Mija niemal półtora roku od wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów powołującego do życia pierwszą w Polsce i jedyną branżową kasę chorych.
Od 4 stycznia 2000 r., zgodnie z przepisami ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, kasa straciła swój branżowy charakter, stając się jedną z 17 kas chorych, której członkiem może zostać każdy.
Z perspektywy czasu można stwierdzić, że BKChSM była "dzieckiem niechcianym", choć "poczętym" zgodnie z wymogami prawa. Przepisy wspomnianego rozporządzenia, taksatywnie wyliczającego osoby, które mogły do kasy należeć, miały na celu ochronę regionalnych kas chorych przed destabilizacją powodowaną – jak niesłusznie przewidywano – znacznym ,,odpływem" ubezpieczonych do kasy branżowej.
Przez większość kas regionalnych kasa branżowa postrzegana była jako konkurencja, zachowująca nawet po zastosowaniu mechanizmu wyrównawczego znacznie większe środki niż inne kasy, i to ze znacznie wyższych składek. Groźną konkurencję dla spzozów stanowić miały także – na ogół bardzo dobrze wyposażone – byłe resortowe zakłady opieki zdrowotnej, uznawane przez większość społeczeństwa za elitarne. Zawierając z nimi umowy na świadczenie usług w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, kasy regionalne udostępniły je jednak faktycznie swoim członkom.
Zawarte 6 stycznia 1999 roku porozumienie minister Anny Knysok i dyrektora kasy branżowej Andrzeja Jacyny wymogło na kasach regionalnych współpracę z kasą branżową przy świadczeniu usług w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Niestety, niektóre kasy, formalnie akceptując porozumienie, usilnie torpedowały je w praktyce, dążąc do wymuszenia na ubezpieczonych zmiany kasy. Dziś, gdy wszystkie kasy zaczynają walczyć o jak największą liczbę podopiecznych, niektóre z nich w sposób nie zawsze uczciwy informują o możliwościach zmiany kasy, wprowadzonych od 4 stycznia 2000 r.
Czas ostrej konkurencji między kasami z pewnością nie wpłynie na złagodzenie obyczajów. Miejmy nadzieję, że ta rywalizacja odbywać się będzie w imię dobra pacjenta.
W związku z otwarciem się kasy branżowej na całe społeczeństwo, z pewnością przybędzie nam nowych członków, dla których resortowe zakłady służby zdrowia nie były dawniej w pełni dostępne. Chcielibyśmy, aby Biuletyn Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych stanowił dobry początek szerokiej informacji ze strony naszej kasy.