Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 18–19/2000
z 2 marca 2000 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2000


DYSKUSJA REDAKCYJNA

Kontrowersje i wątpliwości wokół ustawy o ochronie zdrowia

Do dyskusji na temat sposobów i metod porządkowania prawa medycznego w Polsce. Do udziału w niej zaprosiliśmy: wiceminister finansów Dorotę Safjan, prawnika od lat zajmującego się problemami prawa medycznego, wiceministra zdrowia Andrzeja Rysia, dyrektor Gabinetu Politycznego MZ Elżbietę Hibner, prof. n. praw. Leszka Kubickiego i wiceprezesa STOMOZ Marka Lejka. Redakcję reprezentowała Aleksandra Gielewska. (...)


AKTUALNOŚCI

PESEL i datę urodzenia proszę!

Marek Wójtowicz

Ilekroć czytam (po raz kolejny) ustawę o puz, dziwię się treści art. 18 ust. 3: Na karcie ubezpieczenia umieszcza się następujące dane osobowe: 1) imię (imiona) i nazwisko, 2) numer PESEL, 3) datę urodzenia. Numer PESEL, czyli numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, tworzy bowiem zawsze data urodzenia plus losowo nadana pięciocyfrowa końcówka. Znając PESEL, znamy więc datę urodzenia. Nie rozumiem, po co pytać np. o płeć ubezpieczonego: żeńska lub męska i dopytywać jeszcze dociekliwiej: ale kobieta, czy mężczyzna? (...)


KASY CHORYCH

Pielęgniarki żądają odwołania Zarządu MRKCh

Na wstecznym biegu

Halina Kleszcz

Pielęgniarki żądają odwołania Zarządu Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych i domagają się unieważnienia niesprawiedliwych, ich zdaniem, postanowień komisji konkursowej. Na 156 ofert złożonych przez indywidualne i grupowe praktyki pielęgniarskie MRKCH podpisała kontrakt tylko z 82. Samorząd pielęgniarski uważa, że kasa odrzuciła wiele ofert korzystniejszych, a wybrała takie, które nie gwarantują pacjentom dobrej opieki. Kilkaset pielęgniarek, które rejestrując spółki i odchodząc z publicznych placówek, zaryzykowały działalność „na własną rękę”, pozostanie więc bez pracy. (...)


KLINIKA

Choroby układu sercowo-naczyniowego w wieku około- i pomenopauzalnym

Grzegorz Stachowiak

Schorzenia układu krążenia u kobiet w wieku menopauzalnym są częstszą przyczyną zgonów niż nowotwory złośliwe. W Stanach Zjednoczonych co druga kobieta umiera z powodu choroby serca lub udaru mózgu, rak sutka jest natomiast przyczyną zgonu jednej na 25 kobiet. Spośród chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym na pierwsze miejsce wysuwa się choroba wieńcowa (przyczyna 10% wszystkich zgonów w naszym kraju). Zachorowalność na chorobę wieńcową jest związana z wiekiem i płcią. Kobiety przed menopauzą zapadają na chorobę niedokrwienną serca znacznie rzadziej niż mężczyźni w tym samym wieku. (...)


Schorzenia onkologiczne okresu menopauzy

Tomasz Stetkiewicz, Iwona Nadel

Niedobór hormonów sterydowych w okresie około- i pomenopauzalnym może wpływać na jakość życia oraz chorobowość i umieralność w późniejszych latach. Grupami chorób, na które ma on najprawdopodobniej wpływ, są choroby układu krążenia, osteoporoza, zaburzenia metaboliczne oraz nowotwory złośliwe. (...)


Osteoporoza pomenopauzalna

Anna Sobczuk

Osteoporoza (OP) – to układowa choroba kośćca, charakteryzująca się zmniejszoną masą kostną i jej zaburzoną mikroarchitekturą, co prowadzi do wzmożonej łamliwości kości. Osteoporoza jest procesem skrytym, przez dłuższy okres może nie stwarzać dolegliwości. Wiele kobiet do momentu wystąpienia złamań nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma osteoporozę. Początkowo wzrost liczby złamań dotyczy kości promieniowej, w miarę starzenia się obejmuje kręgi, w końcu szyjkę kości udowej. (...)


Otyłość w okresie pomenopauzalnym

Ireneusz Połać

W krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się liczba ludzi z nadwagą i otyłych dramatycznie wzrasta. Wg Narodowego Instytutu Zdrowia USA 50% obywateli ma nadwagę, a 30% to ludzie otyli. Również w Polsce wzrasta liczba ludzi otyłych. Według badań przeprowadzonych w Klinice Menopauzy ICZMP 66% kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym charakteryzuje się otyłością lub nadwagą. (...)


Hormonalna terapia zastępcza w menopauzie

Maciej Łukaszek

Czas wystąpienia menopauzy nie zmienił się zasadniczo w ciągu ostatnich kilku stuleci, natomiast radykalnie wzrosły oczekiwania kobiet co do jakości życia. Jeszcze sto lat temu nie przewidywano dłuższego życia kobiet niż do menopauzy. Obecnie prawie 1/3 ich życia przypada na okres pomenopauzalny. (...)






bot