Zainteresowanie chorobami układu krążenia, a w szczególności chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami rytmu serca, leczeniem zaburzeń lipidowych, leczeniem nadciśnienia tętniczego wyraźnie rośnie. Liczba lekarzy stykających się z chorym "na serce" jest i prawdopodobnie będzie coraz większa.
Lekarz rodzinny czy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarze szpitali "frontowych", przychodni – coraz częściej muszą rozwiązywać ważne i trudne problemy kardiologiczne. I dopóki pacjent z chorym sercem będzie trafiał najpierw do wielu lekarzy różnych specjalności, a nie – bezpośrednio do kardiologa, dopóty będzie to wymagało od nich odpowiedniego przygotowania i wcale niemałej wiedzy.
Z myślą o tej grupie lekarzy już dwa lata temu powstała Kardiologiczna Szkoła Podyplomowa przy Klinice Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.
Do Szkoły zapraszamy lekarzy z ww. grup z całej Polski. Zwykle przyjeżdżają przedstawiciele jednego regionu Polski (około 50-60 osób), z którymi spędzamy czas od godz. 13.00 w piątek do 14.00 w niedzielę, głównie na nauce i dyskusji nad problemami kardiologicznymi. Ale znajdujemy także czas – głównie wieczorami – na nieformalne spotkania i chwile wytchnienia od pracy.
Szkoła ma nauczyć przede wszystkim praktycznej wiedzy w rozpoznaniu i leczeniu chorób układu krążenia: jak ma wyglądać rzetelna diagnostyka choroby wieńcowej, czy są tacy chorzy, u których można nie wykonać wysiłkowego badania EKG i bezpośrednio skierować ich na koronarografię? Czy istnieją różnice w diagnostyce choroby niedokrwiennej u kobiet i mężczyzn? Komu powinno się rozszerzyć diagnostykę o badanie echokardiograficzne, a komu o rejestrację Ekg metodą Holtera?
Najbardziej interesujące, co już wiemy, są dla naszych kolegów dyskusje dotyczące terapii, zwłaszcza tej dostępnej w każdych warunkach w Polsce. Czy leczyć wszystkich chorych z ChNS z podwyższonym stężeniem cholesterolu, a może już wszystkich zagrożonych – jeszcze bez objawów choroby? Jak leczyć chorych z nadciśnieniem tętniczym, co zrobić, by zwiększyć skuteczność takiego leczenia i współpracę z chorym?
Dyskusja nad konkretnymi i prawdziwymi przypadkami ożywia wszystkich uczestników – jest bardzo dynamiczna i zostaje na długo w pamięci.
Wykłady i dyskusje są prowadzone przez doświadczonych lekarzy kardiologów – biorą w nich udział profesorowie naszej uczelni, a także specjalni goście Szkoły, będący uznanymi autorytetami w dziedzinach, które są przedstawiane w czasie zajęć.
Część spotkań Szkoły odbywa się w okolicach Warszawy – w pewnym oddaleniu od zgiełku dużego miasta, najczęściej w otoczeniu przyrody, pozostałe w przepięknej scenerii polskich Tatr w Zakopanem. W tym roku planujemy też spotkania w Krakowie.
Do udziału w zajęciach kwalifikujemy sami we współpracy z firmami farmaceutycznymi, które pomagają nam w problemach organizacyjnych Szkoły. Uczestnicy nie partycypują w żadnych kosztach zajęć ani prawie 3-dniowego pobytu.
Szkoła istnieje od 2 lat, mamy kolegów, którzy brali udział w 1. i 2. edycji zajęć.
Pragniemy, żeby ci, którzy chcą się dalej kształcić i rozwijać, mieli takie możliwości i brali udział w następnej edycji naszych zajęć.
W tym wydaniu "Kliniki" SZ przedstawiamy materiały dydaktyczne z zajęć Podyplomowej Szkoły Kardiologicznej.