SZ nr 1–8/2020
z 23 stycznia 2020 r.
SALMED musi sprostać wyzwaniom medycyny
Cyberbezpieczeństwo i informatyzacja w ochronie zdrowia, strefa start-upów, oferta programowa dla sektora rehabilitacji – to tylko niektóre z planowanych tematów targów SALMED 2020. Pod lupą ekspertów znajdą się także zmiany w prawie zamówień publicznych. Nie zabraknie również rozwiązań ułatwiających placówkom medycznym wybór sprzętu. Projekt wspierany jest przez kluczowe organizacje w ochronie zdrowia.
SALMED to największe w Polsce targi sprzętu medycznego gromadzące liderów rynku. Podczas organizowanego w cyklu dwuletnim wydarzenia zostaną zaprezentowane oferty producentów oraz dostawców aparatury i instrumentów medycznych, wyposażenia szpitali, klinik i gabinetów medycznych, a także sprzęt laboratoryjny i rehabilitacyjny.
Strefa start-upów, e-medycyna
i cyberbezpieczeństwo
Nowością targów SALMED będzie strefa przeznaczona dla start-upów w medycynie. – Obserwując polski rynek start-upów medycznych, widzimy podobną tendencję jak w innych krajach, czyli podjęte wyzwanie rozwoju „digital health”. Takie start-upy pokażemy na targach SALMED w specjalnie wydzielonej strefie. Planujemy też poświęcone temu tematowi seminarium. Program SALMED musi sprostać wyzwaniom współczesnej medycyny i nadążyć za zmianami w polskim systemie ochrony zdrowia – zapowiada Paulina Pietrzak, dyrektor targów SALMED.
Panel dyskusyjny wokół zagadnienia start-upów przygotuje Polska Federacja Szpitali. Na pytanie: Jak wspomóc wdrażanie innowacyjnych rozwiązań medycznych w Polsce, odpowiadać będą zaproszeni do dyskusji przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, dyrektorzy szpitali oraz eksperci ds. start-upów.
Elektroniczna dokumentacja medyczna obecnie jest nieodzownym narzędziem w procesie leczenia pacjenta. Jak regulacje prawne wpływają na systemy dla medycyny i co obecnie jest dla placówek medycznych obligatoryjne? O tym w trakcie SALMED powie Michał Zarzycki z KAMSOFT SA. Prelekcja jest adresowana do pracowników rynku ochrony zdrowia: lekarzy, osób zarządzających placówkami medycznymi, pielęgniarek i położnych.
Eksperci KAMSOFT przedstawią także innowacje dotyczące e-Zdrowia oraz e-Medycyny. Podczas SALMED nie zabraknie także tematu cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia. O tym będzie można dowiedzieć się więcej dzięki dyskusji ekspertów zaproszonych przez Polską Federację Szpitali.
Nowe Prawo zamówień
publicznych pod lupą
Od stycznia 2021 roku obowiązuje nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Zakres zmian jest szeroki. O tym, jak bardzo dotkną one szpitali będzie się można dowiedzieć podczas seminarium towarzyszącego targom SALMED.
Temat będzie omówiony podczas panelu dyskusyjnego przygotowanego przez Polską Federację Szpitali. Do debaty pt. Wytyczne dot. zamówień publicznych na serwisowanie sprzętu medycznego zostaną zaproszeni m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Izb Lekarskich, dyrektorzy szpitali oraz eksperci start-upów w medycynie. Dyskutanci będą się wspólnie zastanawiać, jak optymalizować proces zamówień publicznych w szpitalach.
Dla zarządzających i rehabilitacji
W obliczu dynamicznie zachodzących zmian na rynku pożądane i poszukiwane są rozwiązania, które prowadzą do uproszczenia, skrócenia czasu doboru i zakupu sprzętu medycznego oraz usług z tym związanych. Seminarium poświęcone temu zagadnieniu odbędzie się 18 marca. SALMED to także ciekawa oferta ekspozycyjna i programowa dla rehabilitacji. Diagnostyka i programowanie rehabilitacji w zaburzeniach rozwojowych dzieci i młodzieży – pod takim tytułem odbędzie się 19 marca XIV Konferencja Naukowa z cyklu: Promocja Polskiej Rehabilitacji. Program targów będzie wsparty także przez Wielkopolską Izbę Lekarską w Poznaniu, która przeprowadzi dla uczestników warsztaty z resuscytacji.
Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED 2020 odbędą się 18–20 marca 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Najpopularniejsze artykuły
10 000 kroków dziennie? To mit!
Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?