SZ nr 77–84/2016
z 6 października 2016 r.
Poranne mdłości dobre dla płodu
"Służba Zdrowia"
Klucz do włoskiej długowieczności
Naukowcy z Sapienza Università di Roma przyjrzeli się bliżej populacji położonej na południu kraju miejscowości Acciaroli, w której ponad 10 proc. mieszkańców ukończyło setny rok życia. Ludzie żyją tam nie tylko bardzo długo, ale też wyjątkowo rzadko zapadają na demencję, choroby serca i inne schorzenia przewlekłe typowe dla seniorów w krajach wysokorozwiniętych. Do sędziwego wieku zachowują też aktywność seksualną.
Okazało się, że badana populacja cechuje się znacznym obniżeniem poziomu adrenomeduliny (ADM), hormonu peptydowego odkrytego w 1993 roku. ADM jest syntetyzowana i wydzielana przez układ sercowo-naczyniowy, nerki, moczowód, układ nerwowy, komórki nabłonka barwnikowego siatkówki, makrofagi, fibroblasty, a także niektóre guzy nowotworowe. Hormon ten działa rozszerzająco na naczynia krwionośne. Jego stężenie jest wyraźnie podwyższone m.in. u chorych z niewydolnością serca.
Niższy poziom ADM nie jest tu oczywiście przyczyną długowieczności, ale raczej wskazówką, gdzie należy jej szukać. Autorzy badania zapowiedzieli już jego kontynuację. Chcą między innymi sprawdzić, jak poszczególne czynniki genetyczne oraz środowiskowe (wiązane z dłuższym życiem w dobrym zdrowiu) przekładają się na poziom adrenomeduliny we krwi.
Źródło: The Local
Poranne mdłości dobre dla płoduChoć z pewnością nie należą do przyjemności, poranne nudności w ciąży powinny cieszyć przyszłe mamy – twierdzą naukowcy z National Institute of Child Health and Human Development. Nudności doświadcza około połowa ciężarnych, a u około 25 proc. towarzyszą im też wymioty. Bezpośrednią przyczyną tych nieprzyjemnych objawów są najprawdopodobniej zmiany w poziomie hormonów (estrogenu, progesteronu oraz gonadotropiny kosmówkowej – hCG). Jaka jest jednak ich rola? Jedna z hipotez mówi, że poranne mdłości wykształciły się w procesie ewolucji jako mechanizm chroniący płód przed substancjami szkodliwymi, które mogłaby spożyć głodna matka (największe nasilenie objawów przypada na 12. tydzień ciąży, a to wtedy płód jest najbardziej wrażliwy na działanie toksyn). Autorzy badania postanowili sprawdzić, jak wygląda korelacja pomiędzy występowaniem porannych mdłości a ryzykiem poronienia. Spośród 797 objętych obserwacją ciężarnych, nudności w 8. tygodniu zgłaszało 57,3 proc., a wymioty – 26,6 procent. Okazało się, że u pań, które doświadczały porannych mdłości ryzyko poronienia była o 50–75 proc. niższe niż u tych, które nie doznawały tych objawów. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie biorące udział w opisywanym badaniu kobiety w przeszłości przynajmniej raz poroniły, nie wiadomo więc, czy uzyskane wyniki można wprost przekładać na populację ogólną.
Źródło: MNT
Pokaż mi swój smartfon...…a powiem ci, kim jesteś (w oczach innych). Tak przynajmniej twierdzą naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu w Lincoln. Badacze postanowili na poważnie sprawdzić, ile jest prawdy w stereotypowych opiniach na temat użytkowników iPhonów oraz smartfonów z systemem Android. W pierwszym etapie badania 240 osób proszono o wypełnienie kwestionariusza na temat cech kojarzonych z użytkownikami poszczególnych marek telefonów. W drugim zaś, stereotypy przeciwstawiano rzeczywistym cechom osobowościowym 530 użytkowników smartfonów z Androidem oraz systemem iOS. Użytkowników Androida postrzegano jako osoby bardziej szczere, ugodowe, otwarte i skłonne do pokory, a przy tym mniej ekstrawertywne niż użytkownicy iPhone’ów. Jednak drugi etap badania wykazał, że większość osobowościowych stereotypów mija się z prawdą. Z testów psychologicznych wynikało, że tylko szczerość i pokora były rzeczywiście silniej wyrażone u użytkowników Androida. Badacze zauważyli jednak ciekawy związek z płcią: kobiety 2-krotnie częściej miały iPhone’a niż telefon z Androidem, natomiast mężczyźni sięgali po oba typy smartfonów z podobną częstością. Ponadto, użytkownicy smartfonów z Androidem unikali podobieństwa (posiadania tych samych produktów, co inni) w większym stopniu niż właściciele iPhone’ów. Z kolei dla użytkowników iPhone’ów istotniejsze było jednak posiadanie telefonu kojarzonego z wysokim statusem socjoekonomicznym.
Źródła: EurekAlert! / KopalniaWiedzy
Najpopularniejsze artykuły
10 000 kroków dziennie? To mit!
Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?