„Służba Zdrowia” nr 85-92 z 5 listopada 2015 r.


archiwum 2015
 
Rozum i odwaga
Mariusz Gujski

Tym razem sondaże się nie myliły: w wyniku wyborów parlamentarnych w Polsce doszło do politycznej zmiany. Po raz pierwszy po ’89 odpowiedzialność za państwo bierze na swoje barki jedna partia. Nie będzie miała alibi w postaci braku zgody koalicjanta na proponowane rozwiązania, nie będzie przestrzeni na tworzenie pretekstów usprawiedliwiających niepodejmowanie wyzwań i decyzji.


/ Rozum i odwaga / Mariusz Gujski
 
Czy PiS-owi wystarczy konsekwencji?
Krzysztof Nyczaj

Wygrana Prawa i Sprawiedliwości to szansa na instytucjonalne uporządkowanie systemu ochrony zdrowia, jeśli tylko partii tej nie zabraknie konsekwencji we wdrażaniu swoich tez programowych. Najważniejszy z postulatów to likwidacja NFZ i przekazanie kompetencji w zakresie finansowania wojewodzie. W tej kwestii partia pozostaje konsekwentna od 2005 r.


/ Czy PiS-owi wystarczy konsekwencji? / Krzysztof Nyczaj
 
Zdrowie poza listą
Maciej Gajewski

W kampanii wyborczej, po raz kolejny, zdrowie Polaków pozostało poza listą spraw pilnych i społecznie istotnych


/ Zdrowie poza listą / Maciej Gajewski
 
Platformo, czy ci nie żal?
Małgorzata Solecka

Osiem lat. Osiem lat stabilnych rządów, koalicji nietarganej konfliktami. W ochronie zdrowia – jak chyba w żadnym innym obszarze – widać, czym kończą się dwie kadencje administrowania i zarządzania, a nie rządzenia, krajem.


/ Platformo, czy ci nie żal? / Małgorzata Solecka
 
Czas decyzji
Maciej Biardzki

Wybory wreszcie za nami. Skończył się czas obietnic i trzeba się będzie wziąć w końcu do roboty. Nowo wybrane władze mają cztery lata na to, aby zrobić coś konstruktywnego ze stanem opieki zdrowotnej nad blisko 40 milionami obywateli. A strategicznych, wręcz fundamentalnych, decyzji przed „nowymi” jest co najmniej kilka.


/ Czas decyzji / Maciej Biardzki
 
Szpitale na równi pochyłej
Aleksandra Kurowska

W 2014 r. wzrósł odsetek szpitali publicznych przynoszących straty – wynika z najnowszego raportu firmy Magellan. Bieżący rok, mimo pewnych pozytywnych decyzji, takich jak zmiany w finansowaniu SOR, ma być jeszcze słabszy. A 2016 rok jest dużą niewiadomą.


/ Szpitale na równi pochyłej / Aleksandra Kurowska
 
Przed kamerą
Marek Nowicki

Trzyosobowa komisja lekarska orzekła śmierć mózgu. W takich dramatycznych momentach najbliżsi podważają orzeczenia specjalistów


/ Przed kamerą / Marek Nowicki
 
Pierwsze taryfy z AOTMiT
Aleksandra Kurowska

Przez lata mówiono, że NFZ nie powinien sam wyceniać świadczeń, za które płaci. Pierwsze zewnętrzne wyceny są już opublikowane. Dotyczą psychiatrii i leczenia uzależnień. Agencja uznała, że w psychiatrii powinny wzrosnąć średnio o jedną piątą.


/ Pierwsze taryfy z AOTMiT / Aleksandra Kurowska
 
Antidotum na szczepionkową histerię
Małgorzata Solecka

Umiejętność poprowadzenia rozmowy z rodzicami zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko opuści gabinet lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zaszczepione. Pediatrzy i lekarze rodzinni coraz częściej stykają się z rodzicami, którzy albo mają wątpliwości wobec szczepień, albo są do nich wręcz wrogo nastawieni.


/ Antidotum na szczepionkową histerię / Małgorzata Solecka
 
Odszkodowania kuszą nieuczciwych
Dorota Koligat

Znowelizowana ponad 3 lata temu Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta znacznie ułatwiła ubieganie się o odszkodowania z tytułu wystąpienia zdarzeń medycznych. Niestety, rośnie grupa osób, które próbują sięgnąć po pieniądze w nieuczciwy sposób.


/ Odszkodowania kuszą nieuczciwych / Dorota Koligat
 
Etat na specjalizacji?
Agnieszka Dróżdż-Trościanko

Młodzi lekarze, niejednokrotnie bardzo dobrzy specjaliści, aby zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe nagminnie zmuszani są do podpisywania umów, na podstawie których nie mają prawa do wynagrodzenia, a więc ich dobrze wykonywana praca świadczona jest za darmo. Czy tak musi być, czy też prawo stoi po ich stronie i jest szansa na zmianę stosowanej do tej pory praktyki?


/ Etat na specjalizacji? / Agnieszka Dróżdż-Trościanko
 
e-ZLA - Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie
Magdalena Sobiak

Od stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie – e-ZLA. Wystawianie e-ZLA umożliwi szybszą kontrolę nad poprawnością wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to zwłaszcza zwolnień krótkoterminowych, które są często doręczane z opóźnieniem.


/ e-ZLA - Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie / Magdalena Sobiak
 
Trójkąt bermudzki
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Ktoś choruje, ktoś leczy, ktoś za to płaci i ktoś organizuje system. Choć role się zmieniają, w gmatwaninie gubi się główny bohater systemowych działań – pacjent. Znika z pola widzenia i ukrywa się za maską świadczeniobiorcy. Równie często za zasłoną świadczeń, wskaźników i paragrafów znika lekarz.


/ Trójkąt bermudzki / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Starość: nowy problem
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Osoby powyżej 65 r.ż. stanowią ok. 15 proc. populacji. Według szacunków, za 20 lat wskaźnik ten wzrośnie do ponad 23 procent. Czy trzeba jeszcze przekonywać o tym, że starzenie się społeczeństwa stanowi wyzwanie dla polityki zdrowotnej w Polsce?


/ Starość: nowy problem / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Przed telemedycyną nie uciekniemy
Aleksandra Kurowska

Lekarzy mamy już teraz za mało, pielęgniarek i techników medycznych także. A starzejące się społeczeństwo i wzrost liczby osób z chorobami przewlekłymi wymagać będzie większej liczby świadczeń. Ratunkiem ma być telemedycyna. Ale jeżeli na wstępie nie określimy wysokich standardów jakości, Polacy łatwo się do niej zrażą.


/ Przed telemedycyną nie uciekniemy / Aleksandra Kurowska
 
Strona internetowa placówki medycznej
Marika Pankanin

W sieci tak jak w życiu, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Warto więc sumiennie się przygotować do wejścia na arenę cyberprzestrzeni, aby pokazać się od jak najlepszej strony. Tak jak chcielibyśmy być postrzegani przez naszych pacjentów oraz konkurencję.


/ Strona internetowa placówki medycznej / Marika Pankanin
 
Tajemnice tłuszczu
Halina Pilonis

Wokół tłuszczów narosło wiele kontrowersji. Pojawiają się badania sugerujące sprzeczne wnioski. Pacjenci wciąż zastanawiają się, czy lepsze jest masło czy margaryna, olej rzepakowy czy oliwa. Popularność zyskują odradzane do tej pory oleje tropikalne, np. kokosowy. Polemiki te próbują rozstrzygnąć specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia.


/ Tajemnice tłuszczu / Halina Pilonis
 
Nowe wytyczne postępowania w zawale serca bez uniesienia odcinka ST
Marcin Wełnicki

European Society of Cardiology (ESC) opublikowało nowe wytyczne dotyczące postępowania w przypadku ostrego zespołu wieńcowego bez uniesienia odcinka ST (nSTEMI). Wytyczne są bardzo dokładne i obszerne, co najmniej kilka ich elementów powinno zainteresować jednak każdego lekarza, niezależnie od specjalizacji.


/ Nowe wytyczne postępowania w zawale serca bez uniesienia odcinka ST / Marcin Wełnicki
 
Ebola – czy to już koniec?
Krzysztof Boczek

Na przełomie lipca i sierpnia tego roku światowe agencje podały elektryzującą informację, że wynaleziono lek na ebolę. Skuteczny w stu procentach. Czy to już schyłek najgroźniejszej epidemii choroby, z jaką zetknęła się ostatnio ludzkość?


/ Ebola – czy to już koniec? / Krzysztof Boczek
 
Zaawansowany rak jelita grubego
Marcin Wełnicki

W 2011 r. w naszym kraju zarejestrowano około 150 tysięcy nowych przypadków chorób nowotworowych, ponad 300 tysięcy osób żyło wówczas z rozpoznaną w ciągu pięciu poprzedzających lat chorobą nowotworową, ponad 90 tys. pacjentów zmarło z powodu raka. Za 12 proc. tych zgonów odpowiadał rak jelita grubego. W 2013 r. choroba ta była przyczyną 11 tys. zgonów. Rak jelita grubego stanowi tym samym drugą przyczynę zgonów nowotworowych u mężczyzn oraz trzecią u kobiet.


/ Zaawansowany rak jelita grubego / Marcin Wełnicki
 
Groźniejsze od terroryzmu
Krzysztof Boczek

W ubiegłym roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że wiek XXI może stać się erą postantybiotykową. Nawet łagodne zakażenia staną się przyczyną śmierci. Wobec niektórych bakterii – już teraz jesteśmy bezbronni i bezradni.


/ Groźniejsze od terroryzmu / Krzysztof Boczek
 
Serce po trzykroć młode
Mariusz Kielar

Zakończyła się XIII edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej
„Servier dla Serca” odbywającej się pod hasłem: „Trzecia Młodość Twojego Serca”.
Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia były choroby układu krążenia
u osób po 60. roku życia.


/ Serce po trzykroć młode / Mariusz Kielar
 
SM można leczyć
"Służba Zdrowia"

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Bezpośrednia przyczyna wywołująca SM nie jest znana. Wiadomo, że komórki układu immunologicznego rozpoznają elementy mózgu i rdzenia kręgowego jako nieprawidłowe i niszczą je.


/ SM można leczyć / "Służba Zdrowia"
 
Jak mózg rozpoznaje rzeczywistość?
Ewa Biernacka

Czy świat poznawany dzięki zmysłom jest taki, jaki nam się wydaje? Czy mamy dostęp do jego rzeczywistej natury, czy tylko interpretujemy sygnały dochodzącej do maszyny neuronalnej mózgu? Co dla epistemologii wynika z badań empirycznych w dziedzinie lingwistyki, neurobiologii, nauk kognitywnych i komputerowych (sztuczna inteligencja)?


/ Jak mózg rozpoznaje rzeczywistość? / Ewa Biernacka
 
HCV: nowe leki objęte refundacją
"Służba Zdrowia"

Szacuje się, że na całym świecie na WZW C choruje ok. 170 mln ludzi, w Polsce – 230 tys. Większość osób nie wie jednak o chorobie, bo przez wiele lat nie ma żadnych objawów. Dlatego choroba często nazywana jest „cichym zabójcą”.


/ HCV: nowe leki objęte refundacją / "Służba Zdrowia"
 
Kojące wizje zmarłych
"Służba Zdrowia"

Zespół naukowców z Canisius College przyjrzał się ciekawemu, lecz dotąd słabo zbadanemu naukowo zjawisku o nazwie ELDVs (end-of-life dreams and visions). Polega ono na tym, że w tygodniach poprzedzających zgon, osoby terminalnie chore często miewają sny i wizje przedstawiające zmarłych krewnych bądź przyjaciół.


/ Kojące wizje zmarłych / "Służba Zdrowia"
 
Dobrzy płoną szybciej
Halina Pilonis

Lekarz i pielęgniarka należą do profesji najbardziej narażonych na wypalenie zawodowe. Jeśli jeszcze dodatkowo osoby wykonujące ten zawód bardzo angażują się w swoją pracę, identyfikują się z nią, poświęcają jej swój wolny czas, zagrożenie wypaleniem rośnie.


/ Dobrzy płoną szybciej / Halina Pilonis


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot