Nowoczesne operacje – w których wielu lekarzy nigdy nie miałoby szans uczestniczyć, a nieliczni próbowali się im przyjrzeć zza pleców kolegów – będzie można zobaczyć, siedząc wygodnie w fotelu przed ekranem. Fundacja Wideochirurgii już po raz trzeci organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych.
Kiedy organizator festiwalu, prof. Tadeusz Wróblewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby AM w Warszawie został w 2005 r. prezesem Sekcji Wideochirurgii w TCHP, od razu zaczął realizować swoje fascynacje nowymi technikami multimedialnymi. Chcąc prowadzić nowoczesną edukację z ich wykorzystaniem w 2011 r. założył Fundację Wideochirurgii.
Pokazać, żeby nauczyć
Fundacja wspiera rozwój nowoczesnych technik chirurgicznych, szczególnie z zastosowaniem torów wizyjnych tzw. chirurgii małoinwazyjnej i działa na rzecz ich wprowadzania. – Mieliśmy duże zapóźnienie w tym względzie, nawet w stosunku do Czech. Organizowaliśmy wiele warsztatów, w trakcie których 200–300 chirurgów mogło oglądać przebieg najnowocześniejszych operacji z komentarzem „live” – wspomina prof. Wróblewski. Dziś, dzięki zamieszczanym na stronie Fundacji filmom z operacji, lekarze bezpłatnie mogą zobaczyć nowe techniki zabiegów. – Jako elita wideochirurgów uważamy, że trzeba podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem i nadawać nowe kierunki rozwoju tej dziedziny w Polsce. Sam miałem nauczyciela, który nie chowając niczego pod stołem chciał mnie nauczyć jak najwięcej – dodaje. Jednym z projektów Fundacji jest wsparcie finansowe i logistyczne Systemu Szkolenia Laparoskopowego chirurgów, w ramach którego prezentowane będą najnowsze metody leczenia metodami chirurgii małoinwazyjnej.
Medycyna na ekranie
Prof. Wróblewski jest też organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Medycznych. – Jest to filmowe sympozjum naukowe przeznaczone dla lekarzy wszystkich specjalności i profesji związanych z medycyną, które ma na celu upowszechnienie najnowszych osiągnięć światowych technologii medycznych – mówi. Pierwszy festiwal odbył się w 2013 r. na zamku w Rynie. – Podczas kolejnej edycji w 2014 r. postanowiliśmy wesprzeć ruch na rzecz transplantacji organów w Polsce, który pomimo wielu wysiłków ciągle potrzebuje wsparcia. Jeden z naszych sponsorów umożliwił oglądanie prezentowanych filmów z procedur medycznych lekarzom w całej Polsce przez Internet. Około 6 tysięcy lekarzy różnych specjalności obejrzało je na swoich komputerach w domu. Dzięki produkcjom pokazującym przeszczepianie organów i tkanek lekarze opiekujący się chorymi po transplantacji po raz pierwszy mogli zobaczyć pełną procedurę przeszczepienia. – Wielu twierdziło, że to zmieniło ich podejście do terapii. Wcześniej otrzymywali do dalszego leczenia pacjenta z blizną po przeczepieniu narządów, nie znając dokładnie przebiegu tej procedury – mówi prof. Wróblewski.
Dla kogo Grand Prix?
W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 24–26 listopada w Turznie koło Torunia. Tematem przewodnim są „Najnowsze technologie w chirurgii i onkologii”. Pierwsza sesja będzie poświęcona niszczeniu guzów nowotworowych z zastosowaniem nieodwracalnej elektroporacji (tzw. NanoKnife), CyberKnife, Gamma Knife, TACE, RFA, technologii ultradźwięków i strumienia wodnego. Prof. Wróblewski poleca w szczególności filmy prezentujące NanoKnife, procedurę refundowaną już w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, która pomaga chirurgom przekroczyć bariery wcześniej niemożliwe do osiągnięcia w leczeniu nowotworów. Film jest rejestracją zabiegu wykonanego u trzech pacjentów SP CSK przy ul. Banacha w Warszawie dzięki wsparciu Fundacji Kawałek Nieba. Technologia ta jest wykorzystywana przy usuwaniu guzów naciekających na naczynia. – Wielu pacjentom z guzem wątroby czy trzustki, który naciekał na naczynie niezbędne do ich funkcjonowania, nie mogliśmy do tej pory nic zaoferować – mówi. NanoKnife wykorzystuje pole magnetyczne oddziałując na błonę komórkową, która staje się przepuszczalna, umożliwiając wniknięcie makrofagów, czyli komórek niszczących na co dzień w organizmie komórki starzejące się i niepotrzebne. Dzięki naturalnemu mechanizmowi usuwania obumarłych komórek, guz zostaje zlikwidowany.
Kolejna sesja to „Chirurgia endowaskularna” prezentująca procedury implantacji stentów naczyniowych. Ostatnia – będąca spełnieniem oczekiwań wielu chirurgów poświęcona będzie nowoczesnej terapii przepuklin brzusznych i pachwinowych z zastosowaniem najnowszych materiałów implantacyjnych oraz systemów mocujących. Wszyscy uczestnicy festiwalu mogą zgłosić swój 10-minutowy film o dowolnej tematyce, niekoniecznie związanej z medycyną, który zostanie zaprezentowany w sesji „Hyde Park”. Będą też pokazane w postaci animacji w technice 3D mechanizmy działania wielu leków oraz technologii stosowanych w leczeniu nowotworów. Festiwalowe filmy będą dostępne na stronach internetowych Fundacji Wideochirurgii, Wirtualnego Uniwersytetu Medycyny oraz telewizji internetowej Polpharma TV.