„Służba Zdrowia” nr 9-16 z 21 lutego 2019 r.


archiwum 2019
 
93 procent rozumu
Renata Furman

Argumenty środowisk podważających ich bezpieczeństwo, a nawet skuteczność dla ochrony populacji przed chorobami zakaźnymi, pojawiały się już nie tylko w niszowych dyskusjach mediów społecznościowych, ale także w mediach głównego nurtu, ba, zawędrowały nawet na trybunę sejmową, gdzie zaprezentowany został obywatelski projekt ustawy likwidującej obowiązek szczepień.


/ 93 procent rozumu / Renata Furman
 
Abrakadabra, hokus-pokus… 6 proc. PKB na zdrowie!
Małgorzata Solecka

Ochrona zdrowia jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, o czym świadczy uchwalenie ustawy gwarantującej wzrost publicznego finansowania do 6 proc. PKB. To stały przekaz, jaki płynie z Ministerstwa Zdrowia, i nie tylko. Dlaczego więc, gdy przychodzi do konkretów, debatujemy o podziale setek milionów, a nie kilku czy nawet kilkunastu miliardów złotych? Gdzie się podziały znaczące przepływy z budżetu państwa do NFZ?


/ Abrakadabra, hokus-pokus… 6 proc. PKB na zdrowie! / Małgorzata Solecka
 
Idą zmiany
Małgorzata Solecka

Rząd spieszy na ratunek szpitalnym oddziałom ratunkowym. System TOPSOR uporządkuje sytuację na SOR-ach i sprawi, że – przynajmniej w założeniach – zmniejszą się na nich kolejki pacjentów, skróci czas oczekiwania na przyjęcie. A być może w oddziałach ratunkowych – nareszcie! – będą leczeni ci, których życie, a co najmniej zdrowie, znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu. Jeśli do tego dodać podział dyżurów na tępe i ostre, szpitale powinny mieć powody do radości. Ale czy na pewno?


/ Idą zmiany / Małgorzata Solecka
 
Na wyrwę
Andrzej Sośnierz

Grupy zawodowe wyrywają pieniądze na płace, raz są to lekarze, raz rezydenci, potem specjaliści, pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy, a kto jeszcze nie wyrwał – za chwilę ustawi się w kolejce


/ Na wyrwę / Andrzej Sośnierz
 
Na razie w aptekach bez zmian
Ewa Szarkowska

W projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego skierowanym pod obrady rządu nieoczekiwanie zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie rządowym Karta Dużej Rodziny. Toczący się od lat spór o zasadność całkowitego zakazu reklamy aptek w Polsce rozgorzał na nowo.


/ Na razie w aptekach bez zmian / Ewa Szarkowska
 
Wojna szczepionkowa
Marek Nowicki

Zeszłoroczna epidemia odry nie poprawiła wyszczepialności wśród polskich dzieci. Cały czas, choć wolniej, rośnie liczba dzieci, których rodzice odmówili szczepień. Nasi antyszczepionkowcy czerpią inspirację z zachodnich ruchów anty- szczepionkowych, które też rosną w siłę


/ Wojna szczepionkowa / Marek Nowicki
 
Onkologia na zakręcie
Małgorzata Solecka

„Nasz kraj staje w obliczu epidemiologicznego kryzysu spowodowanego wzrastającą rzeszą osób chorych na nowotwory. Równocześnie wyniki leczenia nowotworów są w Polsce znacznie gorsze w porównaniu ze średnią Unii Europejskiej” – pisze w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Jacek Jassem, prezes Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem. Do niedawna członek Krajowej Rady ds. Onkologii. Dlaczego jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich lekarzy komunikuje się z głową państwa w sprawach onkologii? I to w formie listu otwartego?


/ Onkologia na zakręcie / Małgorzata Solecka
 
Niedoceniana diagnostyka laboratoryjna
Ewa Szarkowska

Coraz więcej Polaków cierpi na choroby cywilizacyjne. Coraz więcej osób z tego powodu przedwcześnie umiera. To są zgony, których można uniknąć, jeśli w profilaktyce zaczniemy powszechnie wykorzystywać badania laboratoryjne – twierdzą eksperci.


/ Niedoceniana diagnostyka laboratoryjna / Ewa Szarkowska
 
Szczepienia nie podzielą Polaków
Małgorzata Solecka

12 tysięcy przypadków zachorowań, sześć zgonów – to styczniowy bilans odry na Ukrainie. Mimo zapowiedzi, nie zostanie jednak ogłoszony stan epidemii. – To tylko słowo, bez większego znaczenia. Ważniejsze jest to, abyśmy skupili się na walce z wirusem – mówią przedstawiciele władz w Kijowie.


/ Szczepienia nie podzielą Polaków / Małgorzata Solecka
 
Rozproszona odpowiedzialność
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Pacjent czy państwo? W debacie o odpowiedzialności za zdrowie konieczne jest znalezienie sposobu na skuteczne wyegzekwowanie pożądanych działań. W biznesie postawiono na wellbeing i są efekty.


/ Rozproszona odpowiedzialność / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Emocje górą
Małgorzata Solecka

Szymek ma zostać odłączony od aparatury wbrew woli rodziców? „Polski Alfie Evans”. To tytuł jednego z materiałów opublikowanych na stronach tygodnika opinii poświęconego siedmiomiesięcznemu Szymkowi, który z zapaleniem mózgu trafił do warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej. W tle – szczepienie przeciw pneumokokom. I antyszczepionkowy zryw.


/ Emocje górą / Małgorzata Solecka
 
Nienawiść zabija lekarzy
Krzysztof Boczek

Lekarze bywają ofiarami fanatyków, radykałów i niezadowolonych z leczenia pacjentów. Zaczyna się od gróźb, a kończy na nożu, pistolecie czy bombie.


/ Nienawiść zabija lekarzy / Krzysztof Boczek
 
Pokłosie gdańskiej tragedii
Małgorzata Solecka

Będą zmiany w przepisach, które umożliwią przymusowe kierowanie na leczenie psychiatryczne osób kończących karę pozbawienia wolności. Po zabójstwie prezydenta Gdańska ministerstwa Zdrowia i Sprawiedliwości dostrzegły problem, na który już od dłuższego czasu zwracali uwagę specjaliści w dziedzinie psychiatrii.


/ Pokłosie gdańskiej tragedii / Małgorzata Solecka
 
Dość podważania kompetencji polskich ortopedów!
Halina Pilonis

Polskie dzieci z wrodzonymi deformacjami kończyn nie muszą wyjeżdżać na leczenie do USA. Takie zabiegi finansowane przez NFZ wykonuje się w Otwocku i Poznaniu bez kolejki. Tymczasem do ośrodka w USA zostało skierowanych na koszt NFZ 47 dzieci z Polski. Łączny koszt leczenia tej grupy wyniósł około 50 mln zł. Za te pieniądze można by poddać terapii w Polsce 6000 pacjentów. O przyczynach tego zjawiska rozmawiamy z prof. Jarosławem Czubakiem, konsultantem krajowym w dziedzinie ortopedii i traumatologii oraz prezydentem Europejskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej (European Paediatric Orthopaedic Society).


/ Dość podważania kompetencji polskich ortopedów! / Halina Pilonis
 
Gif kontra reklamy
Daria Wierzbińska

Główny Inspektor Farmaceutyczny w połowie 2018 roku, po prawie roku milczenia, wydał nowe decyzje w sprawie reklamy produktów leczniczych. Do końca 2018 r. na stronie GIF zostało opublikowanych siedem decyzji dotyczących prowadzenia reklamy produktów leczniczych sprzecznej z obowiązującymi przepisami. Czego dotyczyły zastrzeżenia GIF i czy organ zmienił swoją linię orzeczniczą?


/ Gif kontra reklamy / Daria Wierzbińska
 
EBN, czyli pielęgniarstwo oparte na faktach
Katarzyna Cichosz

Rozmowa z dr n. o zdrowiu Dorotą Kilańską, kierowniczką Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie w UM w Łodzi, dyrektorką Europejskiej Fundacji Badań Naukowych w Pielęgniarstwie (ENRF), ekspertką Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia i WHO.


/ EBN, czyli pielęgniarstwo oparte na faktach / Katarzyna Cichosz
 
Leczenie wspomagające w przewlekłym zapaleniu prostaty
Tomasz Gołąbek

Terapia przewlekłego zapalenia stercza zarówno postaci bakteryjnej, jak i niebakteryjnej to duże wyzwanie. Wynika to między innymi ze słabej penetracji antybiotyków do gruczołu krokowego, ale także z faktu utrzymywania się objawów, mimo skutecznego leczenia przeciwbakteryjnego.


/ Leczenie wspomagające w przewlekłym zapaleniu prostaty / Tomasz Gołąbek
 
Robotyczny towarzysz chorego
Justyna Grzechocińska

„Bajki robotów” Stanisława Lema są tak poczytne i piękne, jak pociągająca jest wizja futurystyczno-kosmicznej technologii. Minęło zaledwie kilkadziesiąt lat, a przed nami robotyczny towarzysz życia – opiekun chorych na alzheimera.


/ Robotyczny towarzysz chorego / Justyna Grzechocińska
 
Lekarz w zegarku?
Krzysztof Boczek

To giganci branży nowych technologii zdecydują, jak będzie się leczył świat. A oni chcą, by lekarza i jego gabinet każdy mógł mieć w telefonie lub smartwatchu.


/ Lekarz w zegarku? / Krzysztof Boczek
 
EBM potrzebuje filozofii
Ewa Biernacka

– Medycyna, uchodząca za najbardziej humanistyczną z nauk empirycznych, z powodu zawrotnego postępu w dziedzinie nauk podstawowych, na naszych oczach przekracza kolejne granice poznania i staje się polem weryfikacji poglądów na temat człowieczeństwa w wymiarze biologicznym, ale też metafizycznym – sądzi gastroenterolog i filozof medycyny prof. Piotr Zaborowski.


/ EBM potrzebuje filozofii / Ewa Biernacka


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot