„Służba Zdrowia” nr 96-97 z 7 grudnia 2000 r.


archiwum 2000
 
Głodówki, czyli jak wyjść z impasu
Marek Wójtowicz

Prawie zawsze na głodówce najgorzej wychodzą sami głodujący. Na początku są bohaterami, ale potem włączają się do tego ich niegłodujący liderzy, nagle obudzeni, aktywni, zbijający własny kapitał. Koniec końców dochodzi do jakiegoś porozumienia, ale jego świadkami nie są już głodujący inicjatorzy, bo leżą w szpitalach, a potem wracają do pracy z etykietką "niebezpiecznych desperatów" (...)


/ Głodówki, czyli jak wyjść z impasu / Marek Wójtowicz
Strajki pielęgniarek i położnych

Stanowiska i oświadczenia Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Lekarskiej i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (...)


Widać jaskółki?
Marcin Kautsch

Strajki w służbie zdrowia, szczególnie strajki pielęgniarek, są wydarzeniami tragicznymi. Pokazują frustrację ludzi, którzy nie godzą się, by zmiany w gospodarce oraz w samym sektorze dokonywały się ich kosztem. Przy całej tragedii zaistniałej sytuacji nie sposób jednak nie dostrzec pewnych pozytywnych zjawisk, które pokazują, że zmiany są możliwe (...)


Kasandry rozważania o reformie
Maciej Sokołowski

Myślę, a chciałbym się mylić, że na wiosnę zadłużone szpitale gromadnie zaczną tracić płynność finansową i stanie przed nimi widmo bankructwa. Pierwsza ingerencja rządu, pierwsze oddłużenie - jeszcze ten proces przyspieszą. Znowu się okaże, że ci, którzy mieli długi, zyskają w stosunku do zakładów, które twardą ręką, zaciskając pasa, wdrażają nowe rozwiązania (...)


Nadzwyczajny Zjazd OIL w Warszawie

Stare i nowe waśnie
Małgorzata Kukowska

Kolejny, XVI Nadzwyczajny Okręgowy Zjazd Lekarzy w Warszawie (8–9 listopada br.) zajmował się wyłącznie sprawami proceduralnymi i personalnymi. Był „nadzwyczajny”, ponieważ poprzedni, zwołany w kwietniu br., nie przyjął sprawozdań komisji rewizyjnej i budżetowej za rok 1999. Przyczyną było wielogodzinne „pranie brudów”. (szczegóły przedstawiliśmy w nr 30–31 oraz 92–93 „SZ” z br.) oraz – w efekcie – brak kworum. Obecny Zjazd także nie udzielił absolutorium ORL za ów okres, ani też nie zrealizował głównego celu – odwołania starej Rady i powołania nowej. (...)


 
Podstawowa opieka zdrowotna w Polsce - stan obecny, kierunki zmian

W listopadzie w redakcji SZ odbyła się dyskusja poświęcona obecnej sytuacji w podstawowej opiece zdrowotnej oraz możliwym scenariuszom zmian. W dyskusji uczestniczyli: Minister Zdrowia Grzegorz Opala (AWS), Adam Struzik - senator RP i przewodniczący Krajowego Związku Kas Chorych (PSL), doc. Mariusz Łapiński, dyrektor CSK przy ul. Banacha w Warszawie (SLD), Jarosław Pinkas - prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i wicedyrektor Mazowieckiej RKCh, Jacek Łuczak - krajowy konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej, Maciej Godycki-Ćwirko - redaktor naczelny "Lekarza Rodzinnego", Dariusz Struski - prezes wrocławskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych i kierownik Ośrodka Kształcenia LR we Wrocławiu (...)


/ Podstawowa opieka zdrowotna w Polsce - stan obecny, kierunki zmian /
 
Leczenie osób uzależnionych od środków odurzających: wykaz ośrodków (stan z grudnia 2000 r.)

Przyjęcie następuje na podstawie skierowania od lekarza psychiatry z poradni leczenia uzależnień. (...)


/ Leczenie osób uzależnionych od środków odurzających: wykaz ośrodków (stan z grudnia 2000 r.) /
 
Bezsenność
Szymon Niemcewicz

Bezsenność jest subiektywną dolegliwością polegającą na trudnościach w zaśnięciu i/lub utrzymaniu snu albo na braku poczucia wypoczynku i regeneracji. (...)


/ Bezsenność / Szymon Niemcewicz


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot