Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller poinformował, że 13 października rozpoczął się proces kontraktowania świadczeń na 2005 rok. Jak zapewnił jego zastępca M. Kamiński, Fundusz przygotował szereg zmian w zasadach kontraktowania, dzięki którym zarówno pacjentom, jak i świadczeniodawcom ma być lepiej.
W pierwszym etapie, w październiku, zostaną zebrane oferty od świadczeniodawców. 3 listopada nastąpi ich otwarcie. Potem rozpoczną się negocjacje z oferentami. NFZ zakłada, że podpisanie umów nastąpi do 8 grudnia. Odwołania będzie można składać do 15 grudnia. Prezes zapowiedział, że rozpatrzy je do 29 grudnia.
Zapytany o przebieg konsultacji, J. Miller odpowiedział, że przedyskutował warunki umów z taką liczbą świadczeniodawców, z jaką zdążył. Poinformował również, że będzie jeszcze rozmawiać z przedstawicielami stacji pogotowia ratunkowego.
NFZ zawierając umowy na przyszły rok, w podstawowej opiece zdrowotnej będzie odrębnie kontraktował świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej ambulatoryjnej oraz wyjazdowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, a także – transportu sanitarnego. Zdaniem wiceprezesa NFZ M. Kamińskiego, zmiany te powinny sprawić, że pacjenci będą mieli lepszą dostępność świadczeń lekarskich i pielęgniarskich w przychodniach, również w nocy i w czasie świąt.
NFZ podzielił stawkę kapitacyjną na świadczenia wykonywane w poz: przez lekarzy – 74,5% i pielęgniarki – 25,5%.
W przypadku nocnej i świątecznej ambulatoryjnej wyjazdowej opieki lekarskiej wprowadzono mechanizm rozliczania pacjentów spoza terenu działania oddziału. W poz podniesiono również poziom finansowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.
W ambulatoryjnej opiece specjalistycznej wprowadzona została wycena punktowa poszczególnych typów porad i podział ich na grupy o zróżnicowanych współczynnikach korygujących (od 0,92 do 1,14). Wyodrębniono pięć grup w zależności od kosztochłonności. Kamiński zapewnił, że wyceny wszystkich porad będą w przyszłym roku wyższe. Wycena porady I typu, tzw. recepturowej, została podniesiona z 1 do 2 punktów. (W tym roku płacono za nią 8 zł, toteż przestała być wykonywana. Lekarze woleli wykonać dodatkowe badania, by zmienić typ porady i dzięki temu otrzymać więcej punktów. Najtańsze porady recepturowe stanowiły zaledwie 8% udzielanych.) Podniesienie wyceny tej porady o 100%, zdaniem Kamińskiego, pozwoli to zmienić. NFZ planuje w przyszłym roku w - specjalistyce – maksymalne uproszczenie sprawozdawczości, dotyczącej realizacji kontraktu.
Fundusz zapewnia, że uzupełnił katalogi szpitalne, podniósł wycenę procedur i umożliwił rozliczanie wszystkich wykonanych usług poprzez wprowadzenie dwóch nowych procedur: hospitalizacji z przyczyn nieujętych w katalogu oraz procedury wykonanej za zgodą płatnika.
Zdaniem prezesa Kamińskiego, najważniejszymi zmianami w lecznictwie zamkniętym są: zniesienie limitów na procedury związane z porodem i hospitalizacją noworodka oraz możliwość przesuwania środków przez placówki medyczne między poszczególnymi rodzajami świadczeń. Możliwość przesuwania środków finansowych (do 30 proc. wartości umowy) przez daną jednostkę między wybranymi rodzajami świadczeń umożliwi płynny przepływ środków w przypadku powstawania tzw. nadwykonań.
Fundusz nie zmieni jednak traktowania poszczególnych typów szpitali; tak samo będą rozliczane szpitale kliniczne, jak i małe szpitale powiatowe.
Kolejną zmianą jest wprowadzenie możliwości wykonywania przez szpitale szeregu wysokospecjalistycznych badań diagnostycznych – w trybie tzw. ambulatoryjnym przyszpitalnym, bez konieczności hospitalizacji.
W stomatologii podniesiono wskaźnik korygujący wycenę świadczeń dla osób upośledzonych umysłowo w stopniu znacznym i głębokim w znieczuleniu ogólnym (z 3 na 5) oraz wskaźnik korygujący cenę świadczeń w pomocy doraźnej (z 3500 na 4000), zwiększono także limit punktów w ramach etatu z zakresu protetyki i ortodoncji.
Wyceny punktowe podwyższono także w rehabilitacji.
W opiece długoterminowej wprowadzono wizytę domową w poradni medycyny paliatywnej, a w psychiatrii podniesiono wartość punktową za świadczenia realizowane przez terapeutów zajęciowych.