Sławomir Skrzypek
prezes Narodowego Banku Polskiego
W służbie Niepodległej
W latach 1987-1988 na bardzo wielu uczelniach w Polsce odbudowywało swoją działalność Niezależne Zrzeszenie Studentów. Pojawiało się coraz więcej podziemnej prasy NZS, bo zrzeszenie zaczynało podejmować bardziej jawną działalność, organizując manifestacje i wiece oraz budując struktury samorządu studenckiego.
Na przełomie tych lat reprezentowałem Politechnikę Warszawską w tajnych strukturach Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Na kilku „krajówkach” i innych spotkaniach konspiracyjnego NZS – Śląsk reprezentował Sławek Skrzypek. Przez mgłę lat widzę Go, jak rozdaje podziemną, „śląską bibułę” NZS-u, opowiada, co robią tam na Śląsku.
Sławek Skrzypek był wojownikiem o Niepodległość, a sprawie wolnej Polski poświęcał studenckie życie.
Po odzyskaniu niepodległości obserwowałem jego działalność z daleka. Ze Sławkiem spotykałem się też, kiedy pełnił funkcję wiceprezydenta Warszawy. Pamiętam Go jako doskonałego organizatora, a jednocześnie sympatycznego, dobrego człowieka.
W 2007 r. zaczął największą z dotychczasowych misji – został prezesem Narodowego Banku Polskiego. Zaskakiwał rozmachem prowadzonej działalności. NBP za Jego prezesury stał się prawdziwym bankiem narodowym. Ostatnio np. NBP wydał specjalną emisję monet, poświęconych pamięci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu przez Rosję Sowiecką.
Zginął w służbie niepodległości Polski.
Piotr Gryza
prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych (2000-2001), przewodniczący Rady NFZ (2006-2009).
bot