W Wielkiej Brytanii nadal brakuje pielęgniarek. Obecnie w państwowej służbie zdrowia pracuje już kilka tysięcy Polek. Od tego roku, ubiegające się o zatrudnienie w publicznych placówkach, muszą zdać test z języka angielskiego.
Do tej pory wymóg ten obejmował tylko kandydatki spoza UE. Jednak brytyjski rząd w związku z niedoborem personelu w służbie zdrowia postanowił ułatwić zatrudnianie pielęgniarek spoza Wspólnoty. Profesja ta znajdzie się na liście zawodów o niedoborach kadrowych, co oznacza, że zniesione zostaną obowiązujące limity wydawanych wiz. Z drugiej jednak strony, tamtejsze szpitale mają problem z pacjentami niemówiącymi po angielsku, co wymaga zatrudniania tłumaczy i utrudnia leczenie. Aby poradzić sobie z barierą językową, NHS chce rekrutować pracowników z Europy Wschodniej, w tym z Polski.
Nie tylko Anglia szuka pielęgniarek
Z problemem braku pielęgniarek borykają się wszystkie kraje UE. Eksperci szacują, że do 2020 r. w Europie będzie brakowało aż miliona pracowników służby zdrowia, ze względu na większe zapotrzebowania na usługi medyczne w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Ale co ciekawe, kliniki w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej, Emiratach Arabskich i Katarze też szukają pielęgniarek w Polsce, kusząc wysokimi zarobkami, pięćdziesięciodniowym płatnym urlopem i darmowym mieszkaniem. Pielęgniarki i położne muszą spełniać tylko dwa podstawowe kryteria: znać język angielski na poziomie średnio zaawansowanym i mieć minimum półtora roku doświadczenia w zawodzie.
Brytyjski egzamin
Test językowy dla ubiegających się o pracę na Wyspach ma 4 części. Pierwsza polega na wysłuchaniu 30-minutowego nagrania składającego się z 4 fragmentów. Każdy jest odtwarzany tylko raz. Zdający ma 10 min. na napisanie odpowiedzi na pytania. Następne zadanie to przeczytanie 3 tekstów (od 2000 do 2750 słów) i odpowiedzenie na 40 pytań w ciągu 60 min. Mogą to być urywki z prasy specjalistycznej, artykuły z gazet i fragmenty książek. Kolejna część egzaminu, to napisanie w ciągu 60 minut 2 prac (150 i 250 słów). Pierwsza ma być opisem danych przedstawionych graficznie lub w tabeli. Druga ustosunkowaniem się do przedstawionej opinii wraz z podaniem uzasadnienia popartego przykładami. W części ustnej zdający najpierw odpowiada na pytania, potem przygotowuje 1–2 minutową wypowiedź na zadany temat. Ostatni etap, to rozmowa związana z poprzednim zadaniem. Angliści radzą, aby przygotowując się do takiego egzaminu, znaleźć sobie specjalny kurs dla pielęgniarek, który przybliżałby słownictwo dotyczące struktury organizacyjnej szpitala, przedmiotów używanych do wykonywania czynności medycznych, dziedzin medycyny, części ciała i dolegliwości zdrowotnych.