„Służba Zdrowia” nr 84-92 z 22 listopada 2010 r.


archiwum 2010
 

Ciemne karty powojennej ginekologii

Pionier
Krzysztof Boczek

- Jeśli poród był przedwczesny, zaraz po urodzeniu wrzucano noworodka do wiadra z wodą. Topiono, by nie złapał oddechu, a sekcja zwłok nie wykazała rozprężenia płuc. Potem, w rubrykach, wpisywano „martwo urodzony”. Zbyt mało ważące lub wcześnie urodzone noworodki trafiały do spalarni w kotłowni. W całości. Bez możliwości pochówku. (...) O ciemnych kartach powojennej ginekologii opowiada prof. Roman Czekanowski. (...)


Ciemne karty powojennej ginekologii / Pionier / Krzysztof Boczek
 
Nieludzkie czasy
Aleksandra Gielewska

Szok, jaki u ginekologów i położników może wywoływać lektura wspomnień sprzed 50 lat jednego z pionierów tej dziedziny, szybko minie. Lepiej, gdyby przerodził się w refleksję. Bo czy my również, ludzie współcześni, uznający za priorytet sprostanie oczekiwaniom władz administracyjnych, odgórnie narzucanym wskaźnikom, wytycznym, normom, ograniczeniom, rygorom budżetowym – zawsze postępujemy etycznie? I czy nie zostaniemy z upływem lat uznani przez następców za nieokrzesane prymitywy, bezmyślnie podporządkowujące się chwilowym regułom? (...)


/ Nieludzkie czasy / Aleksandra Gielewska
 
Dziennik stażystki
Maja Sztaudynger

Chirurgia. Męski świat niedomytych kubków, nieopuszczonych desek klozetowych, dosadnych słów wykrzykiwanych w przypływie adrenaliny nad otwartym pacjentem, hektolitrów wypitej kawy i papierosów wypalanych na „tajnej” klatce schodowej, do której klucz ma tylko oddziałowa. To świat konkretnych, stanowczych decyzji i pewnych rąk, które skalpelem, jak dotknięciem różdżki, wyprowadzają ludzi z opresji. Ten świat jest pełen rytuałów, a powietrze na bloku operacyjnym ma jedyny i niepowtarzalny aromat. Każdy, kto chociaż raz poczuł ten zapach i wczuł się w atmosferę sali operacyjnej, z pewnością na długo pozostawi to w swojej pamięci. Mam swoje krzesło i swój kącik, między potężnym, usychającym z niepodlewania kwiatkiem a lodówką, na której stoi srebrny czajnik. (...)


/ Dziennik stażystki / Maja Sztaudynger
 
Kształcenie lekarzy Wyzwanie dla rządzących
Maciej Biardzki

Miałem ostatnio poczucie, że na tych łamach zajmuję się wyłącznie krytyką rzeczywistości. I choć jest to komfortowa sytuacja, postanowiłem przedstawić własną propozycję rozwiązania jednego z problemów systemu. Mianowicie – problemu kształcenia lekarzy. W najnowszym pakiecie zdrowotnym jednym z żywiej dyskutowanych projektów jest nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Propozycja likwidacji stażu lekarskiego oraz LEP-u wzbudziła kontrowersje, skrytykowały ją Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Wydaje się jednak, że krytycy skupili się na pojedynczych rozwiązaniach, ich uwadze umknęły zaś najważniejsze problemy kształcenia lekarzy, tak w trakcie studiów, jak i podyplomowego. (...)


/ Kształcenie lekarzy Wyzwanie dla rządzących / Maciej Biardzki

Z drogi...

Jakoś(ć)
Andrzej Musiałowicz

Pakiet ustaw zdrowotnych, gdy trafił do społecznych konsultacji, skonsultowaliśmy dogłębnie. Wskazujmy na kolejnych etapach owych konsultacji ważne kwestie, aby po czasie nie okazało się, że przeoczyliśmy istotne zapisy i w porę nie zwróciliśmy uwagi na zagrożenia. Autorzy ustaw, rzecz jasna, są przywiązani do swoich dzieł i, jak pokazuje praktyka, bardzo niechętnie wysłuchują uwag, a jeszcze rzadziej je uwzględniają. Szkoda, bo opinia praktyków powinna być brana pod uwagę. Można, oczywiście, jak w przypadku zmian w rachunku kosztów (zaczynają się prace nad rozporządzeniem), założyć powszechną sprawozdawczość i szczęśliwość, tylko, jak się to ma do życia?


Okiem prezesa

Presja
Janusz Atłachowicz

Jednym ze sposobów zdobywania wiedzy jest udział w konferencjach. Jesień sprzyja organizacji konferencji i mamy ich „wysyp”, zapożyczając to określenie od grzybiarzy. Drugi wysyp nastąpi po nowym roku i będzie trwał do maja, gdy rozpoczyna się sezon wczesnych urlopów w ciepłych krajach. Podczas konferencji jest okazja spotkania się wielu zarządzających szpitalami w różnych zakątkach kraju. Wymieniamy doświadczenia i poglądy, narzekamy na ułomności naszego systemu, w którym trudno o racjonalizm, mimo ciągłego naprawiania go, porządkowania i ustawicznego reformowania. (...)


Komu się spieszyło: dziecku czy lekarzowi?
Helena Kowalik

Prokuratura dla Warszawy Praga Północ oskarżyła właściciela kliniki Iatros oraz zatrudnioną tam ginekolog dr Anetę T. z artykułu 152 §1 i 2 kodeksu karnego. Stwierdza on, w paragrafie pierwszym, że kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci: pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej lub znacznej, trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Paragraf 2. brzmi: „Jeżeli sprawca działał nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. (...)


Nadmiar dobrych intencji
Justyna Wojteczek

Przedstawiając w Sejmie pakiet ustaw reformujących ochronę zdrowia, minister Ewa Kopacz wiele razy uzasadniała potrzebę takich zmian dobrem pacjenta. Zachwalała, że propozycje są dobre przede wszystkim dla pacjentów, a kiedy ustawy zostaną uchwalone, to będzie „wielkie zwycięstwo polskich pacjentów”. – My budujemy ten system wokół pacjenta – mówiła. Przyznam, że im częściej wyrażenie „dla dobra pacjenta” jest odmieniane przez przypadki, tym większą budzi we mnie nieufność. Lektura projektu ustawy o działalności leczniczej wzmaga zaś wątpliwości. Nie tyle o pacjenta tu chodzi, ile o pieniądze. (...)


Kształcenie inaczej
Halina Pilonis

Skrócenie studiów lekarskich, likwidacja staży i LEP-u oraz nowy system odbywania specjalizacji – to najważniejsze zmiany w kształceniu lekarzy, zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Zdaniem OZZL, pomysł likwidacji stażu i skrócenia studiów jest tak absurdalny, że rodzi podejrzenie, iż został zgłoszony tylko po to, by dyskusję na temat rządowych propozycji dotyczących ochrony zdrowia skierować na boczne tory. (...)


Lekowe dylematy
Halina Pilonis

– Nie boję się koncernów farmaceutycznych – mówiła podczas pierwszego czytania projektu ustawy refundacyjnej w Sejmie minister Ewa Kopacz. Resort zamierza zamrozić wydatki na leki, obniżyć ich ceny, nałożyć na firmy farmaceutyczne nowy podatek od obrotu. Poziom odpłatności za leki dla pacjentów nie zmieni się. Wydatki na leki rosną z roku na rok. Na ich refundację, programy terapeutyczne oraz chemioterapię NFZ wydał w 2009 r. blisko 10 mld zł, czyli ponad 19% środków, którymi dysponował. Jeśli dołożymy do tego pieniądze na leki, które kupują szpitale, wydatki na farmakoterapię pochłaniają niemal 25% środków publicznych na zdrowie. Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić. (...)


Gloria PTL

Polskie Towarzystwo Lekarskie, jak co roku, uhonorowało medalem „Gloria Medicinae” dziesięciu lekarzy za wybitne zasługi dla medycyny. Uroczystość odbyła się 5 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku medale otrzymali: prof. dr hab. med. Janina Suchorzewska, dr med. Stanisław Bajcar, dr Barbara Karpińska-Kurek, śp. prof. Antoni Gabryelewicz, dr hab. med. Jacek Wojciech Puchała, prof. dr hab. med. Franciszek Walczak, dr med. Maciej Zarębski, prof. dr hab. med. Marek Nowacki, prof. dr hab. med. Jan Lubiński, prof. dr hab. med. Andrzej Łępkowski. (...)


Ekonomia medycyny

Z prof. Kariną Jahnz-Różyk, prezesem Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, na temat farmakoekonomiki i jej zastosowań w polskim systemie ochrony zdrowia rozmawia Marcin Wełnicki. (...)




Maskarada
Andrzej Sośnierz

Kontraktowanie usług zdrowotnych na kolejny rok w toku. Fundusz rozsyła do świadczeniodawców propozycje nie do odrzucenia, nazywając to negocjacjami. Świadczeniodawcy najczęściej z pokorą przyjmują, co im zaproponowano, uznając, że wprawdzie uczciwie przeprowadzone negocjacje wyglądają inaczej, ale oni sami – są bez szans, by ugrać swoje. Maskarada trwa. Daleko odeszliśmy już od czasów, kiedy każdy zakład zapraszany był na wielogodzinne, a nawet wielodniowe rozmowy. Jednak to wówczas świadczeniodawcy skarżyli się na „dyktat kas chorych”. Teraz, oczywiście, się nie skarżą. (...)


PANOPTICUM

20 lat STOMOZ-u
Marek Wójtowicz

Minęło 20 lat od czasu, gdy jesienią 1990 r. absolwenci pierwszej edycji Podyplomowego Studium Ekonomiki Zdrowia Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowanego i kierowanego przez dr Katarzynę Tymowską, postanowili założyć Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ) promujące nowoczesne metody zarządzania w opiece zdrowotnej i wspomaganie stopniowego odchodzenia od modelu państwowej, socjalistycznej, bezpłatnej służby zdrowia na rzecz rozwiązań rynkowych. (...)


TYLKO FAKTY

Święto w Zabrzu
Marek Nowicki

Lekarze z Zabrza 25. rocznicy pierwszej polskiej transplantacji serca lepiej nie mogli uczcić. Trzy miesiące temu przeszczepili serce najmniejszemu w historii Polakowi: 6-miesięcznemu Alankowi. Chłopiec razem z rodzicami mieszka w Zabrzu – tuż za ogrodzeniem szpitala. W typowym śląskim familoku. Odwiedziłem chłopca 2 tygodnie po tym, jak został wypisany ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Wielka na całą klatkę piersiową blizna świadczy, jak poważny był to zabieg. (...)


Po deszczach
Janina Banachowska

Dzwonek telefonu znów postawił mnie na równe nogi. – Co się dzieje? – A bo my mamy byka niedużego, czerwonego, bo ten śtucny byk, znaczy się insyminator, to on zapładnia nasze górskie krowy szarolezem. Cielęta sie nie mogą urodzić, choć ze trzech chłopów ciągnie i trzeba wzywać weteryniorza do cesarki, a i tak ciele jest zapisane i ani go sprzedać, ani zabić, bo Unija nie pozwala. To my wolimy tak na boku naszym bykiem, cielęta się rodzą zgrabne, bez kłopotu i nigdzie nie są zapisane. (...)


Szpitale bez pediatrii i oddziałów ratunkowych? Niemożliwe!
Aleksandra Fandrejewska, Iwona L. Konieczna

Nie wystarczy samo przekształcenie szpitali w spółki kapitałowe, by powstrzymać zadłużanie się szpitali – przekonują samorządowcy. Potrzebna jest zmiana systemu wycen świadczeń na bardziej stabilny i przewidywalny. Jeśli to się nie zmieni, wzrośnie pokusa, by zamykać deficytowe oddziały. – Jeśli dojdzie do przekształcenia w spółki, trzeba będzie zmienić politykę finansową NFZ – uważa Jarosław Kozera, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Szpitale nie będą już mogły podpisywać niekorzystnych dla siebie umów. A takie np. są kontrakty na oddział medycyny ratunkowej. NFZ płaci za jego pracę ryczałtowo ok. 11 tys. zł dziennie. Żeby oddział wyszedł na „zero”, potrzeba dokładnie 2 razy tyle – ok. 6 mln zł w skali roku. (...)


Nie ruszymy bez analizy potrzeb zdrowotnych

Z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia rozmawia Aleksandra Fandrejewska. (...)

 


Gra o zmniejszenie długu publicznego i o dodatkowy pieniądz
Katarzyna Tymowska

Dr K. Tymowska uzasadniła nieuchronność dokonania przekształceń z makroekonomicznego punktu widzenia. – W środowiskach medycznych zbyt rzadko postrzega się, że ochrona zdrowia to część gospodarki, a dla gospodarki nie jest obojętne, co się dzieje w tym sektorze – podkreślała. – Kto zarobi na przekształceniach spzozów w spółki? – pytała. – Założeniem ustawy o działalności leczniczej jest to, że ograniczy ona narastanie długu publicznego i zmniejszy ryzyko jego wzrostu w przyszłości, a zarazem – zmniejszy też ryzyko narastania lokalnych konfliktów społecznych, np. podczas zamykania niektórych oddziałów szpitalnych z powodu silnego zadłużenia spzozu. (...)


Komercjalizacja, a co potem?

Z adwokat Moniką Duszyńską z kancelarii Wierzbowski Eversheds, doradzającej m.in. przy przekształceniach publicznych zespołów opieki zdrowotnej, rozmawia Żaneta Semprich. (...)


 


Ubezpieczenie od niewydolności systemu
Aleksandra Kurowska

Ulga podatkowa w PIT, dostęp do leczenia w publicznych szpitalach poza kolejką oraz finansowanie zakupu polis z zakładowych funduszy socjalnych. Tak resort zdrowia chciałby zachęcać do zakupu dodatkowej polisy zdrowotnej, obejmującej także świadczenia, za które płacimy obligatoryjną składkę zdrowotną. Minister Ewa Kopacz zaprezentowała te propozycje w październiku podczas konferencji Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dzięki prywatnym polisom Polacy mieliby omijać kolejki do deficytowych świadczeń, także w publicznych szpitalach i przychodniach. Ale byliby obsługiwani w innych godzinach, niż przyjmowani są pacjenci z powszechnego systemu. (...)


Pilotaż słowem
Małgorzata Solecka

Dawno nie pisałam o reformach minister Ewy Kopacz. Nie bez przyczyny. Ostatnio te reformy, a raczej ich zapowiedzi – znów poruszyły moją wyobraźnię. Na tyle, że siadłam do klawiatury. Stare przysłowie głosi, że „mowa jest srebrem a milczenie złotem”. Ale powinno zyskać nową końcówkę. Mowa jest srebrem, a myślenie złotem. Pierwszy impuls nadszedł pod koniec października. W kilku poważnych portalach informacyjnych przeczytałam wiadomość, która nieomal zrzuciła mnie z krzesła: minister Ewa Kopacz zapowiedziała, że w przyszłym roku (2011) w 2 województwach – pomorskim i dolnośląskim – ruszy program pilotażowy. Ubezpieczeni będą mogli wybrać, czy chcą nadal odprowadzać składkę zdrowotną do NFZ, czy też może wolą ją płacić komercyjnym ubezpieczycielom. (...)


Zarządzanie procesowe w placówkach służby zdrowia
Marek Szelągowski, Cezary Lipiński

Analiza procesowa daje odpowiedź, jak działa jednostka, jak realizuje zadania, kto jest za to odpowiedzialny, jakie zasoby są potrzebne i jak są wykorzystywane. Oczywiście, nie abstrahuje też od opisu struktury organizacyjnej, ale nadaje temu opisowi wymiar związany z działaniem na rzecz konkretnych celów. Z oczywistych powodów pacjent nie jest przecież zainteresowany, jaką strukturę ma szpital czy przychodnia, ale jest żywotnie zainteresowany jakością i efektywnością uzyskanej pomocy medycznej. Jednocześnie – analiza procesowa pozwala pracownikom jednostki w pełni zrozumieć podejmowane przez nich działania i spojrzeć na nie także poprzez ich wpływ na przebieg całego procesu terapeutycznego. Poprzez uświadomienie sobie uczestnictwa w ciągu logicznych, wzajemnie ze sobą powiązanych zdarzeń – pozwala również zrozumieć wymagania terminowe i jakościowe. (...)


Kolejny sezon grypowy, czyli czego nauczyła nas zeszłoroczna pandemia?

Na temat szczepień przeciw grypie i nie tylko grypie, z prof. Leszkiem Szenbornem oraz dr. med. Jackiem Mrukowiczem, przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, rozmawia Marcin Wełnicki. (...)

 


DYSKUSJA REDAKCYJNA

Cukrzyca – problem społeczny Jak się z nim zmierzyć?

W dyskusji redakcyjnej „SZ” na temat problemu zapobiegania i leczenia cukrzycy uczestniczyli: Marek Twardowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz, kierownik Zakładu Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Edward Franek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie, prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Maciej Niewada, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. Debatę prowadziła Renata Furman. (...)


Standardy oznaczania stężenia hemoglobiny glikowanej i samodzielnego monitorowania glikemii w terapii cukrzycy
Marcin Wełnicki

Według aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2010, oznaczenie zawartości HbA1c we krwi należy wykonywać przynajmniej raz na pół roku. W przypadku osób, u których modyfikujemy stosowane wcześniej leczenie, badanie to powinno być wykonane raz na kwartał. Stężenie HbA1c odzwierciedla średnie wartości glikemii z okresu ostatnich 3 miesięcy. W ogólnej populacji pacjentów z cukrzycą za kryterium dobrego wyrównania choroby uznaje się wartość HbA1c ≤ 7%. W przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 lub krótkotrwałą (niepowikłaną) cukrzycą typu 2 zaleca się dążenie do uzyskania wartości HbA1c poniżej 6,5%. (...)


Cukrzyca po polsku

Z prof. Władysławem Grzeszczakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa
Diabetologicznego, na temat organizacji opieki diabetologicznej w Polsce oraz
dostępności najnowszych leków stosowanych w cukrzycy rozmawia Marcin Wełnicki.


 


Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Refundacja terapii biologicznej pilnie potrzebna?
Martyna Tomczyk, Marcin Wełnicki

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) to przewlekłe, nieswoiste zapalenie jelita grubego. Choroba charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzeń. Epizody zaostrzeń mogą mieć przebieg łagodny, umiarkowany lub ciężki, a nawet zagrażający życiu. Do niedawna, w przypadku braku skuteczności leczenia farmakologicznego ostrego rzutu choroby, jedyną alternatywą był okaleczający zabieg
chirurgiczny, często polegający na całkowitej resekcji jelita grubego i wyłonieniu stomii. Obecnie duże nadzieje wiąże się z terapią biologiczną. (...)


Postęp w leczeniu SM

Stosowanie natalizumabu będzie bezpieczniejsze
Tomasz Kobosz

Podczas 26. Kongresu Europejskiego Komitetu ds. Leczenia i Badań Stwardnienia Rozsianego (ECTRIMS), który odbył się niedawno w Göteborgu, przedstawiono dane potwierdzające przydatność kliniczną testu wykrywającego w osoczu lub surowicy przeciwciała przeciwko JCV. Zakażenie wirusem JC jest jednym z wielu czynników niezbędnych do rozwoju PML. Wykrycie przeciwciał przeciwko JCV może być przydatnym narzędziem umożliwiającym wykrywanie przebytego lub trwającego zakażenia JCV, co może pomóc lekarzom w ocenie potencjalnego ryzyka włączenia terapii natalizumabem. (...)


Inercja terapeutyczna w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Chociaż w ostatnich latach dokonał się wielki postęp w leczeniu
nadciśnienia tętniczego (dostępne stały się nowe grupy leków, zwiększyło się
bezpieczeństwo, skuteczność i wygoda terapii, określono jasno kryteria i docelowe
wartości ciśnienia tętniczego) – osiągnięcie prawidłowej kontroli ciśnienia u większości pacjentów nadal pozostaje wyzwaniem. Szczególnie wysoki jest odsetek chorych z niedostatecznie kontrolowanym ciśnieniem w populacji osób wysokiego ryzyka, czyli tych, u których dobra kontrola ciśnienia ma największe znaczenie: u chorych na cukrzycę oraz pacjentów z niewydolnością nerek. (...)


Nowe wytyczne resuscytacji 2010
Mariusz Kielar

18 października 2010 r. Europejska Rada Resuscytacji ogłosiła nowe europejskie wytyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej oparte na nowych dowodach naukowych opublikowanych od ostatniej rewizji wytycznych, która miała miejsce 5 lat temu. Ich przesłanie dla każdej osoby niebędącej profesjonalistą medycznym oraz świadków zdarzenia zawiera się w prostej formule. Prof. Bernd Böttiger, prezes Europejskiej Rady Resuscytacji, wyjaśnia: „Uciskaj szybko i mocno, a samo uciskanie rozpocznij natychmiast! Jeżeli poszkodowany nie odpowiada i nie reaguje, naciskaj na środek klatki piersiowej przynajmniej na głębokość 5 centymetrów z częstością co najmniej 100/min”. (...)


Groźne interakcje leków
Karol Tarasiński

Przedmiotem działań ogólnopolskiej kampanii „Lek bezpieczny”, prowadzonej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych oraz dr. Jarosława Woronia z Katedry Farmakologii CM UJ w Krakowie (stworzył Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków) – są te niekorzystne interakcje leków, które w znacznej mierze przyczyniają się do powstawania ciężkich zdarzeń związanych z przyjmowaniem leków, jednej z przyczyn zgonów związanych z leczeniem. Polekowe działania niepożądane plasują się w pierwszej dziesiątce przyczyn zgonów. Wiedza dotycząca działań niepożądanych, typowych dla poszczególnych leków, jest powszechna dzięki obserwacjom poczynionym w badaniach klinicznych, a także podczas normalnej praktyki klinicznej (tzw. monitorowanie działań niepożądanych leków). Są one dosyć łatwe do zdefiniowania także dla pacjentów, dzięki informacjom zawartym na ulotkach dołączonych do leków. (...)


Odległe efekty innowacyjnej metody implantacji zastawki aortalnej
Marcin Wełnicki

Przezcewnikowe wszczepienie (implantacja) zastawki aortalnej (TAVI – transcatheter aortic-valve implantation) u pacjentów z ciężką stenozą aortalną, zdyskwalifikowanych z leczenia operacyjnego, pozwala na redukcję liczby zgonów w porównaniu do standardowych metod leczenia zachowawczego. Wskazują na to wyniki opublikowanego w październiku na łamach „New England Journal of Medicine” wieloośrodkowego, randomizowanego badania klinicznego. (...)


Miesiąc Świadomości Raka Płuca
Tomasz Kobosz

W listopadzie na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Świadomości Raka Płuca – Lung Cancer Awareness Month (LCAM). W tym czasie podejmowane są działania mające zwiększyć społeczną świadomość choroby, wywołujących ją czynników, a także sytuacji osób chorych oraz dostępnych metod walki z rakiem płuca. W naszym kraju listopadowa kampania przebiega pod hasłem „Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć!”. Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin oraz firma Roche Polska. Swoje wsparcie dla działań prowadzonych w ramach Światowego Miesiąca Świadomości Raka Płuca, przyjmując role ambasadorów kampanii, zadeklarowali: prof. Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. med. Tomasz Grodzki oraz aktorzy: Laura Łącz, Magdalena Stużyńska oraz Grzegorz Małecki. (...)


Idzie nowe
Robert Mojsak

Trzeba było 15 lat, Unii Europejskiej i zmiany kilku, zresztą palących papierosy ministrów zdrowia, żeby polskie prawo zaczęło cenić interes niepalących bardziej niż wolność palaczy. I żeby większość nie była zdominowana przez mniejszość. Znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych to nic nadzwyczajnego, czym można byłoby się chwalić. Nic, co na świecie mogłoby uchodzić za nowość. Nasz Sejm, nowelizując ustawę, nie wyznaczył nowych trendów, nie odkrył Ameryki. Wprowadził za to standard, na co dotąd brakowało nam rozumu. Nam, bo w Europie takie standardy obowiązują od dawna. U nas obowiązują od 15 listopada 2010 r. (...)


Rak szyjki macicy

Program edukacyjny „Wybierz życie – pierwszy krok”

Jestem odpowiedzialny za zdrowie własne i swoich bliskich – z takim przekonaniem uczniowie wychodzą z zajęć prowadzonych w ramach programu edukacyjnego „Wybierz życie – pierwszy krok”. Już 230 tysięcy młodych ludzi wzięło udział w lekcjach dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy i wirusa HPV. – Naszym celem jest wzmocnienie w młodych ludziach postawy, że powinni być liderami edukacji zdrowotnej wśród przyjaciół i bliskich, a także trwałe przekonanie kobiet o konieczności regularnych wizyt u ginekologa – podkreśla Małgorzata Stelmach z Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, będącej współorganizatorem programu. – Wiemy jednak, że osiągnięcie celów programowych wymaga wieloletnich i konsekwentnych działań – dodaje. (...)


 

POD PATRONATEM "SZ"

JGP – kierunki rozwoju

Podsumowanie 2 lat doświadczeń pracy w systemie Jednorodnych Grup
Pacjentów, prezentacja doświadczeń międzynarodowych oraz dyskusja na temat dalszej możliwości wykorzystania systemu zarówno w rozliczeniach między płatnikiem a świadczeniodawcami, jak również jego wpływu na kreowanie polityki zdrowotnej państwa – były tematem konferencji „Jednorodne Grupy Pacjentów – kierunki rozwoju” zorganizowanej przez NFZ. Projekt szkoleniowy współfinansowała Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. (...)


POD PATRONATEM "SZ" / JGP – kierunki rozwoju /

XIX Ogólnopolska Konferencja Młodych Lekarzy

Obawiamy się zrujnowania dobrej marki polskiej szkoły medycyny
Halina Kleszcz

Młodzi lekarze z całej Polski, zorganizowani w komisjach przy izbach lekarskich,
są przeciwni likwidacji stażu podyplomowego i LEP-u. Takich zmian nie konsultowano ze środowiskiem – twierdzą. – A grożą one przede wszystkim pacjentom, bo w przyszłości będą leczeni przez mało kompetentnych lekarzy. Na konferencję, mimo wielu zaproszeń, nie przybył żaden z przedstawicieli MZ i sejmowej Komisji Zdrowia. Z niedowierzaniem została odebrana nieobecność dr. hab. med. Romana Danielewicza, dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ, nigdy wcześniej nie odmawiającego przyjazdu i wspólnego dialogu. (...)


Krakowskie Dni Dializoterapii

Choroby nerek: wciąż niedoceniany przeciwnik
Mariusz Kielar

Krakowskie Dni Dializoterapii już po raz 15. stały się okazją do spotkania lekarzy, pielęgniarek, dietetyków, techników medycznych oraz innych specjalistów, którzy na co dzień opiekują się chorymi na schyłkową niewydolność nerek oraz zajmują się leczeniem pacjentów hemodializowanych. Tegoroczna edycja krakowskiej konferencji zgromadziła ponad 1200 uczestników z Polski i zagranicy. Organizatorem konferencji była krakowska Fundacja „Amicus Renis”. (...)


II Targi Medyczne Lubmed 2010
Ewa Stępień

Aparat słuchowy DOT 2 firmy „Akfon” został produktem II Lubelskich Targów Medycznych Lubmed 2010. Impreza zgromadziła dziesiątki wystawców z branży
medycznej, rehabilitacyjnej i sportowej, odbyły się panele dyskusyjne i szkolenia. Do komisji konkursowej wpłynęło 25 wniosków w kategorii Produkt roku. Nagroda główna przypadła firmie Akfon Protetyka Słuchu. Jej aparat ma unikatowy procesor, przetwarzający sygnał w sposób przestrzenny, zapewnia bogate, naturalne wrażenia słuchowe. Aparat jest bardzo lekki, waży 1,38 g, daje możliwość wyboru obsługi automatycznej lub manualnej. (...)


Pierwszy Polski Dzień Edukacyjny Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych w Łodzi

Milionowe oszczędności w naszym zasięgu
Paweł Lewek

Celem Pierwszego Polskiego Dnia Edukacyjnego Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych była chęć zwrócenia uwagi na problem niewłaściwego przyjmowania leków (ang. adherence). – Nawet 50% pacjentów nie stosuje systematycznie przepisanych im leków – mówi pomysłodawca i przewodniczący komitetu organizacyjnego tej inicjatywy, dr hab. n. med. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Pacjenci omijają dawki lub przyjmują 2 razy większe ilości leków, co nierzadko prowadzi do hospitalizacji. Gdyby udało się tego uniknąć, NFZ zaoszczędziłby miliony – przekonuje dr Kardas. (...)


UE dostrzega problem chorób reumatycznych
Tomasz Kobosz

Nowe rekomendacje, dotyczące zapobiegania i leczenia chorób reumatycznych i chorób układu kostno-mięśniowego, uzgodniono podczas konferencji w Brukseli 19–20 października br. Wzięli w niej udział specjaliści z uczelni wyższych, przedstawiciele towarzystw naukowych i organizacji przewlekle chorych, a także rządów i głównych instytucji ubezpieczeniowych krajów UE. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Europejskim Towarzystwem Naukowym do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR). (...)


Niebezpieczne samoleczenie przeziębień i grypy
Tomasz Sienkiewicz

Tylko 13% Polaków czyta ulotki lekowe – wynika z tegorocznych badań CBOS. Natomiast jedynie 43% pyta o zdanie farmaceutę lub lekarza przed zakupem i zażyciem leku bez recepty. Samoleczenie wśród Polaków stale wzrasta, np. przeziębienia i grypy leczy na własną rękę ponad połowa (55%) dorosłej populacji naszego kraju. Dr Jarosław Woroń z krakowskiego Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków uważa te dane za alarmujące. Jego zdaniem, faktyczna liczba powikłań polekowych, także w samoleczeniu, jest znacznie większa niż wykazują to oficjalne, niepełne dane. (...)


Dni Chirurgii Naczyń w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie

Czy SM jest chorobą naczyniową?
Halina Kleszcz

Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii w Szpitalu Bonifratrów w Krakowie od lat cieszy się doskonałą marką. Chlubą tego szpitala jest również Zakład Chirurgii Doświadczalnej CMUJ. Warsztaty nowoczesnych technik w chirurgii naczyń i chirurgii ogólnej co rok ściągają specjalistów z wielu regionów Polski. Podczas tegorocznych Śląski UM zaprezentował projekt realizowany wspólnie z neurologami. Specjaliści uznali, że angioplastyka wewnątrznaczyniowa może być pomocna w leczeniu SM. (...)





>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot