„Służba Zdrowia” nr 88-89 z 9 listopada 2000 r.


archiwum 2000
 
Czynniki ryzyka wystąpienia udaru mózgu
Witold Palasik

Udar mózgu to obecnie jedno z najpoważniejszych schorzeń w krajach rozwiniętych, będące trzecią co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności osób dorosłych. W Polsce rejestruje się około 60 000 nowych zachorowań na udar rocznie. (...)


/ Czynniki ryzyka wystąpienia udaru mózgu / Witold Palasik
 
Postępowanie w udarze mózgu
Anna Członkowska

Chory z klinicznym podejrzeniem udaru mózgu (nagłe, ogniskowe, rzadziej rozlane zaburzenie czynności mózgu występujące bez innej ewidentnej przyczyny niż naczyniowa) musi być natychmiast diagnozowany i leczony w szpitalu (...)


/ Postępowanie w udarze mózgu / Anna Członkowska
 
Padaczka w praktyce lekarza rodzinnego
Joanna Jędrzejczak

Padaczka, będąc chorobą przewlekłą, ma często ogromny wpływ na życie chorego, dlatego jest niezwykle ważne, aby był on pod opieką lekarzy, którzy znają dobrze pacjenta i jego rodzinę (...)


/ Padaczka w praktyce lekarza rodzinnego / Joanna Jędrzejczak
 
Leczenie choroby Parkinsona
Urszula Fiszer

Początek choroby Parkinsona pojawia się stopniowo i podstępnie. Zmiany patologiczne w mózgu w tym schorzeniu mogą poprzedzać nawet o kilkadziesiąt lat wystąpienie typowych klinicznych objawów choroby. U chorego stopniowo narasta ogólne spowolnienie, zubożenie ruchów, drżenie, trudności w pisaniu i chodzeniu. Wczesne objawy mogą być tak łagodne, że kliniczne rozpoz-nanie nie jest możliwe. (...)


/ Leczenie choroby Parkinsona / Urszula Fiszer
 
Pożegnaliśmy Franciszkę Cegielską

27 października na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni została pochowana minister zdrowia śp. Franciszka Cegielska. Tłumy mieszkańców miasta, w którym F. Cegielska przez 8 lat była prezydentem, członkowie najwyższych władz państwowych, dostojnicy kościelni, rzesza przyjaciół żegnali Zmarłą. (...)


/ Pożegnaliśmy Franciszkę Cegielską /
Nowy minister zdrowia

Trzecim ministrem zdrowia w rządzie Jerzego Buzka - po Wojciechu Maksymowiczu i śp. Franciszce Cegielskiej - został prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala. Jest członkiem "Solidarności" od jej powstania, w stanie wojennym działał w Komitecie Pomocy Społecznej przy biskupie katowickim, współorganizował pomoc dla górników z kopalni Wujek i ich rodzin (...)


 
Oświadczenie Prezesa NRL

Kandydatura kol. Grzegorza Opali na to stanowisko nie tylko nie była konsultowana z Naczelną Radą Lekarską, ale także naczelny organ samorządu lekarskiego nie był wcześniej informowany o zamiarze powołania jego członka na stanowisko Ministra Zdrowia (...)


/ Oświadczenie Prezesa NRL /
 
Zmiany dotyczące staży
Marcin Kowalski

Tegoroczni stażyści będą odbywać szkolenie w okresie 13, a nie jak poprzednio - 18 miesięcy. Skrócenie stażu pociągnęło za sobą zmiany w długości trwania poszczególnych części stażu, jednak bez rezygnacji z żadnej z dziedzin (...)


/ Zmiany dotyczące staży / Marcin Kowalski
 
Restrukturyzacja 2000: Kto zyskał, kto stracił?
Anna Jarosz

Zgodnie z zapowiedziami, 31 października Ministerstwo Zdrowia zakończyło dzielenie środków z rezerwy celowej na pokrycie kosztów wdrażania programów restrukturyzacyjnych i osłonowych w ochronie zdrowia (...)


/ Restrukturyzacja 2000: Kto zyskał, kto stracił? / Anna Jarosz
Restrukturyzacja 2000: Ministerstwo rozdało mercedesy

Kolejny raz ugodzono w ideę samorządności oraz zasadę podejmowania decyzji w oparciu o konsensus i racjonalne przesłanki. Kto miał dostać - dostał, kto nie dostał - może założyć komitet obrony swego szpitala (...)


V Krajowy Zjazd Delegatów OZZL
Małgorzata Kukowska

W Zakopanem obradowali delegaci Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Bilans ostatnich lat jego działalności, zdaniem Zarządu OZZL, nie jest w pełni zadowalający i dlatego związek poszukuje nowych, skuteczniejszych metod pracy (...)


Po I Kongresie Towarzystwa Medycyny Rodzinnej
Konrad Pszczołowski

8 października zakończył się we Wrocławiu trzydniowy I Kongres Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, połączony z uroczystymi obchodami jubileuszu 50-lecia wrocławskiej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich (...)


Zjazd Kolegium Lekarzy Rodzinnych Lubuskiego
Dorota Pilonis

Ograniczanie nakładów na podstawową opiekę zdrowotną może zachwiać systemem ochrony zdrowia - przekonywali lekarze poz podczas Zjazdu Kolegium Lekarzy Rodzinnych Regionu Lubuskiego. Zdaniem członków Kolegium, właśnie lekarz rodzinny sprawia, że system finansowania usług medycznych jest jeszcze wydolny (...)


VII Ogólnopolska Konferencja Szpitali Promujących Zdrowie: Jaka prewencja, taka oszczędność
Halina Kleszcz

Sieć szpitali promujących zdrowie (ruch zapoczątkowany w Polsce w 1992 r.) obejmuje już blisko 80 placówek na różnym poziomie referencji - od Centrum Zdrowia Dziecka poprzez Instytut Kardiologii, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty", jednostki kliniczne, ostatnio także branżowe, aż po małe szpitale ogólne (...)


Konferencja radiologii pediatrycznej -
Marcin Kowalski

Na IV Konferencję Sekcji Radiologii Pediatrycznej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego przyjechało do Olsztyna blisko 90 specjalistów, reprezentujących także inne dziedziny medycyny, jak chirurgia czy pediatria (...)


Nowa kadencja STOMOZ-u

Na prezesa STOMOZ-u, w nowej, 4-letniej kadencji, wybrano ponownie lek. med. Marka Wójtowicza, dyrektora ZOZ-u w Lubartowie i zarazem autora "SZ" (...)


Kontrakty na rok 2001 w Dolnośląskiej RKCh
Ewa Krupczyńska

O zasadach finansowania i kontraktowania świadczeń zdrowotnych w Dolnośląskiej Regionalnej Kasie Chorych na rok 2001 mówi Barbara Misińska, dyrektor DRKCH (...)


Rozmowy OIL w Krakowie z Zarządem Małopolskiej RKCh: Kolejna próba dialogu
Halina Kleszcz

Samorząd lekarski Małopolski skonfrontował swe oczekiwania i ocenę tegorocznych kontraktów ze stanowiskiem i ograniczeniami płatnika. Na pierwszy ogień poszły zdefiniowane przez Bogdana Badowskiego, prezesa OIL, pułapki konkursu ofert 2001 (...)


 
Ośrodek w Dąbku - azyl dla chorych na SM
Anna Jarosz

Działający na zasadach ustawy o pomocy społecznej ośrodek w Dąbku jest jedynym tego typu domem pomocy społecznej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dysponuje 52 miejscami w jedno- i dwuosobowych pokojach, nowocześnie wyposażonych i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (...)


/ Ośrodek w Dąbku - azyl dla chorych na SM / Anna Jarosz
 
Bieguny SM - leczenie SM w Polsce i USA

"Cokolwiek dzieje się z tobą, nie pozwól na odebranie sobie nadziei. Im więcej wiesz o stwardnieniu rozsianym, tym łatwiej ci kontrolować objawy" - taką dewizę propaguje wśród chorych na SM dr Joanna Woyciechowska, neurolog z Północnej Karoliny w USA, która przebywała ostatnio w Polsce na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. O problemach w leczeniu tej choroby w Polsce i USA rozmawia Krystian Daniel Ślugaj (...)


/ Bieguny SM - leczenie SM w Polsce i USA /


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot