Andrzej Przewoźnik
sekretarz ROPWiM
Historyk i działacz państwowy. W 1988 r. ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ w Krakowie. Absolwent studiów podyplomowych z dziedziny obronności państwa na wydziale strategiczno-obronnym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
W latach 1981-1989 działacz NSZZ „Solidarność”. W 1990 r. radny Rady Dzielnicy Zwierzyniec w Krakowie z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W tym samym roku rozpoczął pracę w krakowskim Urzędzie Wojewódzkim. Od września 1992 do kwietnia 2010 r. sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pełniąc tę funkcję odniósł liczne sukcesy, m. in. w sprawie cmentarza i pomnika ofiar zbrodni w Jedwabnem czy wieloletniej skutecznej batalii o odbudowę i ponowne uroczyste otwarcie Cmentarza Obrońców Lwowa. Był wiceprzewodniczącym i sekretarzem komisji ds. upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Prezesie Rady Ministrów (1994-1998).
Członek Rady Muzealnej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, wiceprzewodniczący Rady Muzeum Wojska Polskiego, członek Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego. W kwietniu 2009 r. powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka pierwszej kadencji (2009-2013) Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wybrany na jej sekretarza. Redaktor naczelny czasopisma historycznego „Niepodległość”.
W 2005 r. był jednym z najpoważniejszych kandydatów na następcę Leona Kieresa na stanowisku prezesa IPN. Miał 47 lat. Żonaty, pozostawił 2 córki.
bot