„Służba Zdrowia” nr 27-48 z 30 czerwca 2024 r.


archiwum 2024
 
Tygrys maruder
Małgorzata Solecka

Gdzie są powiatowe centra zdrowia? Co z lepszą dostępnością do lekarzy geriatrów? A z obietnicą, że pacjent dostanie zwrot kosztów z NFZ, jeśli nie zostanie przyjęty w poradni AOS w ciągu 60 dni? Posłowie PiS skrzętnie wykorzystali „100 dni rządu”, by zasypać Ministerstwo Zdrowia mniej lub bardziej absurdalnymi interpelacjami dotyczącymi stanu realizacji obietnic, złożonych w trakcie kampanii wyborczej. Niepomni, że ich ministrowie i prominentni posłowie w swoim czasie podkreślali, że na realizację obietnic (w zdrowiu na pewno) potrzeba kadencji lub dwóch.


/ Tygrys maruder / Małgorzata Solecka
 
Przyszłość puka do drzwi
Renata Furman

Nauka nigdy nie stoi w miejscu, podlega ciągłemu rozwojowi i – choć ograniczana różnymi czynnikami zewnętrznymi – kumulacja wiedzy, jaką przynosi, zmienia świat wokół nas. Można odnieść wrażenie, że w ostatnich latach postęp w naukach biologicznych i medycznych wręcz pędzi do przodu.


/ Przyszłość puka do drzwi / Renata Furman
 
Worków z pieniędzmi nie będzie
Małgorzata Solecka

Jeśli chodzi o nakłady, cały czas jesteśmy w ogonie krajów wysokorozwiniętych. Średnia dla OECD, jeśli chodzi o nakłady łączne, to 9 proc., w Polsce – ok. 6,5 proc. Jeśli chodzi o wydatki publiczne, w zasadzie nie przekraczamy 5 proc. – mówił podczas kongresu Patient Empowerment Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia, w maju powołany przez minister Izabelę Leszczynę do zespołu, który ma pracować nad zmianami systemowymi.


/ Worków z pieniędzmi nie będzie / Małgorzata Solecka
 
Pigułka dzień po, czyli w oczekiwaniu na zmianę
Małgorzata Solecka

Już w pierwszych tygodniach urzędowania minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła program „Bezpieczna, świadoma ja”, czyli – pakiet rozwiązań dla kobiet, związanych przede wszystkim ze zdrowiem prokreacyjnym. Po kilku miesiącach można byłoby już zacząć stawiać pytania o stan realizacji… gdyby było o co pytać.


/ Pigułka dzień po, czyli w oczekiwaniu na zmianę / Małgorzata Solecka
 
Kształcenie na cenzurowanym
Małgorzata Solecka

Czym zakończy się audyt Polskiej Komisji Akredytacyjnej w szkołach wyższych, które otworzyły w ostatnim roku kierunki lekarskie, nie mając pozytywnej oceny PKA, choć pod koniec maja powiało optymizmem, że zwycięży rozsądek i dobro pacjenta. Ministerstwo Nauki chce, by lekarzy mogły kształcić tylko uczelnie akademickie.


/ Kształcenie na cenzurowanym / Małgorzata Solecka
 
Wypalenie zawodowe – młodsze rodzeństwo stresu
Anna Jarosz

Wypalenie zawodowe to stan, który może dotknąć każdego z nas. Doświadczają go osoby wykonujące różne zawody, w tym pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Czy przyczyną wypalenia zawodowego jest przeciążenie obowiązkami zawodowymi, bliski kontakt z cierpieniem i bólem? A może do wypalenia prowadzą nas cechy osobowości lub nieumiejętność radzenia sobie ze stresem? Odpowiedzi na te pytania udzieli Leszek Guga, psycholog specjalizujący się w tematyce zdrowia, opiece długoterminowej i długofalowych skutkach stresu.


/ Wypalenie zawodowe – młodsze rodzeństwo stresu / Anna Jarosz
 
Pacjent geriatryczny to lekoman czy ofiara?
Anna Jarosz

Coraz częściej, w różnych mediach, możemy przeczytać, że seniorzy, czyli pacjenci geriatryczni, nadużywają leków. Podobno rekordzista przyjmował dziennie 40 różnych preparatów, zarówno tych zaordynowanych przez lekarzy, jak i dostępnych bez recepty. Cóż? Przecież seniorzy zazwyczaj cierpią na kilka schorzeń przewlekłych i dlatego zażywają wiele leków. Dość powszechna jest też opinia, że starsi ludzie są bardzo podatni na przekaz reklamowy i chętnie do swojego „lekospisu” wprowadzają suplementy i leki dostępne bez recepty. Ale czy za wielolekowością seniorów stoi tylko podporządkowywanie się kolejnym zaleceniom lekarskim i osobista chęć jak najdłuższego utrzymania się w dobrej formie?


/ Pacjent geriatryczny to lekoman czy ofiara? / Anna Jarosz
 
Poza matriksem systemu
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Żyjemy coraz dłużej, ale niekoniecznie w dobrym zdrowiu. Aby każdy człowiek mógł cieszyć się dobrym zdrowiem, trzeba rzucić wyzwanie ortodoksjom i przekonaniom, którymi się obecnie kierujemy i spojrzeć na zdrowie znacznie szerzej.


/ Poza matriksem systemu / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Szczyt Zdrowie 2024

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiło istotne wzmocnienie systemu ochrony zdrowia. Problemy płacowe praktycznie nie istnieją, ale nie udało się zwiększyć dostępności do świadczeń zdrowotnych. To główne wyzwanie, przed jakim stoi obecnie Ministerstwo Zdrowia – zgodzili się eksperci, biorący udział w konferencji Szczyt Zdrowie 2024, podczas którego próbowano znaleźć odpowiedź, czy Polskę stać na szeroki dostęp do nowoczesnej diagnostyki i leczenia na europejskim poziomie.


/ Szczyt Zdrowie 2024 /
 
VIII Kongres Patient Empowerment

Zdrowie jest najważniejsze, ale patrząc zarówno na indywidualne decyzje, jakie podejmują Polacy, jak i te zapadające na szczeblu rządowym, praktyka rozmija się z ideą – mówili uczestnicy kongresu Patient Empowerment (14–15 maja, Warszawa).


/ VIII Kongres Patient Empowerment /
 
Najlepsze systemy opieki zdrowotnej na świecie
Krzysztof Boczek

W jednych rankingach wygrywają europejskie systemy, w innych – zwłaszcza efektywności – dalekowschodnie tygrysy azjatyckie. Większość z tych najlepszych łączy współpłacenie za usługi przez pacjenta, zazwyczaj 30% kosztów. Opisujemy liderów. Polska zajmuje bardzo odległe miejsca w rankingach.


/ Najlepsze systemy opieki zdrowotnej na świecie / Krzysztof Boczek
 
Leki przeciwpsychotyczne – ryzyko dla pacjentów z demencją
Justyna Grzechocińska

Obecne zastrzeżenia dotyczące leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji za pomocą leków przeciwpsychotycznych opierają się na dowodach zwiększonego ryzyka udaru mózgu i zgonu. Dowody dotyczące innych niekorzystnych skutków są mniej jednoznaczne lub bardziej ograniczone wśród osób z demencją. Pomimo obaw dotyczących bezpieczeństwa, leki przeciwpsychotyczne są nadal często przepisywane w celu leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji.


/ Leki przeciwpsychotyczne – ryzyko dla pacjentów z demencją / Justyna Grzechocińska
 
Wygrać z sepsą
Ewa Szarkowska

W Polsce wciąż nie ma powszechnej świadomości, co to jest sepsa. Brakuje jednolitych standardów jej diagnostyki i leczenia. Wiele do życzenia pozostawia dostęp do badań mikrobiologicznych, umożliwiających szybkie rozpoznnanie sespy i wdrożenie celowanej terapii. – Polska potrzebuje pilnie krajowego programu walki z sepsą. Jednym z jej kluczowych elementów powinien być elektroniczny rejestr, bo bez tego nie wiemy nawet, ile tak naprawdę osób w naszym kraju choruje i umiera na sepsę – alarmują specjaliści.


/ Wygrać z sepsą / Ewa Szarkowska
 
Jak cyfrowe bliźniaki wywrócą medycynę do góry nogami
Justyna Grzechocińska

Podobnie jak model pogody, który powstaje za pomocą komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej, można generować prognozy zdrowotne dotyczące tego, jak organizm za-reaguje na chorobę lub leczenie, niezależnie od tego, czy jest to lek, implant, czy operacja. Ilość danych potrzebnych do stworzenia modelu zależy od tego, czy modelujemy funkcjonowanie całego ciała, wybranego organu czy podsystemu molekularnego. Jednym słowem – na jakie pytanie szukamy odpowiedzi.


/ Jak cyfrowe bliźniaki wywrócą medycynę do góry nogami / Justyna Grzechocińska
 
Zdrowa tarczyca, czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć o goitrogenach

Z dr. n. med. Markiem Derkaczem, specjalistą chorób wewnętrznych, diabetologiem oraz endokrynologiem, wieloletnim pracownikiem Kliniki Endokrynologii, a wcześniej Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozmawia Antoni Król.


/ Zdrowa tarczyca, czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć o goitrogenach /
 
10 000 kroków dziennie? To mit!
Justyna Grzechocińska

Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?


/ 10 000 kroków dziennie? To mit! / Justyna Grzechocińska
 
Fenomenalne organoidy
Ewa Biernacka

Organoidy to samoorganizujące się wielokomórkowe struktury trójwymiarowe, które w warunkach in vitro odzwierciedlają budowę organów lub guzów nowotworowych in vivo. Żywe modele części lub całości narządów ludzkich w 3D, w skali od mikrometrów do milimetrów, wyhodowane z tzw. indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych (ang. induced Pluripotent Stem Cells, iPSC) to nowe narzędzia badawcze w biologii i medycynie. Stanowią jedynie dostępny, niekontrowersyjny etycznie model wczesnego rozwoju organów człowieka o dużym potencjale do zastosowania klinicznego. Powstają w wielu laboratoriach na świecie, również w IMDiK PAN, gdzie badane są organoidy mózgu i nowotworowe. O twórcach i potencjale naukowym organoidów mówi prof. dr hab. n. med. Leonora Bużańska, kierownik Zakładu Bioinżynierii Komórek Macierzystych i dyrektor w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Warszawie im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk (IMDiK PAN).


/ Fenomenalne organoidy / Ewa Biernacka
 
Budowanie marki pracodawcy w ochronie zdrowia

Z Anną Macnar – dyrektorem generalnym HRM Institute, ekspertką w obszarze employer brandingu, kształtowania i optymalizacji środowiska pracy, budowania strategii i komunikacji marki oraz zarządzania talentami HR – rozmawia Katarzyna Cichosz.


/ Budowanie marki pracodawcy w ochronie zdrowia /
 
Cyberbezpieczeństwo w sektorze zdrowia. Kluczowa rola centralizacji
Krystian Magdziarz, Agnieszka Magdziarz

Raport roczny CERT Polska [1] potwierdził prognozy wielu specjalistów dotyczące dalszych wzrostów zgłaszanych incydentów w sieciach informatycznych. Jednocześnie cyberataki stają się na tyle intensywne i skuteczne, że przechodzą do mainstreamu. Ciągłe wycieki danych z podmiotów medycznych, tj. nieautoryzowany dostęp do danych z centrów medycznych All-Med. [2], pojawienie się danych pacjentów ALAB w darknet [3] czy ostatnie włamanie na serwery Medily [4], budzą coraz większe wątpliwości co do efektywności wykorzystania środków z rządowych dotacji na cyberbezpieczeństwo [5]. Wszystkie te wydarzenia mają miejsce w cieniu wprowadzenia nowej dyrektywy unijnej NIS2.


/ Cyberbezpieczeństwo w sektorze zdrowia. Kluczowa rola centralizacji / Krystian Magdziarz, Agnieszka Magdziarz
 
XVI Krajowy Zjazd Lekarzy

Już przy najbliższych wyborach do organów samorządu lekarskiego zastosowany będzie tryb elektroniczny. Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy zmienił przepisy regulujące wybory do wszystkich organów samorządu zawodowego. Dokonano też pierwszej od ponad dwóch dekad nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej.


/ XVI Krajowy Zjazd Lekarzy /
 
Aż 9,3 tys. medyków ze Wschodu ma pracę dzięki uproszczonemu trybowi
Krzysztof Boczek

Już ponad 3 lata działają przepisy upraszczające uzyskiwanie PWZ, a 2 lata – ułatwiające jeszcze bardziej zdobywanie pracy medykom z Ukrainy. Dzięki nim zatrudnienie miało znaleźć ponad 9,3 tys. członków personelu służby zdrowia, głównie lekarzy. Ich praca ratuje szpitale powiatowe przed zamykaniem całych oddziałów. Ale od 1 lipca mają przestać obowiązywać duże ułatwienia dla medyków z Ukrainy.


/ Aż 9,3 tys. medyków ze Wschodu ma pracę dzięki uproszczonemu trybowi / Krzysztof Boczek


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot