Innowacyjne, małoinwazyjne technologie leczenia wad strukturalnych serca, technologie dopasowane do starzejącego się społeczeństwa oraz interdyscyplinarne podejście do pacjenta z chorobami serca i naczyń – to dominujące tematy zorganizowanych już po raz 18. warsztatów New Frontiers In Interventional Cardiology (NFIC).
Warsztaty NFIC z roku na rok ściągają do Krakowa coraz więcej specjalistów nie tylko z Europy, ale także z Ameryki Północnej i Azji. Na grudniowej konferencji zameldowało się ponad 1000 najwybitniejszych kardiologów, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów i specjalistów z całego świata., m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii.
Dyrektorem warsztatów był krakowski kardiochirurg prof. Dariusz Dudek, który rok temu – jako pierwszy na świecie – pokazał, jak stosować rozszerzoną rzeczywistość HoloLens w kardiologii. W tym roku specjalista zaprezentował postępy tej technologii. Mają one nieocenione znaczenie dla planowania zabiegów oraz konsultacji medycznych pacjentów nawet z odległych placówek – w czasie rzeczywistym.
– Technologia hologramów w kardiologii rozszerzonej rzeczywistości, tzw. augmented reality, polega na tym, że zabiegi planujemy na pełnowymiarowym hologramie serca pacjenta – tłumaczył prof. Dudek. – Zaprezentowaliśmy najnowszą technologię informatyczną, wykorzystującą okulary, które pozwalają zobaczyć hologram serca i tych obszarów klatki piersiowej, w których będzie prowadzony zabieg. To daje szansę na jego optymalne zaplanowanie. Sądzę, że w ciągu kilku lat ta technologia stanie się standardem w postępowaniach chirurgicznych.
Prof. Dudek jest fascynatem nowych technologii i technik kardiochirurgicznych. Dzień przed warsztatami NFIC przeprowadził wraz z zespołem dwa nowatorskie zabiegi wszczepienia najmniejszego stymulatora serca na świecie – pierwsze w Małopolsce. Do takich zabiegów prof. Dudek przygotowywał się na szkoleniu w Danii. Innowacyjność tego minirozrusznika polega na tym, że wszczepia się go bezpośrednio do prawej komory serca, nie otwierając klatki piersiowej, przez żyły, za pomocą cewników, w znieczuleniu miejscowym. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi starszych i malutkich dzieci – ze względu na rozmiar: jest 10 razy mniejszy od tradycyjnego rozrusznika.
Warsztaty NFIC pokazały, jak innowacyjne technologie informatyczne łączą się z medycyną – zaprezentowano zabiegi z transmisją na żywo z polskich i zagranicznych sal zabiegowych. Dyskutowano także m.in. o innowacyjnej metodzie przezskórnego leczenia wad zastawkowych TAVI i Mitraclip, poprawie wyników pacjentów o wysokich czynnikach ryzyka zatrzymania akcji serca, wstrząsie kardiogennym czy leczeniu złożonej choroby wieńcowej przy ostrym zawale mięśnia sercowego.
Warsztaty były także miejscem podsumowania roku w światowej kardiologii i kardiochirurgii oraz omówienia zmian systemowych. Dyskusja toczyła się w ramach dwóch tematów. Pierwszy, to „Kardiologia interwencyjna wobec systemowych wyzwań w Polsce – bilans i podsumowanie 2017 roku”. Lekarze i eksperci ds. zarządzania w ochronie zdrowia próbowali ocenić i podsumować najważniejsze i najbardziej przełomowe wydarzenia w polskiej służbie zdrowia, takie np., jak wprowadzenie sieci szpitali, obniżenie wycen procedur kardiologicznych czy usunięcie niestabilnej dusznicy bolesnej z nielimitowanych procedur i ich wpływ na kardiochirurgię. Drugi nosił tytuł „E-health wobec systemowych wyzwań w Polsce i nowych regulacji w Unii Europejskiej”. Podczas tej sesji eksperci podjęli dyskusję na temat cyfryzacji polskich jednostek medycznych, poruszyli też tematykę bezpieczeństwa danych osobowych pacjentów w kontekście wchodzącej w maju br. dyrektywy RODO.
Równolegle do spotkań i naukowych obrad już pierwszego dnia warsztatów odbyły się też edukacyjne i motywacyjne wykłady dla pacjentów po zawale serca i seniorów, połączone z bezpłatnymi badaniami. To spotkanie, organizowane już od kilku lat, cieszyło się i cieszy nadal niesłabnącym zainteresowaniem. Sesje „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” oraz „Sport nie tylko z sercem, ale i z głową” zgromadziły rzesze zainteresowanych. Z pewnością było to największe bezpłatne przedsięwzięcie tego typu w Polsce.
Warsztaty NFIC zorganizowane zostały przez Instytut Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod patronatem Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI). Obok prof. Dariusza Dudka dyrektorami NFIC byli profesorowie Jacek Legutko i Krzysztof Żmudka.