Z dr. hab. med. Tomaszem Tomasikiem – prezesem Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce rozmawiają Marcin Mikos oraz Adrian Stanisz.
W tym roku medycyna rodzinna obchodzi 25-lecie. Jak ocenia Pan kondycję tej najmłodszej specjalizacji?
T.T.: Medycyna rodzinna w Polsce ma się tak jak na 25-latkę przystało (śmiech). Jest młoda, a zarazem już bardzo doświadczona. Niezwykle ambitna i otwarta na nowe wyzwania, jakie stawia przed nią na co dzień system ochrony zdrowia w kraju, a przy tym lekko zniecierpliwiona i niewystarczająco doceniona. Poważnie rzecz ujmując, wydaje mi się, że ćwierć wieku było milowym krokiem dla tej specjalizacji w Polsce. I choć wiele nie udało się osiągnąć, jak np. wysycenia sektora zdrowia specjalistami z medycyny rodzinnej, to jednak bilans tych 25 lat jest satysfakcjonujący. Dodam, że od medycyny rodzinnej są jeszcze młodsze specjalizacje, wąskie dziedziny w pediatrii.
Czy można określić POZ jako filar systemu ochrony zdrowia?
T.T.: System podstawowej opieki zdrowotnej opiera się na kilku filarach: sprawnie funkcjonujących przepisach i regulacjach prawnych, uwzględniających natychmiastowy przepływ informacji, szybki i równy dostęp do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich pacjentów, jak również dobrze przygotowanych do pełnienia roli lekarzy rodzinnych. Tylko ścisłe i systematyczne współgranie tych warunków może dać oczekiwany efekt w postaci holistycznej i ciągłej opieki nad pacjentem, dla którego podstawowa opieka zdrowotna i lekarz rodzinny jest tak zwanym pierwszym kontaktem z całym systemem ochrony zdrowia. Główne cele podstawowej opieki zdrowotnej to zachowanie i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa, zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa i zadowolenia ze świadczeń POZ oraz ograniczenie finansowych skutków choroby i niepełnosprawności wśród podopiecznych opieki podstawowej. Jak je zrealizować? Przede wszystkim zapewniając równy dostęp do wszechstronnej i ogólnej opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom, w tym opieki podstawowej w stanach ostrych, przewlekłych oraz w stanach wielochorobowych. Zadaniem POZ jest także zapewnienie pacjentom fachowej porady i wsparcia w podejmowaniu decyzji odnośnie do ich zdrowia, w tym udziału w programach promocji zdrowego stylu życia i przesiewowych badaniach profilaktycznych. Ten poziom opieki staje się też filarem trochę z przymusu. Pacjent skierowany i czekający miesiącami na konsultację specjalistyczną uzyskuje pomoc w naszych gabinetach i nie trafia na przeszkody.
Większość zadań POZ znalazło się już w długo oczekiwanej i ważnej dla całego systemu ustawie o POZ, czy raczej w projekcie tej ustawy. Mamy nadzieję, że w jubileuszowym dla medycyny rodzinnej roku, ustawa wejdzie już w życie, wzmocni POZ, poprawi jego jakość, a pielęgniarkom i lekarzom ułatwi pracę. Miejmy nadzieję, że zmniejszy się biurokracja.
Kongres Medycyny Rodzinnej to już tradycja. Każdego roku inne miejsce, w tym roku spotykają się Państwo w Krakowie. Wiąże się to w jakiś sposób z jubileuszem 25-lecia?
T.T.: Od blisko 20 lat zapraszamy na Kongres Medycyny Rodzinnej lekarzy rodzinnych w ciekawe miejsca w całej Polsce. Dostarczamy pożywki intelektualnej, proponując wykłady i prelekcje uznanych wykładowców, także umożliwiając praktykującym lekarzom prezentacje własnych doświadczeń.Zapewniamy odskocznię od codziennej pracy, ciekawe forum do wymiany myśli i doświadczeń.
Kongres będzie sprawdzianem przed czekającym nas w przyszłym roku największym spotkaniem lekarzy opieki podstawowej w Europie – Kongresem Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA, który po raz pierwszy w historii odbędzie się właśnie w Krakowie. To bardzo ważny czas dla medycyny rodzinnej na naszym kontynencie, wyznaczający drogi rozwoju na kolejne lata.
Spotkania organizowane przez Kolegium znane są z bogatego i zróżnicowanego programu naukowego. Na co mogą liczyć uczestnicy w tym roku?
T.T.: Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, będące od pierwszej edycji organizatorem kongresu, zadbało o bogaty i zróżnicowany program merytoryczny. Wartość merytoryczna kongresu każdego roku jest dla nas absolutnym priorytetem. Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowiska lekarzy opieki podstawowej, poruszając najważniejsze tematy, zarówno z obszaru prawa i organizacji prywatnych praktyk, jak również najnowszych doniesień klinicznych. Podczas konferencji zaplanowano sesje plenarne, kursy tematyczne, liczne sesje wykładowe, naukowe i warsztatowe, a także prezentacje w formie plakatów. Większość aktywności poświęcona zostanie najnowszym osiągnięciom medycyny i problemom klinicznym, z jakimi lekarz rodzinny spotyka się w codziennej praktyce. W programie znajdują się prezentacje związane m.in. z: chorobami układu kostno-stawowego, chorobami serca i naczyń, problemami psychologicznymi i psychiatrycznymi, opieką nad dzieckiem. Nie zabraknie również wystąpień dotyczących szeroko rozumianej profilaktyki zdrowia oraz problematyki związanej z organizacją i prowadzeniem praktyki lekarza rodzinnego. Skupimy się również na prawnych aspektach codziennej praktyki lekarza rodzinnego. Osoby prowadzące badania naukowe oraz zainteresowane zarządzaniem, organizacją lub nauczaniem także znajdą ciekawe tematy. Pomiędzy licznymi sesjami wykładowymi i warsztatowymi uczestnicy z pewnością znajdą czas na konstruktywne dyskusje i wymianę doświadczeń, które niewątpliwie wpłyną na udoskonalenie efektywności procesu leczenia pacjentów. Zajmiemy się również problematyką kształcenia młodych lekarzy oraz zarządzaniem w ochronie zdrowia.
Wiele jest powodów, by w maju przyjechać do Krakowa i spotkać się z nami w hotelu Hilton. Wszystkich do tego namawiam i serdecznie zapraszam.