Paweł Wypych

sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Wydziału Historycznego UW.

W latach 2002–2005 dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

W grudniu 2005 r. powołany na stanowisko pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych i sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Od września do listopada 2006 r. koordynator w urzędzie m.st. Warszawy, wykonujący obowiązki wiceprezydenta. 1 czerwca 2007 r. premier powołał go na stanowisko prezesa ZUS. Funkcję pełnił do 26 listopada 2007 r.

Wcześniej, w latach 1987–1999, instruktor harcerski, harcmistrz w ZHR. Radny w Warszawie w latach 1990–2003.

Od grudnia 2007 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP. 30 kwietnia 2009 r. mianowany sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Miał 42 lata. Był żonaty, osierocił dwoje dzieci.

Koordynator „białego szczytu” 2010

– Z Pawłem Wypychem – wspomina dr T. Zdrojewski – rozmawialiśmy ostatnio o przygotowaniach do Narodowej Rady Rozwoju poświęconej zdrowiu. Początkowo się wzbraniał uczestniczyć w naszych spotkaniach, przekonywał, że nie jest specjalistą, ale ostatecznie zgodził się być koordynatorem.



– Paweł od wielu lat szczególnie blisko był związany z osobami niepełnosprawnymi. Chciał zmienić prawo wyborcze, by ułatwić im udział w wyborach. W jego pogrzebie uczestniczyło wiele osób niepełnosprawnych, m.in. dzieci z ośrodka dla niewidomych w Laskach – dodaje A. Gręziak. – Był związany z księżmi orionistami. Podczas jego pogrzebu usłyszałam, że prowadził dziennik. Ostatnie zdanie, jakie zanotował, brzmiało: „Boże, opiekuj się mną w tej podróży”.

Anna Gręziak i Tomasz Zdrojewski,
doradcy Prezydenta RP ds. zdrowia

 Dodaj swoje wspomnienie:

Podpis:
(wspomnienie ukaże się po akceptacji przez moderatora)



bot