Realizował siebie w służbie innym. Poszukiwał prawdy. Nie był pozbawiony ludzkich słabości, ale to poszukiwanie prawdy u niego dominowało – mówił ks. Stanisław Puchała, przyjaciel zmarłego, podczas mszy żałobnej za śp. Jerzego Lecha Kurkowskiego, byłego dyrektora CSK ŚAM, b. wiceministra zdrowia, b. lekarza wojewódzkiego w Katowicach, działacza pierwszej "Solidarności".
Jurek zmarł nagle 9 października na zawał. Został pochowany na cmentarzu w Ligocie 14 października. W ostatniej drodze towarzyszyli mu nie tylko najbliżsi, ale i rzesza przyjaciół i współpracowników.
Był człowiekiem niespożytej energii, lekarzem erudytą, organizatorem ochrony zdrowia, humanistą. Kochał życie, lubił być liderem – Jego talentom menedżerskim towarzyszyła stale pogłębiana wiedza. Jak mało kto rozumiał misję nowoczesnego szpitala: rozpoczynał dyrektorowanie jeszcze w jednostce budżetowej, skończył jako menedżer jednego z najlepiej zarządzanych szpitali w Polsce.
- Jego śmierć jest dla nas wszystkich ogromną stratą – mówił podczas uroczystości żałobnej w AM rektor śląskiej uczelni, prof. Tadeusz Wilczok. Dla naszej redakcji – również.
Śp. dr n. med. Jerzy Lech Kurkowski, absolwent warszawskiej AM, doktorant Śląskiej AM, absolwent University of Kentucky, Lexington, USA (Public policy and health administration) oraz Katowickiej Szkoły Menedżerów, w latach 1997-2004 pełnił funkcję dyrektora SP Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Był też pracownikiem dydaktyczno-naukowym Wydziału Zdrowia Publicznego ŚAM, wykładowcą Akademii Ekonomicznej w Katowicach i filii AE w Bielsku-Białej, wykładowcą Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Po studiach został asystentem oddziału neurologii i doraźnej pomocy w ZOZ Mikołów, potem kierownikiem Poradni Przeciwalkoholowej i kierownikiem ZLZ "Huty Łaziska" w Łaziskach Górnych, a następnie asystentem Katedry i Kliniki Neurologii SP CSK ŚAM w Katowicach.
Był jednym z członków założycieli NSZZ "Solidarność" w Śląskiej Akademii Medycznej oraz w Jastrzębiu. W latach 1980-81 pełnił funkcję członka Zarządu i przewodniczącego Sekcji Zdrowia NSSZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Był delegatem na I Krajowy Zjazd "Solidarności" w Gdańsku-Oliwie w 1981 roku. W stanie wojennym, po wyjściu z internowania, działał w strukturach podziemnych. Aktywnie uczestniczył w pracach Duszpasterstwa Akademickiego Nauczycieli Akademickich.
W latach 90. został dyrektorem Wydziału Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach i Lekarzem Wojewódzkim. W rządzie K. Bieleckiego był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej.
Uczestniczył w reaktywowaniu izby lekarskiej; przez dwie kadencje był członkiem okręgowej i Naczelnej Rady Lekarskiej, reprezentując tę ostatnią m. in. w Stałym Komitecie Lekarzy w Brukseli. Był też członkiem założycielem Stowarzyszenia Menedżerów Ochrony Zdrowia (STOMOZ) oraz – później – Polskiego Towarzystwa Promocji Jakości.
Należał do rady programowej naszego "Szpitala Polskiego" oraz "Antidotum". Był członkiem kolegium redakcyjnego "Gazety Lekarskiej" i redaktorem naczelnym "Gazety Szpitalnej" wydawanej przez ŚAM. W 3 kolejnych książkach poruszał problemy filozofii, socjologii i zarządzania w medycynie: "Człowiek i medycyna. Pieniądze albo życie"; "Człowiek i medycyna. Problemy i interesy" oraz "Polityka i bioetyka w medycynie". Jego wspomnienia – "Requiem dla Daru Przemyśla" – powstały po przepłynięciu Atlantyku. Był też autorem setek artykułów i felietonów na tematy ochrony zdrowia. Pełnił funkcję wiceprezydenta Polskiej Unii Pisarzy Lekarzy.
Uprawiał z pasją żeglarstwo, pływanie, dużo biegał. W br. dwukrotnie zdobył złoty medal Mistrzostw Świata Lekarzy w pływaniu.
Był też miłośnikiem literatury, podróży, kolekcjonerem malarstwa (impresjonizm i postimpresjonizm), starych zegarów, wag polnych i półautomatycznych pralek.
Odznaczony Odznaką za Zasługi dla Ochrony Zdrowia oraz Złotym Krzyżem Zasługi, wyróżniony w konkursie Sukces Roku 2003 za nowoczesne metody zarządzania i wysoką jakość, w konkursie Menedżer Roku 2002 w Ochronie Zdrowia – za doświadczenie, operatywność i osobowość lidera.