Medyczne wykształcenie i umiejętności – obok inżynierskich i wojskowych – są najbardziej cenione w procesie wyboru astronautów. Na liście osób, które poleciały w kosmos z licencją lekarza są obecnie aż 42 nazwiska. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że udało się to dotychczas tylko 552 osobom.
Fot. Thinkstock
Alfa i omega
Wśród lekarzy kosmonautów są głównie Amerykanie – najczęściej to NASA organizuje załogowe loty w kosmos. Nieliczni są Japończycy i Europejczycy. Bywają kobiety. Mało kto wie, że aż pięć wypraw kosmicznych ma już na koncie lekarz o... polskich korzeniach: Scott E. Parazynski.
Ostatnia dwójka dopisanych medyków w skafandrach – Frank Rubio i Jonny Kim – została wybrana do tego elitarnego grona w połowie 2017 r. Teraz przez 2 lata będą przygotowywani do misji w kosmosie.
Często nie wystarczy samo doświadczenie medyczne. Rubio uzyskał doktorat w medycynie, ale także ukończył akademię wojskową, a jako pilot śmigłowców Black Hawk, brał udział w wielu misjach wojskowych za granicą. Jonny Kim, oprócz doktoratu z medycyny, ma dyplom z matematyki i wiele misji wojennych, na których pracował jako lekarz wojskowy, snajper i nawigator w jednym.
Sen
Zostać lekarzem astronautą to dla wielu młodych medyków typowy „amerykański sen”. Organizacje studenckie wypytują astronautów z dyplomami lekarskimi, co robić, aby osiągnąć tak wiele. – Od lat myślałem o kosmosie, ale nie marzyłem o tym od zawsze – w wywiadzie dla StudentDoctor.net zaznacza dr Jonny Kim. – Medycyna jest bardzo algorytmiczna. Uczymy się ludzkiej psychiki oraz tego, jak każdy organ oddziałuje na inne. Ta wiedza pozwala na stawianie diagnoz w trudnych przypadkach. I to moim zdaniem pomaga w tej karierze. Bo w kosmosie także mamy różne dane i nie wiadomo, do czego prowadzi sytuacja – tłumaczy Kim. Dodaje, że podobne umiejętności wypracowuje wiedza z obszarów zwanych STEM (nauka, technologia, inżyniera i matematyka) – tak że trzeba przejść przez niejednoznaczne dane, by wyciągnąć jasne wnioski.
The sky is... no limit
Wydawnictwa/media tworzą mniej lub bardziej poważne poradniki np. „11 kroków, jak zostać chirurgiem w kosmosie”. W Internecie powstają sondy, np. „Jak można zostać astronautą, gdy zostało się lekarzem”. Tysiące studentów medycyny zasypują NASA pytaniami, np. czy bez doktoratu mogę zostać astronautą?
To co trzeba robić, by zostać astronautą? – Znajdźcie pasję i róbcie w życiu to, co czyni was szczęśliwymi (…) Jeśli wierzycie w siebie możecie osiągnąć wszystko w życiu, co jest warte wysiłku i ciężkiej pracy – pisze studentom medycyny Jonny Kim.