„Służba Zdrowia” nr 51-66 z 11 lipca 2019 r.


archiwum 2019
 
Nic nowego, a jednak...
Renata Furman

Jeśli ktoś spodziewał się przełomowych rekomendacji wypracowanych w ramach debaty „Wspólnie dla zdrowia”, może czuć się rozczarowany. Niepotrzebnie. Kierunki zmian nie mogły być zasadniczo inne od tych, które były wskazane w ramach narodowej debaty.


/ Nic nowego, a jednak... / Renata Furman
 
Jest dobrze, jest dobrze, więc o co wam chodzi?
Małgorzata Solecka

W tym roku na ochronę zdrowia po raz pierwszy wydamy z pieniędzy publicznych ponad sto miliardów złotych – podkreślają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa 6 proc. PKB, mówi minister zdrowia, realizowana jest „aż z naddatkiem”. Choć – ciągle bez zaangażowania budżetu państwa.


/ Jest dobrze, jest dobrze, więc o co wam chodzi? / Małgorzata Solecka
 
Była debata, są rekomendacje, będą decyzje?
Małgorzata Solecka

Dodatkowe ubezpieczenia, ulgi podatkowe na wydatki związane z leczeniem, zarówno dla obywateli, jak i dla firm, wczesna edukacja prozdrowotna, większe uprawnienia w kreowaniu polityki zdrowotnej dla regionów – to najważniejsze zmiany, jakie ministrowi zdrowia rekomendują eksperci po trwającej rok debacie „Wspólnie dla zdrowia”. Rekomendacje są celne, ale nie przełomowe.


/ Była debata, są rekomendacje, będą decyzje? / Małgorzata Solecka
 
Podzielić NFZ
Andrzej Sośnierz

Zdecentralizowanie NFZ jest technicznie czynnością dość prostą, gdyż oddziały NFZ są strukturami istniejącymi, zorganizowanymi, a decentralizacja rozgrywać się będzie głównie w obszarze przeniesienia kompetencji


/ Podzielić NFZ / Andrzej Sośnierz
 
Kto sieje wiatr, zbiera…
Małgorzata Solecka

Siedmiu na dziesięciu lekarzy popiera, według OZZL, skracanie czasu pracy jako najwłaściwszą i najbardziej skuteczną formę protestu. Jeśli na taki krok zdecydowałaby się jedna trzecia z tej grupy, ochrona zdrowia jesienią przeżyłaby prawdziwy wstrząs.


/ Kto sieje wiatr, zbiera… / Małgorzata Solecka
 
Bariatria ratunkiem dla… systemu
Ewa Szarkowska

Z prof. dr. hab. n. med. Krzysztofem Paśnikiem, byłym prezesem Towarzystwa Chirurgów Polskich i twórcą Polskiej Szkoły Bariatrii rozmawia Ewa Szarkowska.


/ Bariatria ratunkiem dla… systemu / Ewa Szarkowska
 
Szczyt Zdrowie 2019
Małgorzata Solecka

Czego potrzebuje system ochrony zdrowia? Czego potrzebują pracownicy? Czego – last but not least – potrzebują pacjenci? Jakie są oczekiwania, ale i możliwości ich spełnienia? O tym, jak co roku w czerwcu, dyskutowano na konferencji Szczyt Zdrowie.


/ Szczyt Zdrowie 2019 / Małgorzata Solecka
 
Ostry problem ochrony zdrowia
Ewa Szarkowska

Szacuje się, że w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień i skaleczeń związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Dokładna skala zjawiska nie jest znana, ponieważ aż 40 proc. personelu pielęgniarskiego szpitali przyznaje, że w ogóle nie zgłasza tego typu zdarzeń.


/ Ostry problem ochrony zdrowia / Ewa Szarkowska
 
Mit i hejt
Małgorzata Solecka

„Po odłączeniu od aparatury w warszawskim szpitalu zmarło dziecko”. Albo jeszcze dosadniej: „bez zgody rodziców lekarze warszawskiego szpitala odłączyli jedenastomiesięcznego chłopca od aparatury podtrzymującej życie. Chłopiec zmarł”. Albo już bez żadnych ograniczeń: „zamordowali Szymonka”.


/ Mit i hejt / Małgorzata Solecka
 
Panujmy nad agresją!
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Lekarz, ratownik czy pielęgniarka to zawody wysokiego ryzyka. Błędy i nieporozumienia oznaczają poważne konsekwencje – prawne, finansowe lub wizerunkowe. Otoczenie często nie sprzyja komfortowi pracy, a wypalenia zawodowego boją się już nawet studenci medycyny. Jak zminimalizować to ryzyko i pracować spokojniej?


/ Panujmy nad agresją! / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Niepoczytalny?
Marek Nowicki

Jeszcze długo chorzy psychicznie będą musieli w społeczeństwie nosić piętno odmieńców. Ludzie się po prostu wstydzą przyznawać, że korzystają z pomocy psychiatry. Wielu wstydzi się, więc do psychiatry w ogóle się nie zgłasza


/ Niepoczytalny? / Marek Nowicki
 
Pistolet pod kitlem
Krzysztof Boczek

Chodzą na kursy taekwondo, noszą broń przy pasie, by bronić się przed linczem ze strony rodziny chorego. Nawet odmawiają leczenia umierających, by nie uznano ich winnymi śmierci pacjenta. W Indiach lekarzy paraliżuje strach.


/ Pistolet pod kitlem / Krzysztof Boczek
 
Opiekun medyczny szuka miejsca w systemie
Katarzyna Cichosz

Rozmowa z prezesem Bartoszem Mikołajczykiem oraz z wiceprezesem Krzysztofem Tłoczkiem z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych


/ Opiekun medyczny szuka miejsca w systemie / Katarzyna Cichosz
 
Placebo i nocebo
Justyna Grzechocińska

Placebo i nocebo, fenomeny tak różne jak ogień i woda, w których pomimo zastosowania substancji obojętnej, konsekwencje jej podania – biochemiczne, fizjologiczne, behawioralne, emocjonalne i kognitywne – są bardzo prawdziwe. Zatem jaka siła tkwi w słowach lekarza?


/ Placebo i nocebo / Justyna Grzechocińska
 
Raport KOROUN i… co dalej?

Wstępne dane KOROUN dotyczące inwazyjnej choroby pneumokokowej w Polsce pokazują, że należy przeprowadzić analizę skuteczności prowadzonego w chwili obecnej w Polsce Programu Szczepień Ochronnych przeciwko pneumokokom.


/ Raport KOROUN i… co dalej? /
 
Esketamina – stare „wino” w nowej butelce
Justyna Grzechocińska

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użycia nowy lek przeciwdepresyjny z esketaminą w aerozolu donosowym. Działa rzędy wielkości szybciej niż dotychczas stosowane leki i ma zmienić leczenie depresji lekoopornej jednobiegunowej, ratując miliony ludzi na świecie.


/ Esketamina – stare „wino” w nowej butelce / Justyna Grzechocińska
 
Wygrać z kolejkami
Halina Pilonis

W jaki sposób rozwiązać problem wciąż powstających kolejek do leczenia SM w Polsce? – zastanawiali się eksperci podczas konferencji prasowej pt. „Jak wygrać z kolejkami? Skuteczne działanie pacjenta z SM w systemie ochrony zdrowia”, która odbyła się 10 czerwca br. w Warszawie.


/ Wygrać z kolejkami / Halina Pilonis
 
Szpital w cieniu Everestu
Anna Kołodziejska

Pacjenci w ciężkim stanie, którzy muszą spędzić kilkanaście godzin w podróży, aby dotrzeć do szpitala. I tacy, którzy nigdy w swoim życiu nie spotkają lekarza. Medyczne wyzwania nie do pomyślenia w innych częściach świata, będące codziennością dla chirurgów w Nepalu.


/ Szpital w cieniu Everestu / Anna Kołodziejska
 
Dr Dyktator
Krzysztof Boczek

Co mają wspólnego Bashar al-Asad, Gurbanguly Berdimuhamedow i Hastings Banda? Bardzo wiele. Wszyscy byli/są lekarzami oraz… dyktatorami. I nie oni jedni.


/ Dr Dyktator / Krzysztof Boczek


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot