„Służba Zdrowia” nr 51-59 z 20 lipca 2009 r.


archiwum 2009
 
60 lat minęło
Halina Pilonis

Fachowa i niezależna - tak mówili nasi goście o "Służbie Zdrowia" podczas uroczystości jubileuszu 60-lecia gazety. - Też jestem rocznikiem 1949, więc nie mam wątpliwości, że to piękny wiek - zapewniał podczas gali w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Wyraził uznanie dla redaktor naczelnej Aleksandry Gielewskiej, która przeprowadziła gazetę przez burzliwy okres lat dziewięćdziesiątych, zmieniając ją całkowicie w niezależne, fachowe pismo. Do życzeń dla "Służby Zdrowia" dołączył również Prezydent RP Lech Kaczyński, który w specjalnym liście odczytanym przez prezydenckiego doradcę ds. zdrowia, minister Annę Gręziak podkreślił, że gazeta była i jest forum wymiany poglądów i przestrzenią debaty na temat najważniejszych problemów ochrony zdrowia w Polsce. (...)


/ 60 lat minęło / Halina Pilonis
 
Starość i radość, czyli najważniejsi są Przyjaciele
Aleksandra Gielewska

Mimo kryzysu czy raczej na przekór kryzysowi - gala z okazji 60-lecia "Służby Zdrowia" została pomyślana z rozmachem. I znakomicie się udała, czego dowodem są echa docierające do redakcji. Kto nie mógł przybyć - niech żałuje. Na pamiątkowych zdjęciach widać, że warto było spędzić ten wieczór z nami. Wiele osób pytało mnie potem: jak wy to robicie, że gościcie tylu VIP-ów? Odpowiadam niezmiennie i nieskromnie: to nie są VIP-y, to nasi przyjaciele. A jest przecież rzeczą zwykłą być serdecznym dla przyjaciela, zwłaszcza w dniu jego święta. (...)


/ Starość i radość, czyli najważniejsi są Przyjaciele / Aleksandra Gielewska
 

Sąd nad dr. G. (część 12.)

Może być koperta
Helena Kowalik

Po wystąpieniu przed sądem prof. Antoniego Dziatkowiaka, oskarżony Mirosław G. doczekał się kolejnego żarliwego obrońcy. Był nim doc. dr Marek Durlik, były dyrektor szpitala MSWiA w Warszawie, który niezależnie od przekonania o niewinności swego podwładnego - ma osobiste powody uważać ten proces za wynik politycznej manipulacji byłej władzy PiS-owskiej. Marek Durlik nie tylko stracił dyrektorską posadę w dniu aresztowania ordynatora kardiochirurgii, ale sam stał się celem rażenia CBA na początku 2007 r. Służby specjalne wydały wówczas komunikat o zdefraudowaniu w tym szpitalu 3 mln złotych z NFZ. Zarzut do dziś nie został potwierdzony. - Na Wołoskiej szukano zorganizowanej grupy przestępczej - powiedział w sądzie świadek Durlik. (...)


Sąd nad dr. G. (część 12.) / Może być koperta / Helena Kowalik
Gonimy OECD, gonimy króliczka
Aleksandra Kurowska

Podczas gdy rząd się zastanawia, jak wycofać się rakiem z zapowiadanej na 2010 r. podwyżki składki na ubezpieczenie zdrowotne, OECD opublikowało swój kolejny raport zdrowotny. Wśród 30 państw OECD niższe wydatki na opiekę zdrowotną niż Polska ma już nie tylko Meksyk, jak w latach poprzednich, ale także Turcja... Niewykluczone, że ta ostatnia dlatego, iż nie przesyła od 2 lat aktualnych danych. Wydatki na ochronę zdrowia w Polsce w 2007 r. wyniosły 6,4% PKB. I to łącznie, biorąc pod uwagę środki wydawane przez NFZ, jak i to, co dodatkowo przeznaczamy z własnej kieszeni na polisy i abonamenty, leki czy sprzęt ortopedyczny. To wzrost o 0,2 punkta procentowego w stosunku do poprzedniego roku. I daje nam to trzecią od końca lokatę w najnowszym raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD Health Data 2009. (...)


"Plan B" na Dolnym Śląsku
Ewa Krupczyńska

Mamy już opracowane kryteria przystępowania do programu "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia - Plan B". Przekształcenia spzozów w spółki kapitałowe ze 100% udziałem Samorządu Województwa Dolnośląskiego (SWD) będą przeprowadzane etapami. Najpierw zajmiemy się jednostkami, które mają duże zobowiązania i nadal generują straty. Będziemy analizować, czy zdołają działać jako spółki prawa handlowego. Nie wpychamy wszystkich szpitali do jednego worka; każdy będzie oceniał swoje szanse i zagrożenia związane z przekształceniami. I nie będą to plany wirtualne - zapewnia Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa dolnośląskiego ds. restrukturyzacji ochrony zdrowia. Pierwszy według zasad "Planu B" będzie przekształcany Szpital Psychiatryczny we Wrocławiu. (...)


Warto zapobiegać zdarzeniom niepożądanym
Marcin Mikos

Decyzja o wprowadzeniu rejestru zdarzeń niepożądanych okazała się trafna. Mimo głosów sceptycznych czy wręcz agresywnej krytyki, fakt funkcjonowania systemu dowodzi, że to, co wydawało się niemożliwe, jest możliwe - mówią organizatorzy jednego z pierwszych w Polsce zakładowych systemów raportowania zdarzeń niepożądanych ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Czteroletnie działania podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa pacjentów lubelski szpital zaprezentował na jubileuszowej konferencji "Jakość w ochronie zdrowia". Bezpieczeństwo pacjenta definiuje się często jako wolność pacjenta od niepotrzebnej, rzeczywistej lub potencjalnej szkody spowodowanej opieką zdrowotną. Jest ono szczególnie eksponowane jako podstawowe prawo użytkownika każdego systemu ochrony zdrowia. Jako priorytet międzynarodowej polityki zdrowotnej bezpieczeństwo pacjenta promuje m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, Komisja Europejska oraz Rada Europy. (...)


Bez podwyżki składki nie pociągniemy

Prezes NFZ wystąpi do ministra finansów i rządu o podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne o 0,25%. Miałaby ona obowiązywać od 2011 r. W bieżącym i w następnym roku dziury w swoim budżecie NFZ chce jeszcze załatać z rezerw. Dziura w budżecie publicznego płatnika od początku roku wynosi 618 mln zł w stosunku do planowanych przychodów. Ale jak przyznał szef Funduszu, Jacek Paszkiewicz, jeśli sprawdzą się prognozy resortu finansów dotyczące m. in. zahamowania podwyżek płac i wzrostu stopy bezrobocia, urośnie do 1,7 mld zł. - To szacunek pesymistyczny. Mamy jeszcze rezerwę ogólną i nadwyżkę w wyniku finansowym z roku poprzedniego - mówi Paszkiewicz. Zapewnia, że tegoroczne kontrakty są niezagrożone, ale mimo wcześniejszych zapowiedzi - podwyżki wyceny punktu nie będzie. Może być też problem z zapłaceniem za nadwykonania, choć akurat do tego szpitale powinny się już przyzwyczaić. (...)


Zielone światło dla onkologii
Maria Stępniak

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej kryzysu gospodarczego ani cięć inwestycyjnych nie widać. Wręcz przeciwnie. Pełną parą idą roboty przy jego rozbudowie. Już od lipca chorzy będą napromieniani w jednym z trzech nowo stawianych bunkrów do radioterapii. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest jednym z szesnastu pełnoprofilowych ośrodków onkologicznych w Polsce. Ma charakter ponadregionalny, leczy pacjentów z całej Polski, a także z Ukrainy i Białorusi. Jako jedyne w województwie lubelskim dysponuje bazą do leczenia radioterapeutycznego. Obecnie zabiegi te prowadzone są w czterech bunkrach. Na napromienianie chorzy muszą czekać kilka miesięcy, ponieważ liczba bunkrów i akceleratorów jest za mała w stosunku do potrzeb. Problemem ośrodka jest też mała powierzchnia, ale przewagą względem innych w Polsce - dostateczna i młoda kadra specjalistyczna. (...)


Jubileusz 400-lecia szpitalniczej posługi bonifratrów w Krakowie

Szpital z duszą
Halina Kleszcz

Złoty Medal Cracoviae Merenti dla Szpitala Zakonu Bonifratrów im. św. Jana Grandego odebrał dyrektor Marek Krobicki podczas nadzwyczajnej sesji Rady Krakowa, w obecności przedstawicieli wszystkich prowincji bonifraterskich z Europy. Konferencje naukowe historyków, koncerty - premierowe wydarzenia artystyczne, prezentacja albumu "Bonifratrzy. Z Andaluzji do Polski" znakomitego fotografika Adama Bujaka (zdjęcia z 11 polskich klasztorów W. Klag) to w telegraficznym skrócie jubileuszowy tydzień, który uświetnili obecnością Donatus Orkan, generał Zakonu Bonifratrów i Krzysztof Fronczak, prowincjał Prowincji Polskiej, kardynał Franciszek Macharski, wojewoda Jerzy Miller, prezydent Jacek Majchrowski, władze samorządowe Małopolski. (...)


Kontrola jakości to nie tylko ISO
Patrycja Gruca-Wójtowicz

Dobre zarządzanie zawsze jest w cenie. Teraz jednak, w okresie przejściowym, kiedy nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądał system ochrony zdrowia za rok i za kilka lat, bo model docelowy jest zarysowany jedynie mgliście, wartość efektywnego zarządzania trudno przecenić. Dobrze zarządzana placówka nawet w tak trudnych czasach ma większe szanse sprostać swoim zadaniom, przy zachowaniu jakości i świadczeń zdrowotnych. Nic dziwnego, że odpowiedzialni za organizację poszczególnych placówek coraz więcej uwagi poświęcają znormalizowanym systemom, koordynującym i integrującym różne elementy procesów dostarczania usług zdrowotnych. (...)


Magazynek, czyli "czystość" oddziałowego zaplecza
Józef Stępień

Brudownik, pomieszczenie gospodarcze, magazynek podręczny - to nazwy pomieszczeń od dawna wpisane w organizację zakładów opieki zdrowotnej. Nazwy i przeznaczenie niektórych z nich zostały doprecyzowane w treści rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Brudownik zatem to pomieszczenie służące do opróżniania, dezynfekowania, przechowywania kaczek i basenów lub niszczenia tego rodzaju pojemników jednorazowego użytku oraz składowania brudnej bielizny, a wyposażone w myjnię-dezynfektor oraz w wentylację mechaniczną wyciągową. (...)


PANOPTICUM

Unijne "urazówki"
Marek Wójtowicz

Wielka feta 30 czerwca na Zamku Królewskim z okazji 60-lecia tytułu, który właśnie trzymają Państwo w ręku, była tak udana, że mocno mnie zainteresowało, czy mam szansę dotrwać do osiemdziesięcio-, a może nawet stulecia "Służby Zdrowia". Wg PZH - średnia prognozowana długość życia "małych Polaków", urodzonych już po wejściu Polski do UE, to prawie 71 lat, a "małych Polek" - ponad 79 lat. Najdłużej żyć im się będzie w Małopolsce i na Podkarpaciu, a najkrócej w Łódzkiem. (...)


Jubileusz
Andrzej Sośnierz

Uczestniczyłem w uroczystościach związanych z 60-leciem istnienia "Służby Zdrowia". Tak długą tradycją funkcjonowania na rynku może się poszczycić niewiele polskich tytułów prasowych. To niewątpliwy sukces, że mimo trudności, które przez te wszystkie lata, siłą rzeczy, musiały występować, udało się kolejnym zespołom redakcyjnym pismo utrzymać. A były wszak i takie okresy, kiedy trudności wynikały nie tylko ze zdarzeń losowych, ale także z całkowicie świadomie podejmowanych prób zniszczenia tej niesfornej gazety. (...)


TYLKO FAKTY

Język swobodny
Marek Nowicki

Ostatnio trafiła do mnie ciekawa, a chwilami nawet bardzo śmieszna lista żargonowych zwrotów i określeń lekarskich. Czysty i soczysty żargon. Z pewnego lekarskiego forum. Największą inwencją wykazują się, jak zwykle, wozaki, czyli specjaliści medycyny ratunkowej, tworzący razem z ratownikami, pielęgniarzami i kierowcami bardzo barwne zespoły wyjazdowe. W przeciwieństwie do lekarzy rodzinnych, którzy uprawiają zwykłe chałupnictwo, czyli chodzą na wizyty domowe - wozaki mają robotę urozmaiconą. Można powiedzieć - bardziej stresującą. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Tylko wydoić
Janina Banachowska

Oba gruczoły sutkowe miała obrzękłe, zaczerwienione, twarde i bolesne. Jeszcze nie wybudował się ropień, jeszcze mogło się obyć bez cięcia. Zapisałam Duomox po 1000 mg, maść kamforową z lecznicy weterynaryjnej, taką, jaką stosuje się przy zapaleniu wymienia u krowy, jest znacznie skuteczniejsza od tej z apteki, kazałam smarować maścią i zdajać do ostatniej kropli mleka. Jest to zabieg bolesny, ale bez niego nie obejdzie się bez chirurgicznego noża. (...)


Ordery i odznaczenia
Andrzej Musiałowicz

Tylko w okresie ostatnich 6 miesięcy media informowały o kilku zakończonych, wieloletnich procesach zarządzających. Kilka lat wcześniej (może zbyt wcześnie) podjęli się oni nowatorskich, w polskich warunkach, rozwiązań: komercjalizacji, prywatyzacji, outsourcingu, zmian organizacyjnych itp. We wszystkich sprawach oskarżeni zostali uniewinnieni, niestety, dopiero po 8, 5 czy 3 latach procesu. Te lata, wyjęte najczęściej z życia zawodowego i opłacone stresem osobistym i traumą rodziny i przyjaciół, to polski order zasługi w opiece zdrowotnej. (...)


OKIEM DYREKTORA

Niewolnictwo czy feudalizm?
Janusz Atłachowicz

Młody lekarz, ze szpitala powiatowego, posiadający już specjalizację z interny, uzyskuje możliwość zdobycia dodatkowej specjalizacji z endokrynologii. O braku lekarzy tej specjalności czy kolejkach pacjentów oczekujących na wizytę do tego specjalisty, zwłaszcza w tzw. Polsce powiatowej, raczej nie muszę pisać. Warunek uzyskania tej specjalizacji jest jeden: konieczność fizycznego przebywania i pracy lekarza w klinice pana profesora przez co najmniej 2,5 roku. Wychodzi zatem na to, że przez 30 miesięcy klinika będzie miała darmowego lekarza. (...)


Terapia substytucyjna w leczeniu uzależnienia od opioidów - cenne wskazówki z Zachodu

Na temat leczenia uzależnień i zalet terapii substytucyjnej z prof. Marcinem Wojnarem, z Katedry i Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawia Marcin Wełnicki. (...)


RAPORT

Łuszczyca
Paweł Traczewski, Halina Pilonis

Leki biologiczne pozwalają na szybką poprawę i długotrwałe remisje łuszczycy, są bezpieczniejsze niż inne preparaty systemowe, dają nadzieję na rewolucyjną poprawę jakości leczenia pacjentów ze średnio ciężką i ciężką łuszczycą. W rekomendacjach Amerykańskiego Towarzystwa Dermatologicznego właśnie tej grupie leków poświęca się najwięcej uwagi. Niestety, prowadzenie terapii biologicznej napotyka w Polsce finansowe i proceduralne przeszkody. - W innych krajach Unii Europejskiej chorzy na łuszczycę leczeni są nowymi lekami biologicznymi. (...)


Ostry ból w jamie brzusznej - najczęstsze przyczyny internistyczne, zasady postępowania
Agnieszka Muszyńska, Andrzej Steciwko

Ostry, kolkowy ból w jamie brzusznej to sytuacja, z którą lekarz rodzinny spotyka się praktycznie na co dzień. Ze względu na nasilenie dolegliwości bólowych każdy pacjent wymaga pilnej i skutecznej interwencji lekarskiej, która szybko przyniesie mu ulgę. W trakcie występowania dolegliwości najważniejsze jest leczenie objawowe, a po ich ustąpieniu należy rozpocząć wnikliwy proces diagnostyczny oraz, jeśli jest to możliwe, leczenie przyczynowe. Niezbędne jest pilne wykluczenie stanu ostrego, wymagającego interwencji chirurgicznej, gdyż ostry ból w obrębie jamy brzusznej jest objawem niespecyficznym, a u jego podłoża może leżeć wiele przyczyn, bezpośrednio zagrażających życiu (np. zapalenie wyrostka robaczkowego, pęknięty lub rozwarstwiający tętniak aorty brzusznej, uwięźnięta przepuklina brzuszna, perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy, pęknięcie ciąży pozamacicznej itp). (...)


Rola witaminy K po przedawkowaniu warfaryny
Marcin Wełnicki

Stosowanie małych dawek witaminy K w przypadku przedawkowania doustnych leków przeciwkrzepliwych nie zmniejsza liczby powikłań krwotocznych. To dosyć zaskakujący wniosek z wieloośrodkowego badania, obejmującego ponad 700 chorych leczonych warfaryną. Trzymiesięczną obserwacją objęto pacjentów z 14 ośrodków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i we Włoszech, u których wartość międzynarodowego współczynnika znormalizowanego (INR) wynosiła 4,5-10,0. U wszystkich badanych wstrzymano stosowanie antykoagulantu do czasu normalizacji wartości INR. Ponadto pacjentów losowo (podwójna ślepa próba) podzielono na dwie grupy, z których pierwsza otrzymywała witaminę K w dawce 1,5 mg, druga natomiast placebo. W chwili randomizacji u żadnego z badanych nie obserwowano aktywnego krwawienia. (...)


Nadmiar żelaza a rozwój choroby Parkinsona
Martyna Tomczyk

Grupa naukowców z Państwowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji (Inserm) zainicjowała badania mające na celu dokładną obserwację mózgu osób zmarłych z powodu choroby Parkinsona. Badania wykazały, że w zwyrodniałych neuronach kumuluje się bardzo duża ilość żelaza. Pomimo że żelazo odgrywa ważną rolę w organizmie (zapewnia prawidłowy rozwój), to nadmiar tego pierwiastka jest bardzo szkodliwy. Wysoki poziom żelaza powoduje stres oksydacyjny, który niszcząc progresywnie lipidy i proteiny prowadzi do śmierci komórkowej. Z powyższych rozważań wynika zatem, że nadmiar żelaza może powodować zwyrodnienie neuronów z mózgowych ośrodków dopaminergicznych, i tym samym przyczyniać się do rozwoju choroby Parkinsona. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Maria Pokorska-Lis

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


O szczepieniach przeciw HPV bez emocji
Renata Furman

Od blisko roku nie ma tygodnia, by w mediach, czy szerzej - przestrzeni publicznej nie pojawiła się w różnych kontekstach tematyka zakażeń wywoływanych wirusem HPV. Dyskusja koncentruje się nie tylko na profilaktyce wtórnej, ale przede wszystkim zapobieganiu poprzez szczepienia zakażeniom wirusem HPV. Niestety, często nabiera charakteru bardzo emocjonalnego. Argumenty szczególnie "gorące" padają po publikacjach podających w wątpliwość bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV. Redakcja "SZ" postanowiła porozmawiać na ten temat merytorycznie i bez emocji. Przy naszym stole zasiedli: Przemysław Biliński, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych, prof. Jerzy Stelmachów, kierownik Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej II Wydziału Lekarskiego w Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, prof. Mariusz Bidziński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, prof. Tomasz Hermanowski, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, prof. Sławomir Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV oraz dr Paweł Grzesiowski, członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. (...)


Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii a prawa i wolności obywatelskie, Warszawa, 24 czerwca 2009 r.

Narkotykowy paragraf 22
Marcin Wełnicki

Polska wyróżnia się na tle innych krajów Europy wyjątkowo restrykcyjnym prawem antynarkotykowym. Obowiązująca do 2000 r. ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii miała dostarczyć policji, prokuraturze i sądom narzędzi do skutecznej walki z dystrybucją narkotyków. Budzący od początku wiele kontrowersji art. 62 ust. 1 stanowi podstawę do wszczęcia postępowania karnego w stosunku do osoby, która wbrew przepisom prawa - posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe. Penalizacji, gdy tworzono takie prawo, miała towarzyszyć rozbudowana alternatywa terapeutyczna dla osób uzależnionych, w praktyce jednak egzekucja prawa koncentruje się na represjach wobec osób chorych. Kilka dni przed obchodami 22. Międzynarodowego Dnia Solidarności z Uzależnionymi od Narkotyków, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Open Society Institute, omawiano propozycje zmian obowiązującej ustawy. (...)


Trzecie Międzynarodowe Forum na temat Innowacyjności i Dostępności Leków

Innowacje w ochronie zdrowia
Halina Pilonis, Marcin Wełnicki

W Trzecim Międzynarodowym Forum na temat Innowacyjności i Dostępności Leków uczestniczyli polscy i zagraniczni politycy zdrowotni, przedstawiciele międzynarodowych koncernów farmaceutycznych, ekonomiści i finansiści, reprezentanci organizacji pozarządowych. Debatowali o szansach implementacyjnych innowacji medycznych w dobie kryzysu ekonomicznego i możliwej wskutek tego ewolucji systemów ochrony zdrowia w Europie. - Nie sposób rozwiązywać problemy makroekonomiczne i dotyczące polityki zdrowotnej odrębnie; te dwie sfery są ściśle ze sobą związane - podkreślał Kenneth C. Frazier, wiceprezes Merck & Co., Inc. Zdaniem Fraziera, dziś powinniśmy inwestować przede wszystkim w badania i pracę naukowców, by umożliwiać społeczeństwom jak najszerszy dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny. (...)


VIII Międzynarodowy Kongres Raka Żołądka, Kraków, 10-13 czerwca 2009

Nadzieja w naukach podstawowych
Halina Kleszcz

Gastroenterolodzy, biolodzy molekularni, genetycy, patomorfolodzy, eksperci z całego świata (najliczniejsi z Japonii, Korei, Ameryki Płd. i USA) obradowali w Krakowie nad nowym konsensem diagnostyki i leczenia raka żołądka. Poprzez głosowanie uzyskano aprobatę dla rekomendowanych kierunków walki z chorobą o najwyższej po raku płuca śmiertelności. Międzynarodowe Towarzystwo Raka Żołądka (IGCA), powołane w 1995 r. w Japonii, co 2 lata organizuje zjazdy naukowe (dotąd odbyły się w Kioto, Monachium, Seulu, Nowym Jorku, Rzymie, Jokohamie, San Paulo). Po co zwoływać kongresy, skoro internet zapewnia szybki dostęp do najświeższych osiągnięć nauki? No, ale ich prezentacja odbywa się zwykle z rocznym opóźnieniem. (...)


Partnerstwo dla transplantologii
Halina Kleszcz

Zarządy małopolskich szpitali podpiszą z wojewodą, samorządem lekarskim i Polską Unią Medycyny Transplantacyjnej list intencyjny dotyczący zintensyfikowania starań o lepszy klimat dla transplantologii wśród samych lekarzy i dyrektorów szpitali w regionie. Inicjatywa jest pionierska na skalę kraju. Mimo kampanii "Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one są potrzebne wyłącznie tu, na ziemi!", pomimo propagowania oświadczeń woli - w Małopolsce pobiera się i przeszczepia najmniej narządów w Polsce. Czy mieszkańcy Małopolski wykazują najwyższy odsetek postaw niechętnych przeszczepom? Nie warto na ten temat spekulować, pora przystąpić do działań - to konkluzja czerwcowej konferencji w Uniwersytecie Jagiellońskim zwołanej przez CMUJ, OIL i Krajową Radę Transplantacyjną. (...)


XIV Forum Ratownictwa, Inowrocław 2009
Konrad Pszczołowski

Ogólnopolskie Forum Ratownictwa to konferencja naukowa, co roku poświęcona innemu tematowi, ściśle związanemu z szeroko pojętym ratownictwem. W tym roku przedmiotem obrad było bezpieczeństwo dzieci w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego (profilaktyka, ratownictwo, pomoc psychologiczna). Forum z założenia jest spotkaniem przedstawicieli środowisk, zajmujących się udzielaniem pomocy osobom we wszelkich stanach zagrożenia życia i zdrowia. Bierze w nim udział ok. 300 uczestników, reprezentujących różnorodne struktury ratownicze: naukowców i praktyków. Są lekarze, nauczyciele ratownictwa, ratownicy medyczni, pielęgniarki, strażacy, policjanci, pracownicy wydziałów zarządzania kryzysowego. Coroczne spotkania znakomicie przyczyniają się do rozwoju współpracy wszystkich służb ratowniczych. Pozwalają na wymianę doświadczeń, przedstawienie najnowszych osiągnięć w ratownictwie, wypracowanie wspólnych poglądów i zaplanowanie dalszych działań. (...)


III Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Wrocław, 17-20 czerwca 2009

Dziś i jutro medycyny ratunkowej

Kongres, w którym uczestniczyło 600 osób, w tym ok. 100 gości zagranicznych reprezentujących wiodące ośrodki medycyny ratunkowej z całego świata, stworzył okazję do wymiany poglądów nad stanem dzisiejszym oraz przyszłością polskiej, europejskiej i światowej medycyny ratunkowej. W organizacji kongresu Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej wsparły: Europejskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej, Europejska Federacja Medycyny Ratunkowej, Amerykańska Akademia Medycyny Ratunkowej i Międzynarodowa Federacja Medycyny Ratunkowej. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot