Nie może istnieć polityka zdrowotna państwa bez polityki lekowej. Jak ważne jest prawidłowe usytuowanie rynku środków leczniczych w systemie ochrony zdrowia, który z natury swojej stanowi miejsce rywalizacji dla wielu podmiotów, wiedzą wszyscy interesariusze systemu. Rolą państwa jest takie uregulowanie tego obszaru, aby jak najlepiej zaspokajał on potrzeby zdrowotne społeczeństwa.
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad dokumentem „Polityka lekowa państwa”, który zgodnie z deklaracją wiceministra Marcina Czecha, ma opuścić mury ministerstwa pod koniec drugiego kwartału tego roku. Do stworzenia zrębów dokumentu wybrano podejście Światowej Organizacji Zdrowia. Z drugiej strony, jak stwierdził sam M. Czech, rozwiązania, jakie zostaną ostatecznie przyjęte, muszą być głęboko zakorzenione w lokalnych historycznych uwarunkowaniach i brać pod uwagę zależności między podmiotami na rynku.
Dobrze się stało, że przygotowując dokument, Ministerstwo Zdrowia próbuje osiągnąć kompromis w sprawie kształtu strategii, jeszcze zanim trafi on do konsultacji społecznych, że nie unika w tej sprawie publicznych, otwartych dyskusji na temat możliwych rozwiązań.
Czekając na oficjalny dokument określający politykę lekową państwa na najbliższe lata, wierzymy, że odpowie on na fundamentalne pytanie:
Co trzeba zrobić, jakie działania regulacyjne, organizacyjne i ekonomiczne należy podjąć, aby odpowiedzieć na obecne i nadchodzące wyzwania?