia za obecny brak określonej polityki w tym zakresie i za opór przed przekazaniem spraw związanych z doskonaleniem zawodowym samorządowi lekarskiemu. Domagano się też przyspieszenia nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, gdyż nadal jeszcze można uzyskiwać zgodę na otwarcie i prowadzenie gabinetów lekarskich jako działalności gospodarczej, bez uprzedniej zgody izby lekarskiej. Poza tym zjazd zobowiązał radę do utworzenia przychodni dla lekarzy emerytów.
- Mimo że na zjeździe było sporo gorących tematów, przebiegł on w spokojnej atmosferze, co jest zgodne ze specyfiką naszego regionu – skomentował dr Wojciech Cieślik.