archiwum 2015
|
Dziel i rządź Mariusz Gujski
Po tygodniach napięć, manifestacji i wielogodzinnych rozmów z przedstawicielami resortu, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podpisał porozumienie z Ministerstwem Zdrowia. Wynagrodzenia pielęgniarskie mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata. Obiecana wrześniowa podwyżka nie będzie jednak dotyczyła całego środowiska pielęgniarskiego. Nie obejmie pielęgniarek pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej.
|
/ Dziel i rządź / Mariusz Gujski
Zdrowie uchodźcy Halina Pilonis
Mimo powszechnej opinii o związku migracji z przywożeniem chorób zakaźnych do Europy, nie ma – według WHO – danych potwierdzających tę zależność. Wyczerpani podróżą migranci z obszarów dotkniętych wojną narażeni są na choroby związane z brakiem higieny i wody, w szczególności na odrę. Jednak ryzyko przywozu rzadkich i egzotycznych schorzeń, jak ebola czy MERS jest ekstremalnie niskie. Doświadczenie pokazało, że jest ono większe w przypadku regularnie podróżujących turystów i pracowników służby zdrowia.
|
/ Zdrowie uchodźcy / Halina Pilonis
Syryjska desperacja Halina Pilonis
– Wśród uchodźców, których pokazują media, tylko około 1/5 to Syryjczycy. Jesteśmy dumni ze swojej ojczyzny i nie szukamy innej. Moi rodacy uciekają przed wojną, torturami, głodem i jeśli tylko sytuacja się zmieni, będą chcieli wrócić i odbudować swój kraj – mówi prof. Bassam Aouil, psycholog, prezes Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego.
|
/ Syryjska desperacja / Halina Pilonis
Zdrowie nie było i nie jest priorytetem państwa Małgorzata Solecka
Dziewięciu na dziesięciu Polaków uważa, że w czasie kampanii wyborczej media i politycy powinni poświęcić większą uwagę tematom związanym z ochroną zdrowia. Niemal tyle samo z nas sądzi, że ochrona zdrowia powinna być priorytetem następnego rządu, ktokolwiek będzie go tworzył.
|
/ Zdrowie nie było i nie jest priorytetem państwa / Małgorzata Solecka
|