Tegoroczny Międzynarodowy Salon Medyczny SALMED (4-7 kwietnia) odbędzie się w nowej formule. Jak twierdzą organizatorzy, opracowano ją na podstawie badań opinii wystawców i odwiedzających targi, analizy rynku oraz licznych konsultacji z przedstawicielami środowiska medycznego, producentami i dystrybutorami sprzętu i aparatury medycznej. W kręgach tych ostatnich, szczególnie w Stowarzyszeniu Producentów i Dystrybutorów Sprzętu Medycznego, mówi się, że zmiana formuły wynikła z racji wciąż drożejącej powierzchni wystawienniczej na SALMEDZIE oraz stale malejącego udziału wystawców zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a także – zmniejszającej się liczby zwiedzających. Czy nowa formuła okaże się dla SALMEDU kołem ratunkowym?
Dotychczasowy coroczny cykl SALMEDU – Międzynarodowego Salonu Medycznego – zostanie zastąpiony dwuletnim; pierwsze takie targi w XXI w. odbędą się w 2002 r. W br. nastąpi zaś premiera SALMEDU – Międzynarodowego Salonu Medycznego, Profilaktyki i Lecznictwa, który będzie się odbywał co rok. W jego zakresie tematycznym przewidziano: farmację, rehabilitację, fizjoterapię, weterynarię, techniki komunikacji i informacji, sprzęt używany w ratownictwie w nagłych przypadkach oraz usługi. W tegorocznej imprezie weźmie udział 155 wystawców z 9 państw: Białorusi, Belgii, Francji, Holandii, Japonii, Malezji, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych. Na powierzchni blisko 3 tys. m. kw. najliczniej będą reprezentowane: rehabilitacja (41 firm), fizjoterapia (29), sprzęt używany w ratownictwie (18, w tym kilku producentów karetek pogotowia) i farmacja (16).
Wśród wystawców jest trójka laureatów konkursu "Polski Produkt Przyszłości 2000", organizowanego przez Agencję Techniki i Technologii. Są to: Centrum Techniki Laserowej LASERINSTRUMENTS Sp. z o.o., nagrodzone za zestaw laserów medyczno-stomatologicznych, HAN-SPED – za komorę niskotemperaturową do krioterapii i Meda Life Polska – za aparat do terapii polem elektromagnetycznym Viofor JPS System, który uzyskał także tytuł "Wynalazek roku 2000". Wśród nowości zapowiadana jest też torba Mark, umożliwiająca transportowanie noworodków bez groźby utraty przez nie ciepła, produkowana przez firmę PARAMEDICA POLSKA.
Drugą tegoroczną innowacją jest wydzielenie z zakresu tematycznego SALMEDU Międzynarodowych Targów Dentystycznych SALDENT (5-7 kwietnia). Na corocznej imprezie, organizowanej we współpracy z Fundacją AM w Poznaniu pod patronatem poznańskiego Instytutu Stomatologii AM, będą prezentowane, a także sprzedawane produkty dentystyczne.
Tematyka SALDENTU obejmuje: sprzęt używany w stomatologii i protetyce, materiały stomatologiczne, materiały protetyczne, wyposażenie gabinetu stomatologicznego, pracowni techniki dentystycznej, środki farmaceutyczne, sprzęt i materiały do higieny, profilaktykę, usługi i wydawnictwa medyczne. W pierwszej edycji targów weźmie udział 55 wystawców z 9 państw: Czech, Francji, Izraela, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Z nowości firma BIORENIX zaprezentuje nowoczesną mikrokamerę STOMAWIZJA PRO, zastępującą tradycyjne lusterko używane przez stomatologów. Mikrokamera, ważąca 95 gramów, przekazuje obraz bezpośrednio na monitor komputera. Firma RO-SY DENT przedstawi zaś nową, uniwersalną osłonę stomatologiczną COVERdent. Podczas SALDENTU odbędzie się III naukowo-szkoleniowa konferencja SALMED 2001 "Osiągnięcia stomatologii u progu XXI wieku", zorganizowana przez Sekcję Stomatologii Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Warto zauważyć, że udział w konferencji zgłosiło ponad 300 osób z całej Polski.
Po raz piąty, równolegle z SALMEDEM, odbędą się Międzynarodowe Targi Zielarskie INTERHERBA. Tu także wprowadzono możliwość sprzedaży wyrobów na stoiskach przez krajowe firmy. Targi, organizowane we współpracy z Polskim Komitetem Zielarskim, obejmują tematykę: leki ziołowe i kosmetyki ziołowe, surowce zielarskie, przetwory ziołowe, roślinne dodatki dietetyczne oraz herbaty ziołowe i owocowe. Poznański Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich zorganizuje sympozjum "Bliżej ziół – bliżej zdrowia", z udziałem wykładowców z zagranicy. Przedstawiony zostanie m.in. referat prof. Henry'ego O. Meissnera "Koegzystencja preparatów ziołowych w świetle międzynarodowych aktów legislacyjnych regulujących ich zastosowanie w medycynie konwencjonalnej, terapii naturalnej i dietetyce".
Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na tych łamach organizatorom SALMEDU na konieczność wzbogacenia, wzorem takich potentatów jak MEDICA w Düsseldorfie czy hanowerski INTERHOSPITAL, wystawienniczej formuły imprezy o część konferencyjną bądź nawet kongresową i zjazdową. W 2001 r. stało się to faktem. Dobrze, iż szukając sposobu na przetrwanie i rozwój, SALMED uwzględnił ten kierunek. Tegoroczne konferencje, seminaria i sympozja odbywające się na SALMEDZIE są bardzo liczne. W trakcie konferencji "Program zintegrowanego ratownictwa medycznego" wiceminister zdrowia Andrzej Ryś przedstawi temat "Projekt ustawy o państwowym ratownictwie medycznym oraz korzyści i ewentualne zagrożenia wynikające z tej ustawy". Z kolei na konferencji "Nowe przepisy prawne dotyczące wyrobów medycznych w aspekcie przyjęcia Polski do Unii Europejskiej" dr Ryś przedstawi także temat "Zadania ministra zdrowia w procesie integracji z Unią Europejską". Zakres tematyki konferencji i seminariów, które będą się odbywać codziennie, w wielu salach konferencyjnych od rana do godzin wieczornych, jest szeroki. Obejmuje m.in. tematy: "Jak prywatyzować zakłady opieki zdrowotnej?", "Wybrane zagadnienia z organizacji laboratorium diagnostycznego i zarządzania nim", Krajowe Warsztaty Kardiologiczne "Choroba wieńcowa w Polsce u progu III tysiąclecia". Konferencje "Miejsce naturalnych metod leczenia we współczesnej medycynie fizykalnej" oraz "Postępy fizjoterapii" odbędą się w ramach Międzynarodowego Forum Medycyny Fizykalnej i Uzdrowiskowej.
W pierwszym dniu SALMEDU będzie obradował także XV Okręgowy Zjazd Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.