SZ nr 67–76/2015
z 3 września 2015 r.
Medyczne 3D w Olsztynie
Nowoczesne Laboratorium Fuzji Obrazowych na Wydziale Nauk Medycznych UWM w Olsztynie jest drogą do rozwoju działalności badawczo-rozwojowej w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rynku.
Realizowany od lutego 2014 r. – w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013 – projekt „Budowa Laboratorium Fuzji Obrazowych” zakłada utworzenie nowoczesnego laboratorium na Wydziale Nauk Medycznych UWM w Olsztynie. Inwestycja prowadzona przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest odpowiedzią na potrzeby wynikające z rozwoju działalności badawczo-rozwojowej Wydziału i ze współpracy z przedsiębiorcami w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Głównym celem projektu jest wzmocnienie współpracy z przedsiębiorstwami z branży medycznej dzięki uruchomieniu laboratorium w olsztyńskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oraz zwiększeniu zatrudnienia na potrzeby prowadzonych badań, co w dalszej perspektywie przyczyni się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw, wzrostu nakładów na działalność badawczo-rozwojową, a także wzrostu potencjału badawczego uczelni.
W wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego, podpisano umowę na dostawę tomografu komputerowego z wyposażeniem i oprogramowaniem, a także urządzenia do stereoskopowego (3D) odbioru rzeczywistości wirtualnej o wysokiej rozdzielczości oraz oprogramowania umożliwiającego prowadzenie wizualizacji wewnętrznych struktur ciała ludzkiego na podstawie modeli opracowanych w programach graficznych 3D lub metodą skanowania modeli w laserowych skanerach 3D. Na wysoce innowacyjnej i specjalistycznej aparaturze prowadzone będą prace badawcze w następujących dziedzinach:
• wizualizacja danych z tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego jako metoda przechowywania i prezentacji danych stereotaktycznych,
• algorytmy multimodalnej fuzji obrazów,
• wizualizacja stereoskopowa intermodalnych obrazów w technologii AR,
• interaktywny system fuzji morfologicznej struktur jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji.
Efektem badań ma być stworzenie interaktywnego systemu fuzji obrazów, który może służyć analizie obrazów medycznych o różnych modalnościach, stanowić narzędzie wspierające proces opracowywania strategii operacji, dokumentowania zabiegów lub wizualizacji interaktywnej danych z obrazów diagnostycznych. Pozwoli też uzyskiwać informacje o strukturze tkanek miękkich ciała pacjenta za pomocą rezonansu magnetycznego, a dane o strukturze kostnej za pomocą promieniowania rentgenowskiego z tomografii komputerowej. Wytworzone modele fuzyjne będą prezentowane za pomocą interaktywnej wizualizacji, wykorzystującej technikę rzeczywistości poszerzonej – AR (ang. augmented reality).
Dane beneficjenta: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, ul. Oczapowskiego 2, 10-719 Olsztyn, tel. 89 524 52 53, fax 89 524 52 60, www.uwm.edu.pl
Adresy stron internetowych instytucji zaangażowanych w proces wdrażania RPO WiM na lata 2007 – 2013:
rpo.warmia.mazury.pl
Najpopularniejsze artykuły
10 000 kroków dziennie? To mit!
Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?