Stanisław Mikke
wiceprzewodniczący ROPWiM
Adwokat, pisarz, działacz społeczny, redaktor miesięcznika „Palestra”.
W Częstochowie ukończył LO, prawo – na Uniwersytecie Warszawskim. Od końca lat 80. był warszawskim adwokatem, aktywnie działał w samorządzie zawodowym, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, szkolił aplikantów. Od 1998 r. przewodniczył Komisji Etyki przy NRA. W latach 1997–2001 sędzia Trybunału Stanu, od 7 lat redaktorem naczelnym miesięcznika „Palestra”.
Zasiadał w radzie naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adw. Witolda Bayera. Inicjator i współtwórca wystawy i albumu Adwokaci polscy Ojczyźnie oraz wystawy Adwokaci – Ofiary Katynia. Przez 3 kadencje był wiceprzewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – zastępcą prof. Władysława Bartoszewskiego.
Zaangażowany w ujawnienie zbrodni katyńskiej, brał udział w pracach ekshumacyjnych ofiar w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Efektem były 2 książki, w tym Śpij, mężny... w Katyniu, Charkowie i Miednoje (drugie, poszerzone jej wydanie ukończono w przeddzień katastrofy). Pierwsze egzemplarze zabrał do samolotu lecącego na uroczystości do Katynia. Opublikował też książki: Dopóki żyję, nie nadejdzie, Słodkie cytryny, kilkaset felietonów o tematyce społeczno-prawnej, opowiadania.
Był konsultantem filmów Krzysztofa Kieślowskiego: Dekalog V, Krótki film o zabijaniu oraz Bez końca. Krótki film o zabijaniu zainspirowany został jego opowiadaniem. Miał 63 lat.
bot