Choroba niedokrwienna serca oraz jej następstwa to obok schorzeń nowotworowych główna przyczyna zgonów mieszkańców województwa śląskiego, szczególnie mężczyzn między 50. a 70. rokiem życia. W celu obniżenia niekorzystnych wskaźników, w tym śmiertelności z powodu schorzeń kardiologicznych, Śląska RKCh realizuje aktualnie dwa programy zdrowotne: "Kardiologia inwazyjna 2000/2001" oraz "Leki w ostrych zespołach wieńcowych".
W ramach programu "Kardiologia inwazyjna 2000/2001" Śląska RKCh zapewnia swoim ubezpieczonym zwiększoną liczbę zabiegów koronaroplastyki oraz wszczepianych stentów wieńcowych. Celem programu jest zapewnienie ubezpieczonym pełnego dostępu do tych nowoczesnych metod leczenia. Jedyną barierą w jego osiągnięciu są obecnie możliwości techniczne ośrodków.
Na terenie województwa śląskiego działa obecnie pięć ośrodków kardiologii interwencyjnej, przy czym cztery z nich pełnią całodobowe dyżury, co daje możliwość wykonania zabiegu koronaroplastyki w trybie pilnym u pacjenta ze świeżym zawałem mięśnia sercowego lub niestabilną chorobą wieńcową nie poddającą się leczeniu standardowemu. W 2001 r. prawdopodobnie rozpoczną działalność dalsze dwa ośrodki.
W 2000 r. program przewidywał zwiększenie liczby zabiegów koronaroplastyki w stosunku do liczby zakontraktowanej przez Ministerstwo Zdrowia o 10%. Podobnie było w przypadku stentów wieńcowych. Dzięki programowi zapewniono je w liczbie niezbędnej do wykonywanych koronaroplastyk.
W 2001 r. omawiany program zdrowotny realizowany przez ŚRKCh zwiększy zaopatrzenie w stenty wieńcowe z poziomu 50% gwarantowanego przez Ministerstwo Zdrowia do poziomu 75%. W przypadku zabiegów koronaroplastyki jest to zwiększenie o 1/3 w stosunku do kontraktu placówek z MZ.
Program zdrowotny wprowadził odmienny sposób finansowania, aniżeli przyjęło Ministerstwo Zdrowia, które rozlicza inaczej zabiegi wykonywane na jednym, dwóch lub trzech naczyniach wieńcowych w trakcie jednego pobytu pacjenta w pracowni hemodynamicznej.
W Śląskiej RKCh na potrzeby programu opracowano kody procedur, które pozwalają ściśle określić typy wykonywanych zabiegów oraz tryb ich wykonania – pilny czy planowy. Liczba zabiegów wykonywanych w poszczególnych trybach decyduje o stopniu zabezpieczenia i jednocześnie dostępie pacjentów kierowanych w trybie pilnym do dalszej diagnostyki inwazyjnej. Na potrzeby programu stworzono również system sprawozdawczości, pozwalający w sposób jednoznaczny zróżnicować procedury finansowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz przez Śląską RKCh, co pozwala uniknąć podwójnego finansowania. Rozwiązania przyjęte przez Śląską RKCh umożliwiają także prowadzenie dokładnego monitorowania programu, jego skuteczności i stopnia zwiększania dostępu ubezpieczonych do tego typu usług na terenie województwa.
W 2001 r. dodatkowym elementem finansowanym w ramach programu są koszty hospitalizacji związanych z zabiegami koronaroplastyki. W trakcie tego roku ze względu na zwiększoną liczbę zabiegów wykonywanych w ramach omawianego programu podjęto decyzję o dodatkowym finansowaniu kosztów poszczególnych jego elementów. I tak decyzją Zarządu ŚRKCh zwiększono środki finansowe dla niektórych ośrodków na dodatkowe hospitalizacje, koronaroplastyki oraz stenty. Bezpośrednim powodem podjęcia tej decyzji był wzrost liczby zabiegów wykonywanych w tych ośrodkach, znacznie przekraczający ministerialne kontrakty i wartości umów podpisanych w ramach programu ze Śląską RKCh. Oprócz tego w trakcie roku pojawiła się konieczność sfinansowania dodatkowych zabiegów koronarografii, których koszt ponosi w roku bieżącym Ministerstwo Zdrowia.
W ramach kontraktów Ministerstwa Zdrowia z ośrodkami z terenu działania Śląskiej RKCh na rok 2001 – ministerstwo podjęło się sfinansowania 9400 diagnostycznych zabiegów koronarografii, których wykonanie jest konieczne przed angioplastyką naczyń wieńcowych w celu lokalizacji miejsca zwężenia. W pierwszym półroczu ośrodki z województwa śląskiego zrealizowały 77% kontraktu zawartego z Ministerstwem Zdrowia. Na tej podstawie określono liczbę koronarografii niezbędną do końca bieżącego roku.
Śląska kasa zapewniła środki finansowe na ten cel dla wszystkich ośrodków. Cena, jaką Śląska RKCh płaci za zabieg koronarografii, została utrzymana na poziomie ceny ustalonej przez Ministerstwo Zdrowia. Obecnie trwa podpisywanie aneksów z ośrodkami zgłaszającymi taką potrzebę, a wiąże się to bezpośrednio ze stopniem wykorzystania kontraktu ministerialnego dla każdego ośrodka z osobna.
Celem programu "Leki w ostrych zespołach wieńcowych" jest nieodpłatne udostępnienie leków fibrynolitycznych oraz blokerów receptora płytkowego IIB/IIIA placówkom lecznictwa stacjonarnego na terenie województwa śląskiego. Leki fibrynolityczne (Streptase oraz Actylise) dostępne są dla oddziałów internistycznych, kardiologicznych, intensywnej opieki medycznej, intensywnej opieki kardiologicznej. W przypadku blokerów receptora płytkowego – w ramach programu – dostępne są obecnie dwa leki: ReoPro oraz Aggrastat – w wybranych oddziałach kardiologicznych, wewnętrznych (36 placówek) oraz we wszystkich pracowniach hemodynamicznych, gdzie są poddawani zabiegom interwencyjnym pacjenci z ostrymi zespołami wieńcowymi.
Blokery receptora płytkowego stanowią nową grupę leków stosowanych w kardiologii. Ze względu na bardzo wysokie koszty, leki te były dotychczas stosowane w nielicznych przypadkach. Podkreśla się, również w krajach od nas zamożniejszych, że jest to bardzo dobra grupa leków, ale niestety bardzo kosztowna.
Śląska RKCh, dostrzegając potrzebę zapewnienia swoim ubezpieczonym tych leków, jest pierwszą i jedyną kasą chorych na terenie Polski, finansującą ich zakup w tak dużej ilości.
Zabezpieczenie wyżej wymienionych typów oddziałów w leki jest pełne i odbywa się na bieżąco.