„Służba Zdrowia” nr 17-25 z 19 marca 2020 r.


archiwum 2020
 
Pneumokoki: 13 > 10

– Stanowisko działającego przy Ministrze Zdrowia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych jest jednoznaczne. Należy refundować 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom, bo zabezpiecza przed serotypami bardzo groźnymi dla dzieci oraz całego społeczeństwa, przed którymi nie chroni szczepionka 10-walentna – mówi prof. Ewa Helwich. Tymczasem zlecona przez resort zdrowia opinia AOTMiT – ku zdziwieniu specjalistów – sugeruje równorzędność obu szczepionek.


/ Pneumokoki: 13 > 10 /
 

Epidemia COVID-19:

System w czasach zarazy
Małgorzata Solecka

Polska ochrona zdrowia tańczy nad przepaścią od lat. Epidemia koronawirusa może oznaczać ogromny krok – pytanie tylko, czy w stronę przepaści, czy wręcz przeciwnie.


Epidemia COVID-19: / System w czasach zarazy / Małgorzata Solecka
 

Epidemia COVID-19:

Szansa dla odpowiedzialności
Renata Furman

Odpowiedzialność to pojęcie, do którego odwołuje się minister zdrowia podczas licznych konferencji i wystąpień dotyczących rozwijającej się epidemii zakażeń koronawirusem. Minister apeluje do naszej odpowiedzialności za własne zdrowie, za zdrowie naszych rodzin i całej naszej społeczności.


Epidemia COVID-19: / Szansa dla odpowiedzialności / Renata Furman
 

Epidemia COVID-19:

Wojna białej armii
Krzysztof Boczek

Koronawirus stanowi duże zagrożenie dla personelu medycznego. Pod koniec lutego aż 3 tys. z nich było zarażonych w samych Chinach. Są placówki, w których prawie 1/3 chorych to medycy.


Epidemia COVID-19: / Wojna białej armii / Krzysztof Boczek
 

Epidemia COVID-19:

Medialny wirus
Marek Nowicki

Środowisko antyszczepionkowców pilnie śledzi doniesienia i stale nagłaśnia w Internecie swoje stanowisko, że cała ta epidemia koronawirusa jest sztucznie nadmuchana, że to medialna rzeczywistość, że to strachy na Lachy!


Epidemia COVID-19: / Medialny wirus / Marek Nowicki
 

Epidemia COVID-19:

Król Wirus Pierwszy
Małgorzata Solecka

W wyścigu do Pałacu Prezydenckiego pojawił się nowy zawodnik: koronawirus. Sam, co prawda, nie sięgnie po fotel prezydencki, ale może skutecznie zmniejszyć szanse na reelekcję urzędującej głowy państwa. Może też zwiększyć lub zmniejszyć szanse innych kandydatów.


Epidemia COVID-19: / Król Wirus Pierwszy / Małgorzata Solecka
 
Co z tymi płacami?
Małgorzata Solecka

Niemal 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie zarabia przeciętny lekarz. Pielęgniarka – blisko połowę mniej, 5,3 tys. zł. Płace może nie są kosmicznie wysokie, ale w ciągu dwóch lat wzrosły, w porównaniu z innymi zawodami, i to nie tylko medycznymi, najbardziej. Co wiemy z raportu GUS na temat zarobków Polaków i co dalej z płacami w ochronie zdrowia?


/ Co z tymi płacami? / Małgorzata Solecka
 
Życie po wyjściu z sieci
Ewa Szarkowska

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia opieki zdrowotnej zaczął w Polsce funkcjonować od 1 października 2017 r. i objął 590 placówek. Obecnie w tzw. sieci szpitali działają 582 lecznice.


/ Życie po wyjściu z sieci / Ewa Szarkowska
 
To się nie zawali
Andrzej Sośnierz

Wszyscy prorokują, że przecież to się w końcu wywróci. Rodzi się jednak taka refleksja, że różnego rodzaju kasandryczne wypowiedzi jednak się nie sprawdzają, a – wydawałoby się – nieznośne stany chaosu mogą jednak trwać zadziwiająco długo


/ To się nie zawali / Andrzej Sośnierz
 
Polityka lekowa: Doszliśmy do ściany
Halina Pilonis

Na trójkę z dwoma minusami ocenili specjaliści realizację założeń zapisanych w „Polityce lekowej państwa na lata 2018–2022”. I choć – według ekspertów – to dokument bardzo dobry i potrzebny, niezrealizowany pozostanie jedynie literaturą.


/ Polityka lekowa: Doszliśmy do ściany / Halina Pilonis
 

Rozmowa z Judy Leage:

Zarządzanie jakością
Katarzyna Cichosz

Wywiad z Judy Leage, Nurse Development and Quality Lead, The Martlets Hospice, Hove, Wielka Brytania.


Rozmowa z Judy Leage: / Zarządzanie jakością / Katarzyna Cichosz
 

Rozmowa z Mariolą Łodzińską

Nie ma i nie będzie zgody na agresję!
Ewa Szarkowska

– Wciąż pokutuje przekonane, że z zawodem pielęgniarki czy położnej nierozerwalnie związane jest nie tylko ryzyko zakłucia się igłą, ale także akceptacja agresywnego zachowania pacjenta. I na to nie ma absolutnie naszej zgody. Nie chcemy, żeby agresja wpisywała się w nasz zawód. Nasza praca jest ogromnie obciążająca fizycznie i psychicznie. Dodatkowy stres w postaci agresywnych zdarzeń, niestety powoduje, że zniechęcenie w związku z pracą wykonywaną przez pielęgniarki i położne jest jeszcze większe – podkreśla Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.


Rozmowa z Mariolą Łodzińską / Nie ma i nie będzie zgody na agresję! / Ewa Szarkowska
 
Uprzejmość kliniczna
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Można odnieść wrażenie, że wszystko o komunikacji z pacjentem zostało już powiedziane i każdy zna teorię, ale w praktyce niewiele się zmienia. Pacjenci narzekają na personel medyczny, a personel medyczny ma pretensje do pacjentów. Chociaż napisano kilkadziesiąt podręczników, poświęconych rozmowie terapeutycznej czy budowaniu relacji z pacjentem, to doskonalenie tych umiejętności wymaga treningu – podobnie jak mięśnie.


/ Uprzejmość kliniczna / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Wypaleni 2020
Krzysztof Boczek

Pozostaje największym wyzwaniem i problemem dla lekarzy. Nie tylko w USA. Ale to tam przeprowadza się od lat najbardziej drobiazgowe badania tego zjawiska. Sprawdź najnowsze wyniki i wyciągnij wnioski. Zanim i ty się wypalisz.


/ Wypaleni 2020 / Krzysztof Boczek
 
Medycyna paliatywna potrzebuje strategii rozwoju
Halina Pilonis

– Skuteczne leczenie bólu czy duszności u pacjenta może być równie satysfakcjonującym dla lekarza sukcesem jak przeszczepienie narządów – mówi prof. Wojciech Leppert, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej. Opowiada też o najważniejszych wyzwaniach polskiej opieki paliatywnej i hospicyjnej.


/ Medycyna paliatywna potrzebuje strategii rozwoju / Halina Pilonis
 
Profilaktyka 40 Plus

Rzutem na taśmę, a tak naprawdę już po terminie, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło program Profilaktyka 40 Plus – jedną z obietnic „piątki Kaczyńskiego” na pierwsze 100 dni nowego rządu. Program ma objąć miliony Polaków. Od zapowiedzi do realizacji jednak daleka droga.


/ Profilaktyka 40 Plus /
 
W jakim celu powstało Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach?

Wyzwania, przed jakimi stajemy obecnie w zakresie promocji szczepień ochronnych, są jednym z najistotniejszych zagadnień zdrowia publicznego. Dlatego też Instytut Ochrony Zdrowia w 2017 roku powołał Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach jako niezależną platformę ekspertów medycznych, klinicystów, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów.


/ W jakim celu powstało Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach? /
 
Protonoterapia. Niekończąca się opowieść

Ośrodek protonoterapii w krakowskich Bronowicach kończy w tym roku pięć lat. To ważny moment, bo o leczenie w Krakowie będzie pacjentom łatwiej. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że ułatwienia dotyczą tych, którzy mogą za terapię zapłacić.


/ Protonoterapia. Niekończąca się opowieść /
 
Wszechmogące komórki macierzyste

Historia komórek macierzystych ma już ponad 100 lat. Poznanie ich biologii pozwoliło na zrozumienie wielu procesów komórkowych, takich jak samoodnowa, proliferacja czy różnicowanie.


/ Wszechmogące komórki macierzyste /
 
Dzieci złapane w sieć
Justyna Grzechocińska

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm – coraz więcej dzieci cierpi na cyberuzależnienie, uznane za ciężką chorobę psychiczną.


/ Dzieci złapane w sieć / Justyna Grzechocińska
 
Teoria względności switcha
Urszula Wilk

Procedura Rx to OTC Switch jest praktykowana na całym świecie, również w Polsce, i wbrew głosom oburzenia Polska wcale nie przoduje ani też nie jest pionierem takiego rozwiązania w systemie ochrony zdrowia. Liderem w tej kwestii są USA, gdzie przez ostatnie 40 lat zmieniono kategorię dostępności z Rx na OTC dla 110 leków. Jest jednak różnica pomiędzy perspektywą polską i amerykańską, bo w USA na zakup leków, które zmieniły kategorię dostępności pacjent musi uzyskać zgodę farmaceuty.


/ Teoria względności switcha / Urszula Wilk


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot