Andrzej Gregosiewicz, profesor AM w Lublinie przegrał sprawę o zniesławienie z francuską firmą Boiron, producentem leków homeopatycznych. Profesor wypowiadał się krytycznie o leku Oscillococcinum, stosowanym przeciw grypie. Twierdził też, że przepisy prawne, które dopuszczają rejestrację leków homeopatycznych, mogły powstać w wyniku lobbingu firm produkujących te leki. Od wyroku profesor wniósł apelację.
W Polsce dopuszczonych do obrotu jest prawie 6 tys. homeopatycznych produktów leczniczych, z czego 728 – ze wskazaniami terapeutycznymi, pozostałe bez wskazań, do indywidualnej terapii. Te, które nie zawierają wskazań co do stosowania, podlegają uproszczonej procedurze dopuszczenia do obrotu, obowiązującej we wszystkich krajach UE. Natomiast produkty homeopatyczne, które w oznakowaniu i ulotce zawierają wskazania do stosowania – podlegają pełnej procedurze rejestracyjnej.
Obie procedury rejestracyjne tych preparatów budzą kontrowersje. Dokumentacja badań klinicznych może zawierać publikowane i niepublikowane doświadczenia kliniczne lub opis pojedynczych przypadków pozwalający na ocenę naukową. Oceny dokumentacji dokonuje lekarz z doświadczeniem homeopatycznym. Według Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego, w Polsce homeopatię stosuje około 5 tysięcy lekarzy, na świecie 150 tysięcy.
Pobierz pełną wersję raportu "Homeopatia" w pliku PDF.