„Służba Zdrowia” nr 51-58 z 5 lipca 2010 r.


archiwum 2010
Lot nad himalajskim gniazdem
Krzysztof Boczek

8 kwietnia 2009 r. na stokach Dhaulagiri, himalajskiego ośmiotysięcznika, panowała dobra pogoda. Piotr Morawski - jeden z najbardziej utalentowanych alpinistów młodego pokolenia - schodził w towarzystwie dwójki innych osób do obozu I. Na wysokości 5760 m n.p.m. zarwał się pod nim śnieg. Wpadł do szczeliny i zaklinował się na głębokości 20 m. - Żył, utrzymywał kontakt z dwójką pozostałych alpinistów - wspomina te chwile Roman Mazik, chirurg, który był wówczas lekarzem wyprawy, bliski kolega Morawskiego. Gdy dostał przez radio informację o Piotrze, miał 3 godziny drogi pod górę do miejsca wypadku. W szczelinie było z minus 20°C, Piotr był lekko ubrany, więc szybko się wychładzał. Czasu było mało. Mazik wspinał się jak szalony, ale na prawie 6 tys. metrów szybko oznacza ślamazarnie. Trzy kroki i odpoczynek, by złapać szczątkowe ilości tlenu. - Myślałem, że w tym pośpiechu umrę. Trudno było o większy dramat dla mnie - wspomina. Gdy dotarł na miejsce, Morawski dawał jeszcze znaki życia. Ale kiedy go wyciągnęli ze szczeliny - już nie. Był mocno wychłodzony. - Miałem nadzieję, że w takiej sytuacji mózg tak szybko nie umiera. Reanimowałem go długo, bardzo długo, nie chciałem się poddać - opowiada Mazik. W końcu jednak musiał. (...)


Niedoszli specjaliści nie mają gdzie się poskarżyć
Żaneta Semprich

Niezaliczenie przez Państwową Komisję Egzaminacyjną egzaminu na określoną specjalizację nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Nie można też zaskarżyć pisemnej interpretacji dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, dotyczącej uznania szkolenia jako wystarczającego w procesie specjalizacji.Decyzje te nie mogą być kwestionowane przed żadnym innym sądem. Dlaczego? Gdyż nie są one tzw. decyzjami administracyjnymi. Takie wnioski płyną z dwóch postanowień wydanych niedawno w dwóch różnych sprawach przez sądy administracyjne: wojewódzki w Warszawie (WSA) i naczelny (NSA). (...)


Fakt medialny i mało medialny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
Żaneta Semprich

W pierwszej połowie czerwca głośno było o przegłosowaniu na forum Rady Ministrów Unii Europejskiej minister Ewy Kopacz, blokującej dyrektywę o transgranicznej opiece zdrowotnej. Wiadomość zaowocowała falą hurraoptymistycznych publikacji prasowych. W efekcie wielu naszych rodaków cieszyło się rzekomą możliwością rychłego i swobodnego leczenia w innych państwach Unii. Oczywiście, mylili się. (...)


Pozdrowienia z Ostrołęki (cz. 3)
Helena Kowalik

Zapadł wyrok w sprawie lekarzy: Urszuli Ludwikowskiej i Andrzeja Szaniawskiego, biegłych sądowych ze szpitala w Tworkach, oskarżonych m.in. o napisanie za łapówki nieprawdziwej opinii psychiatrycznej. Pisaliśmy o tej bulwersującej sprawie (w numerze "SZ" z 7 czerwca br.), jeszcze przed ogłoszeniem orzeczenia Sądu Rejonowego w Pruszkowie. Zarówno była ordynator dr Ludwikowska, jak i pracujący z nią dr Szaniawski zostali całkowicie uniewinnieni od głównego zarzutu - wydania fałszywej opinii o stanie psychicznym Stanisława G., skazanego na karę kilkuletniego więzienia. (...)


Psychiatra w todze - opinie psychiatryczne biegłych sądowych coraz częściej pisane są na kolanie

Rozmawiają: Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, orzekająca w sprawach karnych, oraz Krzysztof Gierowski, psycholog, prawnik i prof. n. med. w Katedrze Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych. (...)

 


Sprzedawca nadziei
Helena Kowalik

Siedem lat więzienia - taki wyrok zapadł w sprawie hochsztaplera Zygmunta B., o którym pisaliśmy w ubiegłym roku w artykule "Żerował na nazwisku legendarnego barda". Musi on również zwrócić niektórym poszkodowanym (jeśli o to wystąpili do sądu) wyłudzone pieniądze wraz z odsetkami. Ich lista jest długa, zawiera kilkadziesiąt nazwisk. Sumy - od kilkunastu tysięcy złotych do kilkuset. - Mamy do czynienia z oszustwem - uzasadnił surowy wyrok sędzia Piotr Schab. - Oskarżony reklamował wytwarzane przez siebie preparaty, antyrę i derax, jako rewelacyjną metodę na skuteczne leczenie raka, sprawdzoną na wielu osobach. Ale nie potrafił przedstawić choćby jednej, którą wyleczył. Oszukiwał dla pieniędzy, i to dużych. Jedyną właściwie okolicznością łagodzącą jest wiek oskarżonego. (...)


Dwie prywatyzacje?
Aleksandra Gielewska

Najnowszy "okrągły stół" mógłby doprowadzić do wypracowania konceptu sensownych zmian w ochronie zdrowia, akceptowanego przez główne siły polityczne w Polsce. Pod warunkiem, że deklaracje przedwyborcze partyjnych liderów nie są tylko grą pozorów. Ale natura ciągnie wilka do lasu, a polityków - do bezpardonowej walki o zwycięstwo ich ugrupowania w wyborach. Może się więc okazać, że kompromis "ponad podziałami", który byłby sukcesem inicjatywy Grzegorza Napieralskiego, jest nie do zawarcia.


I co dalej z tą Polską?
Małgorzata Solecka

Zaczęły się wakacje, ale do letniego wypoczynku jeszcze daleko, daleko. Łatwiej by mi było stać się Cyganką i wróżyć z ręki przyszłość Czytelnikom "Służby Zdrowia" (szczęście widzę, pomyślność wszelką, brunet w czerwonym kabriolecie nadjeżdża, śliczna pani da 2 złote dla małego na mleko) niż przewidzieć wynik II tury wyborów prezydenckich. A trzeba, gazeta idzie do drukarni przed 4 lipca, nie ma zmiłuj. Nie tylko trzeba napisać, kto wygra (dobrze byłoby się nie pomylić), ale też odpowiedzieć na pytanie podstawowe: co z tą Polską, która jest przecież najważniejsza. (...)


Wybór między wyborami
Elżbieta Cichocka

Sąd wydał prawomocny wyrok: Bronisław Komorowski nie chce prywatyzować służby zdrowia. Przegrany sztab wyborczy PiS przekonuje, że ta przegrana to jednak ich wygrana, bo dwie rozprawy sądowe pozwoliły wreszcie na artykulację zamierzeń PO w sprawie szpitali - prywatyzacja nie jest celem działania tej partii. (...)


PANOPTICUM

Zarządzanie ryzykiem
Marek Wójtowicz

Kontrola zarządcza, którą opisałem w poprzedniej "SZ", wymaga znajomości zarządzania ryzykiem. Ryzyko to kombinacja dwóch elementów: prawdopodobieństwa zaistnienia jakiegoś zjawiska oraz wystąpienia jego skutków, niekorzystnych dla osiągnięcia zaplanowanych celów. Algorytm postępowania z ryzykiem opisany został w 2004 r. w standardzie AS/NZS 4360: 2004, a nie tak dawno, bo 13 listopada 2009 r., został przez Międzynarodową Organizację Standaryzacji (ISO) ujęty w nowej rodzinie standardów: AS/NZS ISO 31000:2009. (...)


Stół bez kantów
Andrzej Sośnierz

Piszę te słowa, gdy trwają obrady "okrągłego stołu" kandydatów na urząd Prezydenta RP. Po inicjującym je spotkaniu 3 kandydatów na ten urząd, w którym w imieniu PO wzięła udział minister zdrowia Ewa Kopacz, dalsze prowadzenie obrad zostało przesunięte do zespołów eksperckich. Mam zaszczyt w nich uczestniczyć jako jeden z ekspertów PiS. Obrady "okrągłego stołu" mam więc okazję nie tylko obserwować, ale w części jestem odpowiedzialny za ich przebieg i rezultat. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Żabie po uszy
Janina Banachowska

Przyjechano po mnie, bo - jak mi powiedziano - pod wodą w naszym potoku leży chłop i nie wiadomo, czy żyje. Potok, zazwyczaj sięgający żabie po uszy, teraz, po długotrwałych deszczach, zrobił się miejscami nawet głęboki i zaistniała obawa, że przy silnej woli - ktoś mógłby się tam utopić. No, ale musiałby bardzo chcieć. Chłopak, który po mnie przyjechał toyotą, nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego nikt tego topielca - nie-topielca z wody dotąd nie wyciągnął. - Nie doł sie i tyle - odpowiadał, co zaciekawiało mnie coraz bardziej. (...)


Gdański eksperyment ze wsparciem dla szpitali
Beata Majewska

Były błyski fleszy, ściskanie dłoni i przemówienia przed kamerami - jak to w historycznej chwili. Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku umowę pożyczki, która jest formą pomocy na ratowanie szpitala. To pierwsza tego typu pomoc przyznana przez ARP na rzecz podmiotu działającego w sektorze ochrony zdrowia. Szpital, zgodnie z umową podpisaną kilka tygodni temu, otrzyma 40 mln zł. Pożyczka wpłynie na konto po ustanowieniu wynegocjowanych wcześniej zabezpieczeń na rzecz ARP. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na bieżącą działalność w zakresie świadczenia publicznej opieki zdrowotnej oraz spłatę zobowiązań wobec dostawców. Pomoc została udzielona pod warunkiem opracowania i wdrożenia przez szpital planu naprawczego, który ma być gotowy w ciągu 4 miesięcy. (...)


Złoto dla zuchwałych, i nie tylko
Beata Majewska

Inwestycje w złoto jeszcze kilka lat temu uchodziły za przejaw skrajnego konserwatyzmu. Teraz wręcz przeciwnie - stają się częścią nowego stylu życia. Na złocie ciągle można sporo zarobić, a inwestycje są dostępne bez wychodzenia z domu. Jak? Oczywiście - przez internet. - Złoto nie jest już tylko bezpieczną lokatą kapitału dla ludzi starszych, którzy nie umieją się odnaleźć w nowoczesnym świecie finansów - mówi Bogusław Dąbrowski, ekspert współpracujący z firmą doradczą Hay Group, który, zafascynowany renesansem inwestycji w złoto, zaangażował się ostatnio w analizę tego segmentu rynku. W ten kruszec - podkreśla - lokują coraz częściej swoje środki młodzi, dobrze zarabiający przedstawiciele wolnych zawodów, którzy szukają alternatywnych sposobów pomnażania kapitału. (...)


Włoski podatek dla polskich producentów leków
Beata Majewska

Resort zdrowia chce obłożyć producentów leków nowym, 3-proc. podatkiem na finansowanie dodatkowych, niezależnych od przemysłu badań klinicznych. Budzi to protesty, zwłaszcza krajowych wytwórców. Niezależne badania miałyby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i gwarantowałyby większą przejrzystość. MZ proponowało dotąd 2 sposoby finansowania takich badań. Pierwszy to wprowadzenie podatku obrotowego od rocznych przychodów ze sprzedaży leków refundowanych, osiąganych przez producentów. Druga opcja to 3-proc. podatek od wydatków marketingowych, ponoszonych przez firmy produkujące farmaceutyki. I to ona znalazła się w projekcie nowej ustawy refundacyjnej. (...)


Oceny WWWażne, czy nieważne?
Bernadeta Waszkielewicz

Jak grzyby po deszczu rodzą się portale pozwalające pacjentom wymieniać informacje o lekarzach i oceniać ich pracę. I choć środowisko nie jest zadowolone z ich istnienia, wszystko wskazuje, że to przyszłościowy i dochodowy e-biznes. Moda na ocenianie lekarzy zaczęła się raptem dwa i pół roku temu, a dziś istnieje już 13 portali, których głównym celem jest prowadzenie swoistej giełdy lekarzy lub umożliwiających ocenianie medyków. I cały czas powstają nowe. (...)


Do Polski po zdrowie i urodę
Jan Osiecki

Ponad 300 tysięcy turystów przyjedzie w tym roku do Polski, żeby skorzystać z usług prywatnych szpitali, klinik i gabinetów lekarskich. Na świadczenia medyczne cudzoziemcy wydadzą u nas co najmniej miliard złotych. Według ekspertów z Grail Research, światowy rynek turystyki medycznej już wkrótce osiągnie wartość 100 mld dolarów. Polsce daleko do światowych potęg w tej dziedzinie gospodarki, takich jak Tajlandia, Indie czy Brazylia albo Meksyk. Jednak dla Europejczyków, którzy wolą się leczyć na kontynencie, jesteśmy jednym z atrakcyjniejszych krajów w regionie. Ale konkurują z nami Węgrzy i Czesi. (...)


Szpitale e-zacofane
Robert Karaszewski, Kamila Skrzypczyńska

W mediach coraz głośniej o planach związanych z utworzeniem "elektronicznej administracji", która ma umożliwić Kowalskiemu załatwienie podstawowych w sieci spraw administracyjnych. W ramach VII osi priorytetowej oraz kształtowania idei społeczeństwa informacyjnego podjęto też decyzję o budowie elektronicznych platform służących realizacji usług publicznych, takich jak m.in. zabezpieczenie społeczne, podatki, zamówienia publiczne, rejestry sądowe, ochrona zdrowia. (...)


Krok ku nadziei, czyli medycyna spersonalizowana
Marek Derkacz

Dlaczego ból głowy u części osób ustępuje po paracetamolu lub aspirynie, a u innych znika dopiero po tabletce pyralginy? Relanium na ogół skutecznie "wycisza", są jednak pacjenci, którzy po jego zażyciu stają się nadmiernie pobudzeni. Z kolei działający przeciwbólowo tramadol u niektórych osób może wywoływać ból głowy. Statyny z kolei redukują poziom cholesterolu, jednakże niektórzy pacjenci są oporni na ich hipolipemizujące działanie. Od kilku lat coraz więcej mówi się również o oporności na leki przeciwpłytkowe. (...)


Gdzie będziemy się leczyć za trzydzieści lat?
Maciej Biardzki

Na tak postawione pytanie wiele osób powie o luce pokoleniowej wśród lekarzy, braku młodych specjalistów, migracji zarobkowej, zamkniętych liceach pielęgniarskich itp. Oczywiście, wszystko to prawda, ale o tym napisano już bardzo, bardzo wiele. Sensem pytania nie jest, kto będzie leczył ludzi za 30 lat, ale kto i gdzie będzie leczył akurat nas, kiedy będziemy mieli 30 lat więcej. Krótko mówiąc - nas, pacjentów w podeszłym wieku. (...)


Z DROGI...

Lunapark
Andrzej Musiałowicz

Z czym się kojarzy okrąg? W wojsku wiadomo, ale na ogół - z kółkiem graniastym, diabelskim kołem lub karuzelą. Dla ludzi w bieli najczęstszym skojarzeniem jest "okrągły stół". Szykuje nam się właśnie sto czterdzieste wydanie. Każdy zdrowo myślący człowiek, tym bardziej związany zawodowo z opieką zdrowotną, jest świadom ogromu problemów do rozwiązania, trudnych i konfliktowych kwestii, społecznych i politycznych uwarunkowań. Morze atramentu wypisano już na papierze z niejednej ściętej puszczy, a wciąż drepczemy w miejscu. (...)


OKIEM PREZESA

Wybory
Janusz Atłachowicz

Kto przypuszczał, że wyścig do fotela prezydenta spowoduje, że pojawi się szansa na porozumienie ponad podziałami w sprawach ochrony zdrowia? Tylko, czy to nie jest kolejna gra wyborcza? Pamiętamy białe marsze, strajki pielęgniarek. W ich wyniku politycy zafundowali nam doraźne rozwiązanie w postaci "ustawy 203". Ze skutkami tej wspaniałomyślności polityków, którzy uspokoili swoje sumienia gasząc kolejny pożar w systemie, niektóre zakłady borykają się do dzisiaj. (...)


Uniwersytet dopasowuje się do rynku
Ewa Stępień

Na nadchodzący rok akademicki Lubelski Uniwersytet Medyczny proponuje ofertę edukacyjną odpowiadającą na potrzeby gospodarki. LUM ma zamiar kontynuować projekt "Uniwersytet Nowoczesny - Współpraca", który został opracowany i jest prowadzony z udziałem przedstawicieli biznesu. Odpowiadać na potrzeby gospodarki - tak sformułowano cel projektu, czyli zgodnie zarówno ze strategią lubelskiej uczelni, jak i Strategią Lizbońską. Cel ten będzie realizowany drogą osiągnięcia 5 celów szczegółowych w 5 obszarach działań. - Popatrzyliśmy na rzeczywiste oczekiwania rynku, zrobiliśmy spotkanie z jednostkami uniwersytetu, które przygotowały propozycje działań, przeanalizowaliśmy oczekiwania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego będącego organizatorem konkursu - o narodzinach projektu mówi Monika Jarczyk-Ejebugha, koordynator projektu. (...)


Nasz drogi pacjent - za nieco więcej niż 8 zł miesięcznie

Z dr. Tomaszem Zielińskim, lekarzem rodzinnym, właścicielem NZOZ-u i wiceprzewodniczącym Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej (OL PTMR) oraz wiceprezesem Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców (LZLR-P), o problemach związanych z finansowaniem przez NFZ porad diabetologicznych i kardiologicznych rozmawia Marek Derkacz. (...)


Podejrzeć, podglądnąć, zobaczyć
Paweł Słupski

Ludzie podglądali się od zawsze. Jednak obecnie, za sprawą nowoczesnych technologii, podglądanie przybrało ogromne rozmiary. Dlaczego tak to lubimy? Czy każdy ma naturę podglądacza? Dawniej wystarczyła dziurka od klucza, uchylone drzwi czy okno z dobrym widokiem. Obecnie mamy internet, telewizję i kamery, a nawet kamerki. Praktycznie - wszędzie. Nic dziwnego, że podglądanie stało się tak naprawdę masowym podglądactwem. Bo czy jest jeszcze jakaś dziedzina naszego życia, która byłaby schowana przed szeroką publicznością? Media tradycyjne i internetowe do reszty opanowały sztukę podglądania gwiazd i celebrytów. (...)


Zatrucia pokarmowe

Z prof. Mieczysławą Czerwionką-Szaflarską, kierownikiem Katedry i Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawia Marcin Wełnicki. (...)

 


Niewydolność serca - wyzwanie medycyny XXI wieku
Marcin Wełnicki

Osiągnięcia medycyny przełomu XX i XXI wieku cechuje pewien paradoks - często sukcesem nie jest znalezienie lekarstwa na śmiertelną chorobę, ale... uczynienie jej procesem przewlekłym. Takich przykładów można znaleźć dziesiątki, w wielu dziedzinach medycyny, w tym przede wszystkim w onkologii, ale również w kardiologii. Wraz z przełomem, jakim okazało się inwazyjne leczenie ostrych zespołów wieńcowych, istotnie zmalała śmiertelność związana z zawałem mięśnia sercowego. Wzrasta natomiast liczba pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca (NS). (...)


Po raz pierwszy w Polsce - nowe ręce dla komandosa
Ewa Krupczyńska

Na początku czerwca chirurdzy ze Szpitala Powiatowego im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy przeszczepili 30-letniemu byłemu komandosowi z jednostki GROM dwie ręce. Stracił je 3 lata temu. Dawcą była kobieta w średnim wieku, która zmarła w jednym z wrocławskich szpitali. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce, na świecie wykonano ich kilkanaście (pierwszy wykonał 10 lat temu w Lyonie prof. Jean-Mare Dubernard). Do jednoczesnej transplantacji obu kończyn zespół z Trzebnicy przygotowywał się kilka lat. W wielu krajach ze względów etycznych (pacjent po przeszczepie musi przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepu, a jednocześnie obniżają odporność) dopuszczano do przeszczepu tylko wówczas, gdy pacjent nie miał obu rąk i gdy zabieg zdecydowanie wiązał się z podniesieniem komfortu życia. Z czasem uznano, że do pojedynczych przeszczepów kończyn górnych też istnieją wskazania, głównie wówczas, gdy pacjent odczuwa silny dyskomfort psychiczny (ma poczucie braku kompletności swojego ciała i z tego powodu cierpi).Tym bardziej że okazało się, że w przypadku przeszczepu rąk immunosupresja nie jest większa niż przy przeszczepie nerek, a zdecydowanie mniejsza niż przy przeszczepie serca. (...)


Łęczyński sposób na groźny zespół Lyella
Ewa Stępień

We Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej udało się uratować już 4 pacjentów z niezwykle rzadkim, ale bardzo groźnym zespołem Lyella, czyli toksyczną nekrolizą naskórka w wyniku reakcji na leki przeciwzapalne. Chorobę, polegającą na oddzielaniu się naskórka od skóry właściwej i nabłonka od narządów wewnętrznych, lekarze powstrzymali dzięki zastosowaniu zmodyfikowanej metody leczenia, której podstawą są zabiegi plazmaferezy. Chociaż zespół Lyella zdarza się raz na 1-2 mln osób, dla lekarzy z Łęcznej był to już 4. przypadek w tym roku. Wszyscy pacjenci odzyskali zdrowie. Jest to ogromny sukces tamtejszego zespołu lekarskiego, gdyż śmiertelność w tej chorobie wynosi 40-60%. (...)


Eteksylan dabigatranu w zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym
Tomasz Kobosz

Podczas 15. dorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego (European Hematology Association, EHA), odbywającego się w czerwcu w Barcelonie, ogłoszono wyniki badania RE-NOVATE II, z których wynika, że eteksylan dabigatranu 220 mg podawany raz na dobę jest równie skuteczny i bezpieczny jak enoksaparyna 40 mg w zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej po zabiegu całkowitej alloplastyki stawu biodrowego. Wyniki wskazują również, że eteksylan dabigatranu spowodował znamienne zmniejszenie ryzyka wystąpienia złożonego punktu końcowego, na który składają się poważne przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz wywołany przez nią zgon. (...)


Postęp w leczeniu raka nerki

Rak nerkowokomórkowy (RCC) to najczęściej spotykany typ raka nerki u dorosłych. W 2006 r. w krajach Unii Europejskiej odnotowano ok. 63 300 nowych przypadków tego nowotworu, a 26 400 osób zmarło. Szczytowa zapadalność przypada na wiek 60-70 lat, przy czym u mężczyzn prawdopodobieństwo zachorowania jest około 1,5 razy wyższe niż u kobiet. Czynnikami ryzyka raka RCC są podeszły wiek, płeć męska, palenie, otyłość, a także niektóre zespoły genetyczne. (...)


Nowatorska polska Salmonella
Mariusz Kielar

Opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim nowatorska terapia przeciwnowotworowa otrzymała 23 czerwca 2010 r. tytuł Polskiego Produktu Przyszłości. Technologia dotyczy leczenia nowotworów litych u ludzi i zwierząt przy użyciu modyfikowanego genetycznie szczepu bakterii Salmonella, które są w stanie wniknąć do komórek nowotworowych i wywołać ich śmierć na drodze apoptozy. Zmodyfikowane bakterie lokalizują się w tkance nowotworowej, następnie wnikają do wnętrza komórek, gdzie uruchamiają proces ich samozniszczenia prowadzący do pobudzenia komórek układu odporności. Nowa technologia może stanowić opcję terapeutyczną dla pacjentów cierpiących na nowotwory lite, przede wszystkim jelita grubego, płuc, piersi i żołądka, a prawdopodobnie także inne choroby nowotworowe (m.in. czerniaka złośliwego). (...)


Przymiarki do Muzeum Medycyny w Warszawie
Tomasz Kobosz

Stowarzyszenie Muzeum Medycyny w Warszawie zostało powołane do życia w czerwcu br. z inicjatywy młodych lekarzy i osób związanych ze służbą zdrowia. Podstawowym celem statutowym Stowarzyszenia jest doprowadzenie do stworzenia w stolicy Muzeum Medycyny. Bazą będą zbiory specjalne Głównej Biblioteki Lekarskiej. Gdy już taka placówka powstanie, Stowarzyszenie będzie ją wspierało merytorycznie i organizacyjnie. Jesteśmy grupą młodych ludzi, lekarzy, historyków i osób związanych z medycyną - mówi lek. Krzysztof Królikowski, prezes Stowarzyszenia Muzeum Medycyny w Warszawie. - Chcemy, by w końcu zbiory specjalne Głównej Biblioteki Lekarskiej ujrzały światło dzienne i zostały zaprezentowane szerszej publiczności. Chcemy przekonać do naszego pomysłu Urząd Miasta, urzędników Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Zdrowia i wszystkich warszawiaków, ponieważ polscy lekarze mają bogatą historię, o której nie wolno zapominać. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Maria Pokorska-Lis

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Konferencje programu "Współdziałajmy"

Ruszył Ogólnopolski Program Samorządowy "Współdziałajmy", wspólne przedsięwzięcie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Związku Powiatów Polskich, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet oraz redakcji "Służby Zdrowia". Program wspiera i promuje lokalną współpracę przy zwiększaniu świadomości zdrowotnej kobiet w zakresie profilaktyki HPV, a adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego. Ma na celu przekazanie polskim samorządowcom wiedzy na temat budowania i prowadzenia programów zdrowotnych, umożliwiających skuteczną walkę z rakiem szyjki macicy. Jednym z najistotniejszych elementów programu są opracowane przez PTG i PTGO najnowsze "Wytyczne dla organizacji programów profilaktycznych przez jednostki samorządu terytorialnego", które dostarczają wiedzy opartej na Evidence Based Medicine (EBM). (...)


XV Warsztaty Hepatologiczne "Ars therapeutica - 2010"
Marcin Wełnicki

Zasady terapii pacjentów zakażonych wirusem C zapalenia wątroby, działania niepożądane leków, organizacja badań przesiewowych i gromadzenia rzetelnych danych epidemiologicznych dotyczących HCV - to zagadnienia, które zdominowały tematykę XV Warsztatów Hepatologicznych "Ars therapeutica", odbywających się w maju w Sopocie. Poza polskimi specjalistami, w warsztatach brali również udział zagraniczni prelegenci - prof. Patrick Marcellin z Hôpital Beaujon Université de Paris oraz prof. Seval Akgün z Baskent University w Turcji. (...)


X Kongres Medycyny Rodzinnej w Łodzi

Medycyna rodzinna: opieka czy fabryka?
Paweł Lewek

Czy medycyna rodzinna to specjalizacja powołana do długotrwałej opieki nad pacjentem, czy fabryka, której zadaniem jest wydawanie skierowań i zalecanie badań? Kwestia ta stała się przewodnim tematem zorganizowanego w łódzkiej Manufakturze w dniach 10-13 czerwca X Kongresu Medycyny Rodzinnej. Program konferencji był równie wszechstronny i różnorodny, jak umiejętności i wiedza lekarzy rodzinnych, którzy w liczbie 1800 zarejestrowali się na kongresie. Podczas 12 sesji wykładowych i 12 warsztatowych poruszono ponad 60 tematów z zakresu węższych dziedzin medycyny. (...)


Epidemia otyłości u dzieci
Halina Pilonis

Opracowanie niezbędnych w codziennej praktyce pediatrów nowych standardów i zakresów referencyjnych ciśnienia tętniczego oraz wzrostu i masy ciała dzieci - to główny cel projektu OLAF, realizowanego przez Centrum Zdrowia Dziecka. Ze wstępnych wyników badań prowadzonych w ramach projektu wynika, że otyłość dziecięca w Polsce ma już znamiona epidemii. W praktyce klinicznej lekarzy pediatrów powszechne jest odnoszenie wyników pomiaru ciśnienia tętniczego do norm opracowanych dla populacji dzieci amerykańskich, która jest istotnie odmienna od polskiej i znacznie zróżnicowana rasowo. Dlatego CZD podjęło próbę opracowania norm wartości ciśnienia tętniczego dla populacji wieku rozwojowego w Polsce. (...)


LAA - potrzebne i wciąż niedostępne
Tomasz Kobosz

Długodziałające analogi insuliny (LAA) mają ogromny wpływ na jakość życia diabetyków. We wszystkich krajach Unii Europejskiej analogi są refundowane. Ale nie w Polsce, mimo licznych obietnic przedstawicieli resortu zdrowia, z każdej rządzącej opcji politycznej. Polscy pacjenci są zmuszeni kupować te leki na własny koszt, co stanowi wydatek rzędu 200-300 zł miesięcznie. Modyfikacja szybkości wchłaniania podawanej insuliny jest jednym z głównych wyzwań diabetologii. Cel to skuteczne hamowanie wzrostu poziomu glukozy we krwi po posiłku i utrzymanie prawidłowego poziomu między posiłkami i w nocy. (...)


"Ginekologia - nowe trendy", Poznań 2010

Ginekolodzy dyskutowali o komunikacji lekarz-pacjent
Martyna Tomczyk

Podczas konferencji ginekologicznej, która odbyła się 11-12 czerwca w Poznaniu, prelegenci przedstawili najnowsze osiągnięcia w dziedzinie ginekologii wskazując nie tylko na ich niezaprzeczalne korzyści, ale także na potencjalne ryzyka - natury stricte medycznej bądź społecznej. Dyskutowano m.in. na temat antykoncepcji i jej wpływu na układ krążenia, rozwój schorzeń nowotworowych czy aktywność seksualną kobiet. Podjęto również temat terapii hormonalnej okresu menopauzalnego, nietrzymania moczu, ultrasonografii w diagnostyce guzów jajników czy choroby zatorowo-zakrzepowej po operacjach ginekologicznych. Nie zabrakło także refleksji poświęconych HPV. (...)


Polacy nie stosują się do zaleceń lekarzy
Halina Pilonis

Co czwarty przewlekle chory Polak nie stosuje się do zaleceń lekarza lub robi to wybiórczo - wynika z badania "Polskiego Pacjenta Portret Własny", wykonanego przez agencję Pentor Research International na zlecenie Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Badanie miało na celu poznanie postaw Polaków wobec lekarskich zaleceń terapeutycznych w przypadku terapii chorób przewlekłych. Badanie problemu stosowania się do zaleceń lekarskich (z jęz. angielskiego określanego terminem compliance) jest stosunkowo nowym zagadnieniem, mało znanym poza kręgiem specjalistów. Badanie compliance obejmuje zarówno wskazania farmakologiczne, jak i pozafarmakologiczne. Wyniki Pentoru pokazują, że przestrzeganie zaleceń lekarskich jest w Polsce dużym problemem. (...)


Granty dla polskich uczonych

Sześcioro polskich naukowców otrzymało granty od Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny w łącznej wysokości 1,7 mln zł. Już po raz ósmy Fundacja rozstrzygnęła konkurs na finansowanie projektów badawczych. Spośród 37 złożonych wniosków nagrodzonych zostało 6 prac. Wśród laureatów VIII edycji konkursu znalazła się dr Joanna Pera z Kliniki Neurologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymała grant w wysokości 351 tys. zł na realizację projektu "W poszukiwaniu biomarkerów dla tętniaków wewnątrzczaszkowych - analiza profili ekspresji genów w komórkach krwi obwodowej". Fundacja wesprze też kwotą 324 tys. zł projekt doc. dr hab. Małgorzaty Filip z Pracowni Farmakologii Uzależnień Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie pt. "Kinaza białkowa ERK1/2 jako wewnątrzkomórkowy obiekt badań nad mechanizmem uzależnienia od kokainy i cel potencjalnej farmakoterapii tej choroby". (...)


Konferencja ECRD 2010 w Krakowie

Tysiąc rzadkich chorób trzydziestu milionów Europejczyków

Największą w historii europejską konferencję na temat chorób rzadkich (ECRD), zorganizowaną w maju w Krakowie, odwiedziło ponad 600 uczestników z 43 krajów. Podczas konferencji podpisano porozumienie w sprawie utworzenia "Narodowego Programu na rzecz Rzadkich Chorób". Choroba uznawana jest za rzadką, gdy zapada na nią mniej niż 1 na 2000 osób. Choroby rzadkie są chorobami przewlekłymi, postępującymi, degeneracyjnymi i zagrażającymi życiu. Obecnie nie ma lekarstwa na 6000-8000 znanych, rzadkich chorób, z których 75% dotyka dzieci. Z uwagi na rzadkość występowania prace badawcze prowadzone są w niewystarczającym zakresie. (...)


Kobieta wobec profilaktyki

Kobiety w Polsce dwukrotnie częściej chodzą do stomatologa niż do ginekologa. Co czwarta Polka nie wykonuje regularnie badań cytologicznych, a na mammografię zgłasza się często pod wpływem wiadomości, że znana jej osoba zachorowała na raka piersi. To tylko wybrane wyniki badania, które zostało przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet. - Nie ma nic prostszego w medycynie niż profilaktyka i nic trudniejszego niż zrozumienie jej znaczenia - podkreśla prof. Violetta Skrzypulec, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego UM. W przypadku zdrowia kobiet szczególne znaczenie mają właśnie profilaktyczne badania cytologiczne i mammograficzne. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot