„Służba Zdrowia” nr 51-66 z 12 lipca 2018 r.


archiwum 2018
 
E-wyzwania
Renata Furman

W dzisiejszej dobie cyfryzacja i informatyzacja to niewątpliwie determinanty rozwoju społeczeństw i innowacyjności gospodarki....


/ E-wyzwania / Renata Furman
 
A orkiestra gra
Małgorzata Solecka

– Jeśli rząd nie zrealizuje w stu procentach lutowego porozumienia, wrócimy do wypowiadania klauzul opt-out, a w końcu zaczniemy zwalniać się z pracy – zagrozili na początku lipca lekarze. Ale ewentualny protest lekarzy to zaledwie czubek góry lodowej, o który może w najbliższych miesiącach uderzyć okręt, zwany systemem ochrony zdrowia.


/ A orkiestra gra / Małgorzata Solecka
 
Bierność ponad wszystko
Andrzej Sośnierz

Tylko NFZ jest w Polsce w stanie organizować system opieki zdrowotnej, gdyż tylko on ma niezbędne do tego narzędzia. Fun- dusz ma pieniądze, ma zasoby infor- macyjne o świadczeniach, ich ilości i rozmieszczeniu.


/ Bierność ponad wszystko / Andrzej Sośnierz
 
Czas transferów
Małgorzata Solecka

Po ponad dwóch latach pełnienia obowiązków Andrzej Jacyna został prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. I zaraz stracił swojego najbliższego współpracownika – Macieja Miłkowskiego. Dotychczasowy zastępca prezesa NFZ ds. finansowych przeszedł do Ministerstwa Zdrowia. A ponieważ niedawno do ekipy resortu dołączył inny specjalista od finansów – Sławomir Gadomski, można uznać, że resort wzmacnia najbardziej narażoną na ataki flankę.


/ Czas transferów / Małgorzata Solecka
 
Pacjent jest najważniejszy
Maciej Biardzki

Tytułowy bon mot znamy wszyscy. Niezmiernie chętnie posługiwała się nim Ewa Kopacz, równie często sięgał po niego Bartosz Arłukowicz. Jak się okazuje, dla Łukasza Szumowskiego to takie samo dobre zaklęcie, jak i dla poprzedników. Do tych gorzkich słów skłoniły mnie wypowiedzi ministra zdrowia w dzień poprzedzający tzw. czarny piątek.


/ Pacjent jest najważniejszy / Maciej Biardzki
 
Pacjentocentryzm stosowany
Małgorzata Solecka

Wszyscy byliśmy, jesteśmy i będziemy pacjentami. Trzeba wreszcie przełamać niemoc. Ruszyć z posad bryłę może nie świata, ale systemu ochrony zdrowia na pewno. Sama myśl, że coś mogłoby się naprawdę, nie tylko formalnie, zmienić wydaje się jednak zbyt rewolucyjna. Może dlatego minister zdrowia, przemawiając na otwarciu jednej z licznych czerwcowych debat, na wszelki wypadek zastrzegł, że „ochrona zdrowia potrzebuje zmian ewolucyjnych”. Czyli?


/ Pacjentocentryzm stosowany / Małgorzata Solecka
 
Marihuana w gąszczu przepisów
Zuzanna Chromiec

Temat tzw. medycznej marihuany był szczególnie gorący latem zeszłego roku. W tamtym okresie kończyły się w parlamencie prace nad tzw. ustawą Liroya, legalizującą ten rodzaj terapii. Niestety, chociaż długo oczekiwana ustawa weszła w życie 1 listopada 2017 r., do dziś pacjenci nie doczekali się leków na bazie konopi.


/ Marihuana w gąszczu przepisów / Zuzanna Chromiec
 
Od(nowa), czyli zmiana pokoleniowa w samorządzie lekarskim
Małgorzata Solecka

W Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nowej kadencji znalazło się miejsce dla dwóch rezydentów, choć żaden z młodych lekarzy nie został wiceprezesem NRL. Pierwsze decyzje samorządu lekarskiego pokazują jednak, że napływ „świeżej krwi” może wyostrzyć reakcje izb lekarskich na działania Ministerstwa Zdrowia i rządu. Można się też spodziewać mniej szablonowych działań ze strony samorządu.


/ Od(nowa), czyli zmiana pokoleniowa w samorządzie lekarskim / Małgorzata Solecka
 
Dentobusy. Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle
Krzysztof Boczek

Jeszcze w kwietniu br. prasa donosiła, że dentobusy, zakupione za 24 mln zł, stoją i niszczeją. Po medialnej burzy, którą wywołały te informacje, w połowie maja media poinformowały, że właśnie wyruszyły. Zaledwie 3 z 16 nabytych. Ale nawet one wkrótce mogą wrócić do garaży, bo stomatolodzy rozważają zerwanie kontraktów.


/ Dentobusy. Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle / Krzysztof Boczek
 
Pan Wojtek z kuchni
Marek Nowicki

Najkuteczniejsza wydaje się gra zespołowa. Stąd w szpitalach i przychodniach związki zawodowe są w cenie. Najłatwiej mają lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, bo ich organizacje są liczne, silne i scentralizowane. Najgorzej mają kucharze, bo są niemedyczni i osamotnieni.


/ Pan Wojtek z kuchni / Marek Nowicki
 
Skazani na męki Syzyfa?
Małgorzata Solecka

Współpraca sektorów publicznego i prywatnego w ochronie zdrowia to oczywistość. Refundacja nowoczesnych terapii, które skutecznie utrzymują w zdrowiu osoby w wieku produkcyjnym – podobnie. Aktywność władz publicznych w promowaniu wzorców zachowań prozdrowotnych – kolejna. Podczas Szczytu Zdrowie 2018 nie było zażartych polemik, które dzieliłyby dyskutujących na stronę „ekspercką” i „rządową”. Wszyscy, trzymając się retoryki mundialowej, grali do jednej bramki.


/ Skazani na męki Syzyfa? / Małgorzata Solecka
 
E-zwolnienia: papierowa kontrrewolucja
Halina Pilonis

Kiedy dzięki rewolucji informatycznej do medycyny wkracza Big Data, sztuczna inteligencja i przemysł 4.0, informatyzacja polskiej służby zdrowia wciąż jest na etapie e-prokrastynacji. Nasi lekarze nie chcą wypisywać e-zwolnień, e-skierowań czy e-recept. Skąd u polskich medyków tak chroniczna nietolerancja informatyczna?


/ E-zwolnienia: papierowa kontrrewolucja / Halina Pilonis
 
Forum e-Zdrowia. Cyfrowa transformacja w obszarze zdrowia
Artur Pruszko

Aby cyfrowa transformacja w zdrowiu przyniosła efekt, potrzebuje zarówno sprawnych liderów zmiany, jak i partnerskiej debaty między przedstawicielami instytucji publicznych, podmiotów leczniczych, firm nowych technologii, a przede wszystkim pacjentów...


/ Forum e-Zdrowia. Cyfrowa transformacja w obszarze zdrowia / Artur Pruszko
 
Niedoceniana rola medycyny pracy
Ewa Szarkowska

Wiele krajów europejskich wykorzystuje system ochrony zdrowia pracujących do prowadzenia profilaktycznych programów wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy nowotwory. W Polsce kwestią dyskusyjną jest nawet to, że rutynowym badaniem dla wszystkich pracowników, zlecanym w ramach okresowych badań medycyny pracy, powinna być zwykła morfologia krwi.


/ Niedoceniana rola medycyny pracy / Ewa Szarkowska
 
Nikt nie czuje się antyszczepionkowcem
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Proepidemicy, antyszczepionkowcy, antywacki, sekta. Jeśli będziemy w taki sposób myśleć o osobach odmawiających szczepień, nikogo nie uda się przekonać. Nie można ich traktować protekcjonalnie ani spierać się z ich argumentami.


/ Nikt nie czuje się antyszczepionkowcem / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Antyszczepionkowcy są wśród nas!
Małgorzata Solecka

Rodzice, którzy obawiają się szczepień, a nawet nie wyrażają zgody na szczepienie swojego dziecka, nie są antyszczepionkowcami. W każdym
razie nie muszą być. Ale ruchy antyszczepionkowe to nie fatamorgana.
Antyszczepionkowcy są, bezwzględnie grają na ludzkich emocjach, próbują też zastraszać i dyskredytować tych, którzy chcą się im przeciwstawiać.


/ Antyszczepionkowcy są wśród nas! / Małgorzata Solecka
 
Skierowania: analiza czy zbędna zwłoka?
Halina Pilonis

Ponad trzy lata temu wprowadzono obowiązkowe skierowania do okulisty i dermatologa, aby rozwiązać problem kolejek do tych specjalistów. Kolejki nie skróciły się znacząco, a chorzy skarżą się na utrudniony dostęp do leczenia. W dodatku lekarze rodzinni uważają, że tracą niepotrzebnie czas na wizyty związane tylko z wypisaniem skierowania.


/ Skierowania: analiza czy zbędna zwłoka? / Halina Pilonis
 
Krew damasceńskiej róży
Krzysztof Boczek

Biegną tam, skąd inni właśnie uciekają. Z bombardowanych miejsc w Syrii. By ratować życie. Już ponad 100 tysięcy żyć.


/ Krew damasceńskiej róży / Krzysztof Boczek
 
Lek na samotność?
Justyna Grzechocińska

Kiedyś uważana za niedogodność, stała się obrazem rozwijającego się i starzejącego społeczeństwa. Samotność życiowa, bo o niej mowa, jest zjawiskiem, którego nasilenie i charakter, uzależnione są od etapu społecznego rozwoju, jak i od kultury społeczeństwa, którego dotyczy.


/ Lek na samotność? / Justyna Grzechocińska
 
Od teorii do praktyki
Halina Pilonis

W Warszawie powstaje Centrum Medycyny Translacyjnej. Będzie się zajmować wprowadzaniem wyników biomedycznych eksperymentów do terapii pacjentów. Ma to przyspieszyć rozwój polskiej biomedycyny.


/ Od teorii do praktyki / Halina Pilonis
 
Co ostatnio wkurza lekarzy?
Krzysztof Boczek

W Kenii, w połowie maja br. doktorów zdenerwował pomysł tamtejszego rządu – by zatrudnić 100 kubańskich lekarzy. Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta zatwierdził tę decyzję podczas tegorocznej wizyty w ojczyźnie cygar.


/ Co ostatnio wkurza lekarzy? / Krzysztof Boczek


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot