SZ nr 27–48/2024
z 30 czerwca 2024 r.
Leki przeciwpsychotyczne – ryzyko dla pacjentów z demencją
Justyna Grzechocińska
Obecne zastrzeżenia dotyczące leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji za pomocą leków przeciwpsychotycznych opierają się na dowodach zwiększonego ryzyka udaru mózgu i zgonu. Dowody dotyczące innych niekorzystnych skutków są mniej jednoznaczne lub bardziej ograniczone wśród osób z demencją. Pomimo obaw dotyczących bezpieczeństwa, leki przeciwpsychotyczne są nadal często przepisywane w celu leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji.
Demencja jest zespołem klinicznym charakteryzującym się postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych i niepełnosprawnością funkcjonalną, przy czym szacuje się, że do 2050 r. dotknie ona ok. 152,8 mln osób na całym świecie. Behawioralne i psychologiczne objawy demencji są powszechnymi aspektami choroby i obejmują takie cechy jak apatia, depresja, agresja, lęk, drażliwość, majaczenie i psychoza. Takie objawy mogą negatywnie wpływać na jakość życia pacjentów i ich opiekunów i są związane z wczesnym przejęciem opieki nad chorym.
Bezprecedensowa skala badań
W brytyjskim badaniu kohortowym wykorzystano dane z rejestru pacjentów dotyczące prawie 174 000 osób z demencją i porównano osoby, którym przepisano leki przeciwpsychotyczne w momencie zdiagnozowania demencji lub później, z osobami, które nie otrzymały recepty na te leki. Stosowanie jakichkolwiek leków przeciwpsychotycznych wiązało się z dwukrotnie wyższym ryzykiem zapalenia płuc, 1,7-krotnie wyższym ryzykiem ostrego uszkodzenia nerek i 1,6-krotnie wyższym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do osób niestosujących leków.
„Wszelkie potencjalne korzyści z leczenia przeciwpsychotycznego muszą być zatem zestawione z ryzykiem poważnych szkód w innych obszarach. Chociaż mogą istnieć sytuacje, w których przepisanie leku przeciwpsychotycznego jest najmniej szkodliwą opcją, klinicyści powinni aktywnie rozważyć ryzyko, biorąc pod uwagę istniejące wcześniej choroby współistniejące u pacjentów i wsparcie życiowe” – wyjaśnia Pearl Mok, główny badacz, pracownik naukowy Centrum Farmakoepidemiologii i Bezpieczeństwa Leków na Uniwersytecie w Manchesterze w Anglii.
Wysokie ryzyko stosowania leków przeciwpsychotycznych
Jak wykazano, stosowanie leków przeciwpsychotycznych u osób starszych z demencją wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, niewydolności serca, zapalenia płuc, złamań, ostrego uszkodzenia nerek i szeregu innych problemów zdrowotnych w porównaniu z osobami niestosującymi tych leków.
Zdarzenia niepożądane są znacznie szersze i stanowią poważniejsze zagrożenie dla zdrowia niż wcześniej zgłaszano. Badacze zauważyli i zasugerowali, że należy zachować większą ostrożność przy przepisywaniu leków przeciwpsychotycznych w celu leczenia psychologicznych objawów demencji. Niemniej, pomimo wcześniejszych doniesień o zwiększonym ryzyku udaru mózgu i śmiertelności przy stosowaniu leków przeciwpsychotycznych, leki te są często przepisywane w celu leczenia tych objawów. Podczas gdy niektóre wstępne badania zidentyfikowały inne niekorzystne skutki stosowania leków przeciwpsychotycznych, wyniki są ograniczone i niespójne. Badacze wykorzystali dane dotyczące opieki podstawowej i wtórnej z Clinical Practice Research Datalink w Anglii. Łącznie u 173 910 osób dorosłych (63% kobiet) zdiagnozowano demencję w okresie od stycznia 1998 roku do maja 2018 roku. Spośród całej kohorty 35 339 pacjentom przepisano lek przeciwpsychotyczny w momencie zdiagnozowania demencji lub po jej zdiagnozowaniu. Każdy z nich został dopasowany do 15 pacjentów z demencją bez historii stosowania leków przeciwpsychotycznych po postawieniu diagnozy. Prawie 80% recept na leki przeciwpsychotyczne dotyczyło risperidonu, kwetiapiny, haloperidolu i olanzapiny. Stosowanie jakichkolwiek leków przeciwpsychotycznych wiązało się ze znacznie wyższym ryzykiem zapalenia płuc (współczynnik ryzyka [HR], 2,03; 95% CI, 1,96–2,10), ostrego uszkodzenia nerek (HR, 1,57; 95% CI, 1,48–1,66), udaru mózgu (HR, 1,54; 95% CI, 1. 46–1,63), żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (HR, 1,52; 95% CI, 1,38–1,67), złamania (HR, 1,36; 95% CI, 1,30–1,44), zawału mięśnia sercowego (HR, 1,22; 95% CI, 1,12–1,34) i niewydolności serca (HR, 1,16; 95% CI, 1,09–1,24). Ryzyko wystąpienia wszystkich schorzeń było najwyższe w ciągu pierwszych 3 miesięcy leczenia, ze skumulowaną częstością występowania zapalenia płuc wśród osób stosujących leki przeciwpsychotyczne wynoszącą 4,48% w porównaniu z 1,49% wśród osób niestosujących leków. Po 1. roku odsetek ten wzrósł do 10,41% wśród osób stosujących leki przeciwpsychotyczne i 5,63% wśród osób niestosujących.
Poważne szkody
W towarzyszącym artykule redakcyjnym Raya Elfadel Kheirbek, MD, i Cristina LaFont, (Department of Medicine, University of Maryland School of Medicine) stwierdzili, że wyniki „podkreślają potrzebę starannego uzasadnienia stosowania leków przeciwpsychotycznych w opiece nad osobami z demencją, w tym kompleksowej oceny korzyści w porównaniu z szerszym zakresem poważnych szkód niż wcześniej uznano”.
„Stosowanie leków przeciwpsychotycznych w leczeniu zachowań związanych z demencją wymaga zniuansowanego podejmowania decyzji po dokładnej ocenie, opartej na spersonalizowanym podejściu” – kontynuują badacze i wzywają do krytycznej ponownej oceny stosowania leków przeciwpsychotycznych w tej sytuacji klinicznej. Chociaż wyniki badań uzupełniają i rozszerzają to, co było już znane, trzeba jasno powiedzieć, że nie pokazują one, że leki przeciwpsychotyczne powodują wszystkie zgłaszane niekorzystne skutki.
Ani bezpieczne, ani skuteczne?
Skuteczność leków przeciwpsychotycznych w leczeniu behawioralnych i psychologicznych objawów demencji pozostaje niejednoznaczna. Atypowe leki przeciwpsychotyczne, w tym risperidon, który jest jednym z dwóch leków przeciwpsychotycznych stosowanych w leczeniu behawioralnych i psychologicznych objawów demencji, mają najsilniejszą bazę dowodową, ale korzyści są jedynie umiarkowane. Wszelkie potencjalne korzyści wynikające z leczenia przeciwpsychotycznego należy zatem zestawić z ryzykiem wystąpienia poważnych szkód w odniesieniu do wielu wyników. Chociaż mogą istnieć sytuacje, w których przepisanie leku przeciwpsychotycznego jest najmniej szkodliwą opcją, klinicyści powinni aktywnie rozważyć ryzyko, biorąc pod uwagę istniejące wcześniej choroby współistniejące i wsparcie życiowe pacjentów. Ponadto, biorąc pod uwagę wyższe ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych we wczesnych dniach po rozpoczęciu stosowania leku, badania kliniczne powinny być wykonywane przed rozpoczęciem leczenia, a przeglądy kliniczne przeprowadzane wkrótce po jego rozpoczęciu. Brytyjskie badanie potwierdza, że leki te powinny być przepisywane tylko na możliwie najkrótszy okres. Chociaż organy regulacyjne w Europie i USA podjęły wysiłki w celu ograniczenia stosowania tych leków do osób z najpoważniejszymi behawioralnymi i psychologicznymi objawami demencji, to przepisywanie leków przeciwpsychotycznych w demencji jest nadal powszechne, a nawet wzrosło w ostatnich latach. Jednak gdy leki przeciwpsychotyczne powinny być przepisywane w celu leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji tylko wtedy, gdy interwencje niefarmakologiczne okazały się nieskuteczne i jeśli pacjenci są narażeni na ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie lub innym lub doświadczają pobudzenia, halucynacji lub urojeń.
Stosunek korzyści do ryzyka wymaga ewaluacji
Stosowanie leków przeciwpsychotycznych wiąże się z szerokim zakresem poważnych niekorzystnych skutków u osób z demencją, przy stosunkowo dużym bezwzględnym ryzyku wystąpienia szkód w przypadku niektórych z nich. Ryzyko to powinno być brane pod uwagę w przyszłych decyzjach regulacyjnych. Wszelkie potencjalne korzyści z leczenia przeciwpsychotycznego należy zestawić z ryzykiem poważnych szkód, a plany leczenia powinny być regularnie weryfikowane. Wpływ leków przeciwpsychotycznych na behawioralne i psychologiczne objawy demencji jest w najlepszym razie skromny, ale odsetek osób z demencją przepisujących leki przeciwpsychotyczne wzrósł w ostatnich latach. Odkrycie, że leki przeciwpsychotyczne wiążą się z szerszym zakresem ryzyka niż wcześniej znane, ma zatem bezpośrednie znaczenie dla twórców wytycznych, organów regulacyjnych i klinicystów rozważających stosowność przepisywania leków przeciwpsychotycznych w przypadku behawioralnych i psychologicznych objawów demencji.
W ostatnich latach inne leki psychotropowe, takie jak leki przeciwdepresyjne, benzodiazepiny, stabilizatory nastroju i leki przeciwdrgawkowe były przepisywane zamiast leków przeciwpsychotycznych w celu leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji. Leki te jednak również stwarzają własne ryzyko.
Najpopularniejsze artykuły
10 000 kroków dziennie? To mit!
Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?